קניתם? חכו

היעדר מימון לתשתיות עלול לעכב בניית 4,600 דירות בחריש

חסמים דומים ואחרים מעכבים בניית עשרות אלפי דירות ברחבי המדינה, בהן 5,000 דירות במודיעין, 3,000 בנתניה ו–2,777 דירות בקרית אתא

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רשות מקרקעי ישראל שיווקה ב–2012 כ-4,600 יחידות דיור ביישוב חריש, אך מתברר כי ללא מימון של עשרות מיליוני שקלים לא ניתן יהיה לבנות אף אחת מהן.

תוכנית בניין עיר ‏(תב"ע‏) החלה ביישוב מחייבת להרחיב את המכון לטיהור שפכים ‏(מט"ש‏) המקומי, ומתנה הוצאת היתרי בנייה בהיערכות תקציבית. לפי גורמים מקצועיים, עלות הרחבת המט"ש בחריש היא כ–80 מיליון שקל, אך ניתן לקבל הבטחה תקציבית נמוכה מזו, בהיקף של כ–30 מיליון שקל, לצורך תחילת עבודות ההרחבה. בשבועות האחרונים הוגשו כמה בקשות לוועדה המיוחדת המתכננת את היישוב להוצאת היתרי בנייה, אך כרגע אף בקשה לא אושרה.

הישוב חרישצילום: נמרוד גליקמן

לדברי גורמים מקצועיים האחראים על תכנון הרחבת היישוב, "המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות לא יאפשרו הוצאת היתר בנייה אחד, ולכן קיים חשש כבד לעיכובים בבנייה. כל עוד לא יאושר תקציב להרחבת המט"ש, או חלקו, לא ניתן לקדם את הרחבת היישוב". בשבועות הקרובים צפויה פגישה בשיתוף נציגי נציבות המים, מינהלת הדיור הארצי, משרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון. לדברי גורמי המקצוע, כולם מבינים את חשיבות הבנייה ביישוב, ולכן יימצא פתרון ולא יהיה שום עיכוב בבנייה.

בשנים האחרונות נוטים משרד והשיכון ורשות מקרקעי ישראל לשווק קרקעות, גם מתוך ידיעה ברורה כי בקרקע יש חסמים המונעים את הבנייה. החסמים מותנים בתב"ע וקובעים, בין היתר, כי תנאי להוצאת היתרי בנייה הוא התחייבות לסלילת מחלפים, הקמת מט"ש או התקנת מאספי ביוב. קידום או הקמת מערכות תשתיתיות אלה מצריכים מימון תקציבי גדול של עשרות עד מאות מיליוני שקלים. למרות מגבלות אלה, שידועות במשרד השיכון ובמינהל, קרקעות לבנייה של עשרות אלפי דירות משווקות מדי שנה, אך רק מעטות מהן ניתן לבנות באמת.

בקרית האמנים ברמלה - לשעבר המושב מצליח - במזרח העיר, שווקו לפני כשנה וחצי קרקעות לבניית כ–1,000 יחידות דיור. עד היום לא ניתן להוציא היתרי בנייה בגלל מחלוקת על הסדרת רמזור. ביקנעם המצב דומה - באחרונה הוחל בשיווקן של מאות דירות בעיר, אך עדיין לא הוחל בהקמתן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מקרים דומים ניתן למצוא גם בנצרת, שם שווקו ב–2010–2011 קרקעות ליותר מ–700 דירות שלא ניתן לבנות, לאחר שעבודות הפיתוח לא הושלמו. גם בצור הדסה שיווק המינהל ב–2011 קרקעות לבניית 170 דירות, שעד היום לא ניתן לבנותן בגלל בעיות פיתוח. כך גם קרה בפסגת זאב בירושלים, כשבנייתן של 600 דירות עוכבה מאז שיווקן ב–2009, מכיוון שתנאי לאכלוס הפרויקט היה פתיחת כביש 20. הכביש ייפתח בעוד כחודש.

כפי שפורסם ב–TheMarker, אף שמשרד הפנים אישר ב–2012 הקמת 75 אלף דירות, רק כ–30 אלף מהן זמינות לבנייה, כשעל היתר קיימים חסמים התלויים במימון תקציבי. כך למשל, 2,777 דירות בקרית אתא מעוכבות בגלל פקיד היערות ומחלוקות שמאיות. בגין עבודות תשתית מעוכבות 3,000 דירות בנתניה, 2,500 דירות בכפר סבא, 2,300 דירות ביבנה, כ–5,000 במודיעין וכ–1,500 דירות בירושלים. באחרונה פנה בנושא יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, לראש הממשלה, בנימין נתניהו, במכתב שקורא לפעול להפסקת עיכוב הבנייה.

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה לעניין חריש, כי "תכנון מט"ש עירון הסתיים באחרונה, וביוזמת שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, מגובש בימים אלה הפתרון המימוני להקמתו. לוח הזמנים להקמת המט"ש אינו צפוי לעכב היתרי בנייה ממועדם המתוכנן".

לגבי יתר החסמים המצוינים נמסר ממשרד הבינוי והשיכון כי "הנושא של פתרון חסמים בתחום הדיור הוא נושא רוחבי שחייבים להשתתף בו כל משרדי הממשלה הרלוונטיים. כדי לקדם מטרה זו, מונה במשרד ראש הממשלה משנה למנכ"ל שתפקידו להביא לשולחן אחד את המשרדים הרלוונטיים ולקבל הכרעות. לגבי חסמי תחבורה, בחוק ההסדרים מקודם פתרון לתקצוב חסמים תחבורתיים. לא בכל האתרים הנ"ל יש חסמים ובחלקם הם נפתרו. בצור הדסה ובפסגת זאב אין חסם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker