תושבי פ"ת מתחננים: תפסיקו לבנות פה שטחי מגורים - אתם הורסים את התשתיות

תושבי שכונת אם המושבות פתחו במאבק נגד תוכנית שמובילה חברת פרדס מזי"א להפיכת שטח מסחרי למגורים ■ לטענתם, נחתם הסכם סמוי עם החברה למתן היתר להקמת מגדל חדש, ולפיצוי היזמית עקב שינוי ייעוד הקרקע ■ עיריית פתח תקוה: "הכל היה ועודנו ברור וגלוי"

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

בגן השעשועים בשכונת אם המושבות החדשה שבפתח תקוה צריך לעמוד בתור כדי לעלות לנדנדה. גן השעשועים הקטן, שנמצא בצומת הרחובות זכרון יעקב ושרגא רפאלי, הוא היחיד שנותן שירות לעשרה מגדלי מגורים במתחם, שבהם גרות כ-400 משפחות.

לתושבי השכונה נמאס והם החליטו להילחם ביתר שאת בתוכניות בנייה שמקדמת העירייה, תוך מה שהם מגדירים מתן הקלות ניכרות ליזמים שגורמים למחסור ניכר בחניות, מבני ושטחי ציבור.

מצוקת החנייה בשכונת אם המושבות החדשה בפתח תקוה. רבים מחנים באדום־לבןצילום: ללא קרדיט

לחלק מהתושבים נודע רק לאחר שעברו על תוכנית העירייה לאפשר לחברת פרדס מזי"א לבנות במגרש שבפינת הרחובות ראשון לציון ושרגא רפאלי מגדל בן 23 קומות. הקרקע שעליה יוקם המגדל היא בשטח של כדונם וחצי, וייעודה לפי תב"ע היסטורית הוא מסחר, תחנת דלק ושטח ציבורי פתוח. תוכנית שהמליצה העירייה להפקדה בוועדה המחוזית לפני כחצי שנה כוללת שינוי ייעוד למגורים גם על חשבון השטח הציבורי. בנובמבר 2010 נחתם בין החברה לעירייה הסכם שלפיו האחרונה תפעל לשינוי הייעוד.

בשיחה שערכנו עם ראש העירייה, אורי אהד, נמסר עוד כי סוכם בין הצדדים כי במידה שהפרויקט לא יקודם, תפצה העירייה את החברה בשווי הקרקע בייעוד למגורים. לפי הערכות שמאי העירייה, שווי הקרקע בייעוד למגורים הוא כ-40 מיליון שקל, בעוד ששוויה כיום הוא כ-12 מיליון. חמישה חודשים לאחר מכן, בישיבת מועצת העיר, התברר שהעירייה כבר מבקשת לקדם פיצוי בסך 22 מיליון שקל לחברה, בטענה שזכויותיה נפגעו. סגן ראש העירייה ‏(אז חבר מועצה באופוזיציה‏), בני זהבי, התבטא עקב כך בחריפות.

לדבריו, "בואו תבינו מה אני רואה: יזם מיליונר ואנשים בעיריית פתח תקוה עשו עסקה. לפי ההסכם הם עשו עסקה נדל"נית ששווה מיליונים". "עשרות מיליונים", מתקן אותו חבר המועצה איציק עובדיה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"רוצים שאחתום על הסכם שבו העירייה מתחייבת לשלם ליזם 22 מיליון שקל במידה שייגרם לו נזק. מה המשמעות? שאם סעיף או דירה ממנו לא יאושרו, אז ניכנס לתו ה-22 מיליון? מי שכתב את החוזה הזה מכשיל את העירייה בכוונה. איך ייתכן שהיא מתחייבת בהסכם למגורים כל עוד הוועדה המחוזית מסרבת לכך, וכשהנושא עדיין בעתירה מינהלית?", ממשיך זהבי.

ייתכן שהדברים היו עוברים בשקט, אלמלא היתה השכונה סובלת ממחסור חמור בשטחים פתוחים וציבוריים. השכונה כוללת כ-6,000 דירות, בצפיפות ממוצעת של כ-22 יחידות דיור לדונם - כפול מהצפיפות הנקובה בתמ"א 35. בנוסף, התוכנית המוגשת היא בצפיפות של 43 יחידות לדונם. כיום נדרשת העירייה לתת פתרונות למחסור במוסדות החינוך באמצעות הצבת קרוואנים, הסבת חדרי לימוד במתנ"ס לכיתות, או לימודים בממ"דים, שאינם מיועדים לכך.

"בית הספר היסודי אהוד מנור חורג מתקני פיקוד העורף, כשנעשה שימוש בממ"דים ככיתות, עד שבתרגיל פיקוד העורף האחרון מחצית מהילדים נותרו בחוץ. יתר בתי הספר בשכונה סובלים מעודף תלמידים, וחלקם לומדים בקרוונים או במתנ"סים", מסביר הממונה על נושא החינוך בוועד השכונה, אילן מחלב. מצוקה ניכרת נוספת שממנה סובלים התושבים היא מחסור משמעותי במקומות חנייה, ורבים מחנים את רכבם ליד מדרכה המסומנת באדום־לבן.

"המשמעות באישור התוכנית היא תוספת של כ-180 כלי רכב, שיעמיסו על החניות החסרות והעמוסות ממילא", מסביר יאיר ויסמן, תושב השכונה. "כיום, בשל מחסור נאלצים רבים מתושבי השכונה לעבור על החוק ולחנות במקומות אסורים".

למרות כל זאת, לדברי ראש העירייה, השכונה עדיין לא הגיעה למיצוי, ולפי תב"עות מאושרות אפשר לבנות בה עוד 1,500 דירות. האמירה לא מביאה בחשבון מאות דירות שנבנו בשכונה במסגרת הקלות שאיפשרו את הגדלת הצפיפות. בעוד שהתב"ע איפשרה בניית 254 דירות במתחם, בפועל נבנו 406. כמו כן, בעוד שהיקף הבנייה המותר כיום לחברה הוא 604 מ"ר בלבד, התוכנית המקודמת מאפשרת לה לבנות כ-10,000 מ"ר - מה שמקפיץ את שווי המקרקעין פי שלושה.

"התוכנית מעניקה זכויות בנייה באופן לא פרופורציונלי 'בתמורה' לכך שלא יוקמו תחנת דלק ומרכז מסחרי, ומגדילה את אחוזי ונפח הבינוי באלפי מ"ר, תוך נטילת שטחי ציבור", נכתב בהתנגדות שהעבירו ויסמן ושי גבעתי, לשעבר מנכ"ל תדהר, שגרים בשכונה, באמצעות משרד עו"ד אגמון ורוזנברג הכהן.

עוד נטען בהתנגדות כי "הקמת הבניין חורגת באופן קיצוני מהצפיפות הקבועה בתמ"א ומהצפיפות בשכונה, עד כדי חשש ל'סחר' מצד העירייה בזכויות בנייה, תחת הסכם שחוקיותו מוטלת בספק - והכל כדי להעשיר את כיסו של יזם פרטי על חשבון הציבור".

מעיריית פתח תקוה נמסר: "התב"ע שבתוקף קובעת את ייעוד הקרקע לתחנת דלק ולא למגורים. ב-2008 סירבה הוועדה המקומית לתת היתר בנייה לתחנת דלק. ההחלטה בוטלה על ידי ועדת ערר, שקבעה כי על הוועדה המקומית להוציא היתר לתחנה.

"פסק דין שניתן ב–2010, בשל מחלוקת על ייעוד הקרקע, קבע שעל העירייה לקדם תב"ע לשינוי ייעוד המקרקעין למגורים. פרדס מזי"א הסכימה לכך, ועל סמך זאת הסכימה שלא להגיש בקשה להיתר בנייה לתחנה. מאז ההסכמה האמורה, קודמה תב"ע לשינוי ייעוד שאושרה כבר להפקדה וקבועה כרגע להתנגדויות. משכך, הצגת העובדות כפי שעולה מהכתבה לא תואמת את המציאות. העירייה לא הגיעה להסכמים סמויים אלא הכל היה ועודנו ברור וגלוי".

לעניין מבני החינוך בשכונה, נמסר מהעירייה כי "בשכונת הדר המושבות יהיו שישה בתי ספר יסודיים של 24 כיתות כל אחד. השלמנו ארבע בתי ספר ואנו מתחילים לבנות את בית הספר השישי, שיהיה מוכן כנראה לקראת סוף 2014. תוספת הכיתות באהוד מנור ונתן יונתן היא זמנית. קצב הבנייה מותנה גם במשרד החינוך. אנו עושים מאמצים גדולים לקדם את הבנייה - כולל בניית 19 גני ילדים בשכונה".

מפרדס מזי"א נמסר, בהמשך לתגובת העירייה, כי "בשלב תכנון התב"ע החדשה, ניסו גורמים שהיו מסוכסכים עם ראש העירייה היוצא, איציק אוחיון, להפיץ בדותות שלפיהן אנו מקבלים מהעירייה הן פיצוי כספי עבור אבדן תחנת הדלק והן אישור לבניין במקום התחנה. מובן שמדובר בשקר. כל מה שסוכם עם העירייה הוא שאנו לא מקדמים את הקמת התחנה, והיא מקדמת בוועדה המחוזית תוכנית חלופית של בניין מגורים.

"הדיירים היו מאושרים משינוי התוכנית. ואולם כשאישרה לנו הוועדה המחוזית את התב"ע החדשה, קרו שני דברים: חלקם 'התרגלו' לחנות בשטחנו; שנית, ראש העירייה החדש הביא בפנינו את הטענות החדשות של חלקם. הוא הדגיש שהוא מרגיש את העוול שנגרם לנו, ונגרמו לנו נזקים כספיים משמעותיים. כמחווה של רצון טוב, נבדקת כעת למשל האפשרות לבנות מרתף חניה נוסף בבניין כדי להקל על דיירים שכנים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker