"התערבות מינהל התכנון בתוכנית לפיתוח מגורים במרכז הארץ עשוי לגרום לעליית מחיר הקרקע"

כך עולה ממכתב שהועבר על ידי הממונה על מחוז מרכז רות יוסף למינהל התכנון בראשותה של בינת שוורץ

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

הניסיון של ראש מינהל תכנון, בינת שוורץ, להכניס שינויים מהותיים בתוכנית המתאר הארצית, תמ"א 35, הוא שעומד ככל הנראה בבסיס המכתב החריף ששלחה המשנה היוצאת ליועץ המשפטי לממשלה, שרית דנה, ערב פרישתה מהתפקיד. בין השאר מתכננת שוורץ להגדיל את מספר יחידות הדיור שיוקמו באזור המרכז בכ–80 אלף - מה שגורר התנגדות רבה מצד מומחי התכנון במחוז מרכז.

במכתב בן שמונה עמודים טוענת דנה כי שוורץ מתערבת ומפעילה לחצים על ועדות התכנון המחוזיות, מתעלמת מחריגות בנייה ומתערבת בתוכנית פרטנית. עם זאת, דנה לא ציינה דוגמה קונקרטית להמחשת טענותיה. ההערכות הן שהדברים נכתבו כחלק ממאבק תכנוני שמתנהל בין שוורץ לגורמים מקצועיים שונים במחוזות התכנון, בין השאר על רקע שינויים ששוורץ רוצה להכניס בתמ"א 35 - בניגוד לדעתם של אנשי המקצוע באותם מחוזות, ובעיקר במחוז מרכז.

דנה לא פירטה מקרים שבהם, לדעתה, שוורץ חרגה מסמכותה, ובמשרד הפנים מסרבים להגיב - מעבר לתגובה לקונית של "הנושא בבדיקה". עם זאת, ההערכה בקרב מומחי תכנון היא שהדבר נעשה על רקע השינויים ששוורץ מנסה להכתיב בכיוון האצת מלאי הדירות המתוכננות, ברוח החלטות הממשלה, כולל הסרת חסמי תכנון, כדי להגדיל את היצע הדירות ולהוריד את מחיריהן.

בינת שוורץצילום: תומר אפלבאום

פריצת מסגרות התכנון

מקרה בולט מתרחש במחוז המרכז. הממונה על המחוז מטעם משרד הפנים, רות יוסף, כתבה באחרונה בנוגע לעדכון תמ"א 35, כי ייכנס שינוי מהותי בתוכנית הארצית שיאפשר הרחבה משמעותית של שטחי הבנייה במחוז מרכז - בניית כ–80 אלף דירות בשטח כולל של כ–18 אלף דונם. בעוד שלטענת מינהל התכנון מדובר בצעד חיוני להגדלת עתודות הבנייה ופתרון מצוקת הדיור, יוסף טוענת כי מדובר בפיתוח שלא מתייחס למכלול.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"למיטב הידיעה, לא חל שינוי בתחזית צורכי הפיתוח במחוז מרכז וניתן להשיג את יעדי הממשלה במסגרות שקבעה תמ"א 35 ותמ"מ 3/21 ‏(תוכנית מתאר מחוזית, רנ"ה‏)", כתבה יוסף. "בהקשר זה, יש להדגיש כי עד כה לא נזקקה הוועדה המחוזית לגמישויות הללו. פריצת מסגרות התמ"א והתמ"מ ללא מגבלות וקריטריונים ברורים עלולה לגרום לספקולציות קרקעות רחבה, שבתורה תביא להעלאת מחירי הקרקעות - ובכך תחטיא את מטרת ההצעה".

עוד ציינה יוסף כי במקום להמשיך בפיתוח במחוז מרכז, שאינו נדרש כעת, גם לא לפי מסקנות ועדת המעקב של תמ"א 35, יש לפתור בעיות של חסמים רבים המונעים ביצוע של תוכניות בנייה, כמו תחבורה וביוב. "כל שטח נוסף לעדכון, שיתקבל על ידי העדכון המוצע, יהיה כפוף לאותם חסמים. לפיכך, מה שנדרש במחוז הוא נטרול החסמים - ולא רק תכנון".

ראשי ועדות שעמם שוחחנו מציינים כי אכן, מאז כניסתה של שוורץ לתפקיד קיימת התערבות יתר, בעיקר בקידום פרויקטים בעלי חשיבות לאומית. ממשרדה של שוורץ יצאו הנחיות שלא לעכב תוכניות כמו פיתוח הרכבת הקלה בירושלים, הרמת מאגר גז בירושלים ובדרום והרחבת כביש מס' 1 וכביש 6 מהמרכז לדרום.

את הבינוי המאסיבי מתכננת שוורץ גם במחוז צפון, כשהדבר יעשה בין השאר באמצעות קידום תוכניות בנייה, גם אם אלה חורגות ממה שאושר עד כה. כמו כן, ניתן יהיה להגדיל שטח של יישוב עירוני בשיעור של 20% אל תוך אזורים שהוגדרו שטחי חקלאות ונוף כפרי פתוח. בנוסף, ניתן יהיה להרחיב בעוד 10% את שטחי הבנייה באזורים שהוגדרו "אזור נופש מטרופוליני" - אזורים שאינם נחשבים שמורות טבע, אבל מוגדרים ריאות ירוקות חיוניות לצורכי נופש ופנאי.

כחלק מהמדיניות להאצת התכנון מתגבשת הנחיה במינהל התכנון שלפיה ועדות מחוזיות יוכלו להעניק הקלות לתוכניות מתאר ארציות. מדובר, למשל, בפיתוח שטח המיועד לשמורת טבע, דרכים או יער.

שרית דנהצילום: הקריה האקדמית קרית אונו

"עד היום, כל פעם שהיה צריך להוציא הקלה הבקשה עלתה לולנת"ע - ועדת המשנה של המועצה הארצית לעניינים עקרוניים", מסביר יעל דורי מעמותת אדם טבע ודין. "בוועדה רואים הכל בראייה כוללת. החשש הוא באיבוד הראייה הכוללת ופגיעה בשטחים הפתוחים. ההתנהלות כעת של מינהל התכנון היא של תכנון מאסיבי שאנחנו רואים אותו כבזבוז משאבי הקרקע - מה שעשוי להתנקם בנו אחר כך".

לטענת דנה, התערבות מינהל התכנון בראשות שוורץ באה לידי ביטוי במתן הנחיות והמלצות למוסדות התכנון, בהוראות לשיבוץ נושאים על סדר היום ובהנחיות שלא להתערב בנושאים שבתחום אכיפת החוק. "המקרים שהובאו לפנינו מגוונים מבחינת היקף העניינים, היקפם של מוסדות התכנון המעורבים, כמו גם הדרך שבה מועברות הנחיות, הוראות או המלצות אלה.

"לעתים באים הדברים בסיכומי דיון, שמהם עולה בבירור מהי העמדה שאותה נדרשים מתכנן המחוז ואנשי לשכת התכנון לנקוט בנוגע לסוגיה שעל הפרק ביחס להיבט קונקרטי בתוכנית או ביחס להחלטה שהוועדה המחוזית עומדת לקבל - או אף כזו שכבר קיבלה ומתכנן המחוז נדרש או מתבקש לשנותה. לעתים מובאים הדברים בהוראות שבכתב או בעל פה בנוכחות בעלי תפקידים שונים כמו ראשי רשויות, ולעתים במסר המועבר לחבר מוסד התכנון בנוגע לעמדה שמצופה ממנו לנקוט", מפרטת דנה.

מחוות הדעת עולה עוד כי ההנחיות שיצאו ממינהל התכנון קשורות בין השאר בעניינים שבתחום אכיפת החוק, עד כדי הנחיות שניתנו שלא להתערב בחריגות ועבירות בנייה שנעשו. "הוראות מסוג זה עשויות להתבטא בהוראות או בהנחיות שלא לדרוש מגורם כזה או אחר הבונה שלא כדין לחדול מפעולתו", מדגישה דנה. "כמו כן, הוראות שלא לדרוש דו"חות פיקוח על הבנייה - גם כאשר ברור שיש חשד לקיומן של עבירות בנייה בשטח נשוא התוכנית. חריגותה של התנהלות זו הביאה לכך שגורמים שונים, בהם מתכנני מחוזות, פונים לא אחת למשרד המשפטים על מנת שיובהר להם האם עליהם לפעול לפי ההוראות שניתנו להם כאמור".

לדעת דנה, חומרה מיוחדת יש למעורבות מסוג זה בהליכים שיפוטיים כמו דיון בהתנגדויות לתוכנית או בערר, כמו גם "בעניין בקשות הנוגעות למאן דהוא הנעשות בעקבות פנייתו לשר, למנכ"ל או לגורם אחר במשרד הממשלתי או בעניינים הנוגעים לאכיפת החוק".

חלופה לרפורמת המרפסות

עם זאת, רבות התהיות גם בנוגע לדנה עצמה. כאמור, המכתב עמוס בהאשמות כלפי שוורץ, אבל לא צוינו בו דוגמאות קונקרטיות להתנהלות חריגה - וגם עיתוי הוצאתו, יומיים לפני עזיבתה את תפקידה, הוא בעייתי.

צילום: מוטי מילרוד

בסך הכל, אי אפשר להוציא את המכתב מהקונטקסט של היחסים בין דנה לשוורץ. דנה יזמה את הגרסה הראשונה של "רפורמת המרפסות", שבאה לידי ביטוי בחוק תכנון ובנייה חדש. גרסה זו זכתה לביקורות חריפות, בין היתר מצד שוורץ, שטענה כי החוק אינו מביא בחשבון את האלמנטים התכנוניים של ועדות התכנון - ולכן הוא עלול להחמיר את מצב התכנון.

בסופו של דבר, החוק שיזמה דנה הוקפא ודנה סבורה שלשוורץ היה חלק נכבד בכך. מכיוון שמעמדה של דנה נחלש בשל ההתקרבות לסוף הקדנציה שלה במשרד המשפטים, היא נאלצה לראות רפורמה חלופית צצה, מבית מדרשה של שוורץ - מה שהגביר עוד יותר את המתיחות בין השתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker