משרד הבינוי שיווק כ-4,000 דירות בראש העין - אך אף דירה לא נבנתה

המשרד בשיתוף העירייה ינסו לשחרר חסמים שמעכבים את הקמת הפרויקט כבר שנתיים

רנית נחום-הלוי

חברות הנדל"ן שזכו במכרזים לפני כשנתיים לבנייה של כ-4,000 דירות אינן יכולות לקבל היתר בנייה, עקב חסמים הקיימים בפרויקט. בסיור שיתקיים מחר (ג') בהשתתפות שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, צוות משרדו ומנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, ינסו הגורמים להסיר את החסמים ובכך לשחרר אלפי היתרי בנייה למגורים בשכונה החדשה. ראש עיריית ראש העין, משה סיני, שישתתף בסיור עשוי להכריז על הקמת שכונה חדשה בעיר, שתיתן אור ירוק לשיווקן של עוד 10,000 דירות בשכונה.

שכונת המגורים החדשה בראש העין תוקם בגבעות המזרחיות של העיר והיא עתידה לכלול כ-14,000 דירות. האור הירוק הראשון להקמת השכונה ניתן כבר ב-2010, לאחר שתוכניות הבנייה עוכבו במשך יותר מ-10 שנים בשל עתירות משפטיות והתניות בהקמת תשתית בעלויות גבוהות במיוחד. באותה שנה, הגיעו משרדי הממשלה להסכמות להסרת חסמים והקמת מחלף וסלילת כביש עורקי חדש שיחבר את כביש 444 עם כביש 5 והשכונות החדשות בהיקף כולל של 300 מיליון שקל.

ראש העיןצילום: ניר קידר

מאוחר יותר התגלה חסם נוסף, אך נפתר כשהושג מימון להקמת קו ביוב אזורי בהיקף של כ-26 מיליון שקל אותו נטל על עצמו משרד הבינוי והשיכון. גם לאחר הסרת חסמים אלה, המימון שהוקצב לצורך הסרתם ושיווקן של אלפי דירות ב-2011 וב-2012, מתעכב ביצוע הפרויקט ובפועל עד היום אף אחת מהחברות הזוכות לא קיבלה היתר בנייה.

לדברי גורמים במשרד הבינוי והשיכון, תוכנית בניין העיר מהווה חסם היות והיא מתנה הפעלת התשתיות, כמו קווי ביוב ותחנת השאיבה, בהיתר הבנייה. לדברי הגורם, כרגע אין מדובר בתוספת תקציב או מימון ולכן סביר כי ניתן להסיר את החסם ולהביא לביצוע הפרויקט. "אנו מבקשים לשנות את זה כי תנאי להפעלת קווי הביוב יהיה במועד קבלת טופס 4 - מועד אכלוס הפרויקט. בדרך זו, הבנייה לא תתעכב ואנו נהיה עם היד על הדופק, כי עד מועד האכלוס הכל ידפוק כמו שצריך", מסר הגורם.

נכון להיום, החברות הבונות העבירו את כל הסכום לידי מינהל מקרקעי ישראל ששיווק את הקרקעות, וכל עיכוב בבנייה מחד, ואי שיווק הדירות מאידך, מחייב אותן בהוצאות כספיות משמעותיות וחובות ניכרים. מאידך, התחייבות לשינוי התנאי, כפי שמציע משרד הבינוי והשיכון, עשויה להעמיד את החברות הבונות בפני איומי תביעות במידה והדירות שישווקו לא יועברו בזמן לזכות הרוכשים, בשל אי השלמת פיתוח התשתיות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בין החברות הזוכות במכרזים בזמנו נמנות חברת דונה שזכתה בקרקע לבנייה של 388 דירות; חברת שפיר מגורים שזכתה בקרקע לבנייה של 256 דירות; חברת קירת שזכתה בקרקע לבנייה של 268 דירות; חברת שיכון ובינוי - 256 דירות, גיא ודורן לוי הנדסה ובניין - 209 דירות, אביסרור משה ובניו – 180 דירות, פרץ בוני הנגב – 180 דירות, צרפתי שמעון – 159 דירות, צ. לנדאו – 233 דירות, עמותות – 244 דירות, חברת פלסים 57 דירות, ויורו ישראל – 47 דירות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker