שר האוצר שוקל לבטל ההטבה לרוכשי דירות בפריפריה

הממשלה הקודמת אישרה מענקים של 100 אלף שקל בממוצע לרוכשים ולמוכרי הדירות ■ עמותת רוכשי דירות בחריש: "לא יכול להיות שהממשלה תתנער מהבטחתה" ■ משרד השיכון: "המע"מ מכל דירה חדשה שנמכרת כפול מעלות המענק"

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

שר האוצר, יאיר לפיד, שוקל לבטל את הטבת מענקי המקום בשווי 100 אלף שקל לרוכשי דירות חדשות בפריפריה. הצעת החלטה עשויה לעלות בשבועות הקרובים לדיון בישיבת הממשלה.

ביטול ההטבה עלול לפגוע ברוכשי דירות שקנו דירות באזורי עדיפות לאומית. רבים מאלה הם זוגות צעירים, שרכשו דירות ביישוב חריש וציפו לקבל סבסוד מהמדינה לחלק מהסכום. אם תבוטל ההטבה, הם יידרשו לשלם את הסכום המלא תמורת הדירה.

ביוני 2011 קיבלה הממשלה את הצעת שר הבינוי והשיכון דאז, אריאל אטיאס ‏(ש"ס‏), ליישם תוכנית שתעניק הטבות לרוכשי דירות חדשות בבנייה רוויה בפריפריה. ההחלטה איפשרה לזוגות צעירים וחסרי דירה לקבל מענק של 100 אלף שקל בממוצע על רכישת דירה באזורי עדיפות לאומית. המענק נחלק בין 60 אלף שקל שהוענקו לרוכשים, כדי להקטין משמעותית את ההון העצמי הדרוש להם, ועוד כ-40 אלף שקל בממוצע בסבסוד ליזמים, בגין עלות פיתוח הקרקע.

טבריהצילום: דרור ארצי

מתחילת השנה שווקו מאות דירות בבנייה רוויה על בסיס הטבות אלה, למשל בכרמיאל ‏(195 דירות‏), טבריה ‏(136‏), מגדל העמק ‏(140‏), אריאל ‏(72‏) וסחנין ‏(92‏). דירות רבות שווקו בתחילת השנה בהסתמך על עקרונות אלה גם בחריש, בבנייה של כ-4,600 דירות.

עמותת נאות חריש, המאגדת כ-600 משפחות שקנו דירות בחריש, מתנגדת לביטול ההטבה. לדברי ליזט שבתאי, יו"ר משותף של העמותה, "לא יכול להיות שתהיה הבטחה פומבית של הממשלה ולאחר מכן התנערות ממנה. אנשים עשו שיקולים כלכליים לפיה". שבתאי אמרה כי 70% מהמשפחות המיוצגות בעמותה הם זוגות צעירים שרוכשים דירה ראשונה. "הדירות נמכרו ב-630 אלף שקל בלבד, ובכל זאת הרוכשים מתקשים לממן את ההון העצמי בשיעור של 30%. להטבה היה משקל מכריע בקבלת ההחלטה של הרוכשים", אמרה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אם ההטבה תבוטל, ייפגע בעיקר ציבור הרוכשים - היות שהמדינה מתחייבת להשתתף בהוצאות פיתוח הקרקע בחוברת המכרז, ויהיה קשה יותר לבטל את ההשתתפות הזו. ההטבה לרוכשי הדירות, לעומת זאת, ניתנה באופן זמני ‏(מאז יולי 2011 ועד היום‏), והממשלה קבעה כי הפעלת התוכנית תיבחן לקראת אישור התקציב ל-2013, לאור בדיקת עלות מול תועלת שייערכו משרדי האוצר והבינוי והשיכון.

באוצר, שהתנגד לתוכנית כבר בראשיתה, העריכו בעבר שעלותה היא כ-4 מיליארד שקל בשנה. במשרד הבינוי והשיכון מציינים כי מאז שהחל יישום התוכנית ביולי 2011, כ-550 משפחות נהנו מההטבה ברכישת דירה, בין השאר בנהריה, בנתיבות ובכרמיאל. העלות, לפי נתוני משרד הבינוי והשיכון, הסתכמה בכ-30 מיליון שקל בלבד.

"אנחנו צריכים להוכיח שההטבה פעלה בתקופה קצרה של שנה וחצי", אמר מקור במשרד הבינוי והשיכון. "כשמסתכלים על הגידול בהתחלות הבנייה, רואים שביישובי פריפריה - שעד היום מכרזי המינהל נכשלו שם - נסגרו מכרזים בתקופה הזו. התוכנית עשתה דבר חיובי, אם כי הזמן שעבר אינו מספיק כדי להוכיח תוצאות משמעותיות". שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל ‏(הבית היהודי‏), צפוי להתנגד לביטול ההצעה, אם כי ייתכן שהוא עשוי לקיים משא ומתן על קבלת הטבות אחרות בתמורה לביטולה.

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה: "המשרד מתנגד לביטול ההטבות והמענקים בפריפריה, בנגב ובגליל. המענקים דירבנו ועודדו זוגות צעירים לעבור לפריפריה ולהישאר בה, הגדילו דרמטית את התחלות הבנייה החדשה והרוויה בפריפריה, והגבירו משמעותית את השתתפות הקבלנים וזכיותיהם במכרזי בנייה רוויה בפריפריה. בכל ההיבטים ניכר שיפור ניכר בפעילות ביישובים. התוספת הממוצעת להכנסות המדינה בגין גביית מע"מ מכל דירה חדשה נוספת שנמכרת בפריפריה כפולה מעלות המענק".

במשרד האוצר סירבו להגיב.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker