תוכנית הבנייה של המינהל, שרי אריסון והאחים עופר בחיפה תקועה

אף שהיזמים ציפו להתחיל לבנות ב–2012, בניית 3,200 דירות מתעכבת כי הוועדה המחוזית עדיין לא דנה בהתנגדויות לבנייה

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

התוכנית שקידמו האחים עופר עם שרי אריסון וקבוצת בעלים פרטיים להקמת מתחם מגורים גדול במורדות המערביים של חיפה, שיכלול 3,200 יחידות דיור, מעוכבת במוסדות התכנון, ולא אושרה, על אף שהוועדה המחוזית אישרה את התוכנית להפקדה כבר ב–2010.

מדובר בתוכנית המשתרעת על שטח של כ–869 דונם, מתחת לרחוב הרופא ורחוב לינקולן, תל אהרון ומעל לדרך פרויד. השטח נמצא בבעלות מינהל מקרקעי ישראל, קק”ל, עיריית חיפה, רשות הפיתוח ויזמים נוספים, בהם חברת כרמלי יוליעד, שבשליטת האחים עופר, וחברת שיכון ובינוי נדל”ן, שבשליטת שרי אריסון.

שרי אריסוןצילום: אלון רון

התוכנית המקודמת מורכבת משלוש שכונות, שיכללו בסך הכל 3,174 דירות ויהוו את מתחם המגורים הגדול ביותר שתוכנן בשנים האחרונות בחיפה. לפי התוכנית, הבנייה במתחם תהיה של מבנים מדורגים בני 5–10 קומות, בצפיפות של 14 יחידות לדונם. 20% מהדירות ייועדו לדיור בר השגה ויבנו בשטח של עד 75 מ”ר. התוכנית גם מחייבת סלילת שני מחלפים על כביש פרויד.

התוכנית גררה אחריה התנגדויות רבות מצד השכנים, שטענו כי הוספת כמות כזו של דירות תגרור לעומסי תחבורה בצירי התחבורה המועטים המובילים לשכונה וממנה, ולפגיעה קשה ברמת החיים של התושבים. כמו כן, התקבלו התנגדויות רבות על רקע איכות הסביבה. כך, מהתנגדות שהגישה באחרונה עמותת אדם טבע ודין עולה כי התוכנית המקודמת מתבססת על תוכנית מנדטורית משנות ה–40 של המאה הקודמת והיא עלולה לסתור את תוכנית המתאר העירונית.

באדם טבע ודין מתייחסים לתוכנית המקודמת כ”תוכנית ספדי” של חיפה. “מדובר בתוספת משמעותית של יחידות דיור. אין להסתמך על תכנון כה ישן וארכאי בלא בחינה מחודשת של הייעודים שנקבעו בו”, מסבירה ראש תחום תכנון באדם טבע ודין, יעל דורי. “הפגיעה הסביבתית והחברתית שעלולה תוכנית זו לגרום חייבת לעמוד מול חברי הוועדה בדיונם בעצם הבנייה במיקום זה. מבחינתנו הדבר דומה לתוכנית ספדי של ירושלים - הקמת שכונה המנותקת מהעיר, המוקמת בלי לבדוק עתודות קרקע נוספות ושלביות של ביצוע. מן הראוי לערוך בחינה עדכנית באשר לייעוד הקרקע”.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בשבוע הבא, כמעט שלוש שנים לאחר הפקדת התוכנית, תתכנס הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה לדון בהתנגדויות לה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker