האוצר יקדם חיזוק מבנים באמצעות קרן ממשלתית בסך 100 מיליון שקל

האוצר הציע לעגן את התוכנית בחוק ההסדרים. בממשלה צופים כי בעזרת מינוף נוסף מהבנקים היקף הקרן יגיע לכ-500 מיליון שקל

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
רנית נחום-הלוי

>> הממשלה מתכוונת להעמיד כלים פיננסיים משמעותיים לטובת יזמים שיקדמו פרויקטים לחיזוק מבנים במסגרת תמ"א 38. לפי סעיף שייכנס לחוק ההסדרים, הממשלה תקים קרן מימון בסך כ–100 מיליון שקל, שיינתנו למימוש פרויקטים לחיזוק מבנים והתחדשות עירונית באזורים שבהם המימוש אינו כדאי כלכלית. באמצעות מינוף הכסף דרך הלוואות מהבנקים, צופים בממשלה כי סכום הקרן יגיע לכ–500 מיליון שקל.

תמ"א 38 היא תוכנית לחיזוק של יסודות מבנים קיימים בפני רעידת אדמה, שמלווה בזכויות בנייה נלוות - בנייה על הגג ותוספות של חדרים לכל דירה ומעליות. לפי מחקר שנעשה עבור משרד הבינוי והשיכון, בישראל יש 810 אלף דירות הזקוקות לחיזוק, מהן כ–70 אלף דירות באזורי סיכון בטיחותיים.

שיפוץ בניין תמ"א 38צילום: עופר וקנין

הצעת הממשלה לכלול את הקמת הקרן בחוק ההסדרים התקבלה לאחר שנבחנו תוצאות יישום תמ"א 38 מאז אישורה ב–2005. לפי דו"ח סיכום שפירסם משרד הפנים בתחילת השנה, מאז 2005 הוגשו 1,415 בקשות להיתרי בנייה מכוח תוכנית המתאר הארצית, שמתוכן רק 880 אושרו בוועדות התכנון.

עיקר הפרויקטים, לפי הדו"ח, מרוכזים במספר מצומצם של ערים, שבראשן תל אביב, רמת גן, חיפה ורעננה. יישובי הפריפריה, לעומת זאת, שבהם ערך זכויות הבנייה נמוך ממחיר החיזוק, נעדרים כמעט לגמרי מהרשימה.

באוצר מתכוונים עוד לייעד "תקציב תומך דיור" של מאות שקלים להסרת חסמים המונעים יישום של תוכניות בניין עיר ‏(תב"ע‏).

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

דירות מאושרות - אך בנייתן מעוכבת

בשנים האחרונות נוטים משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל לשווק קרקעות גם כשברור שבקרקע ישנם חסמים המונעים את הבנייה, כמו התחייבות לסלילת מחלפים, הקמת מכון טיהור שפכים ‏(מט"ש‏) או התקנת מאספי ביוב. קידום או הקמת מערכות תשתית אלה מצריכה מימון תקציבי של בין עשרות למאות מיליוני שקלים.

כפי שפורסם באחרונה 
ב–TheMarker, אף שמשרד הפנים אישר במהלך 2012 הקמה של 75 אלף דירות, רק כ–30 אלף מהן זמינות לבנייה, כשעל כל היתר קיימים חסמים התלויים במימון תקציבי. כך למשל, בגין עבודות תשתית מעוכבות 3,000 דירות בנתניה, 2,500 דירות בכפר סבא, 2,300 דירות ביבנה, כ–5,000 במודיעין וכ–1,500 דירות בירושלים. יו"ר מרכז השלטון, שלמה בוחבוט, פנה באחרונה במכתב בנושא זה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, וקרא לפעול להפסקת עיכוב הבנייה.

הטבות נוספות בתחום הדיור ברפורמה לחוק התכנון והבנייה הצפויה להיכנס לחוק ההסדרים הן הגדלת אחוזי הבנייה לפי תקנת שבס לרשויות שיקדמו פרויקטים לדיור להשכרה; הרחבת חוק הוד"לים להאצת הבנייה גם על קרקעות פרטיות; ומתן אפשרות לגמישות תכנונית על ידי יצירת שימושים מעורבים בתכנון - כלומר שינוי ייעודי קרקע ממגורים למסחר, תעשייה ושטחים ציבוריים, ללא צורך בהגשת בקשה לשימוש חורג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker