הקבלנים: גניבות הקרשים לפני ל"ג בעומר - נזק של כ-20 מ' ש'

על פי אומדן של התאחדות הקבלנים, נפגע כל אחד מאתרי הבנייה ב-15 אלף שקל בממוצע; הקבלנים התבקשו להקים נקודות איסוף קרשים מחוץ לאתרי הבנייה כדי למנוע פגיעות גוף בקרב ילדים ונערים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

תופעת גניבות הקרשים מאתרי הבנייה צפויה לגרום לנזק מצטבר של כ-20 מיליון שקל לענף הבנייה - כך מעריכה התאחדות בוני הארץ (התאחדות הקבלנים). זאת על פי אומדן שערכה ההתאחדות, לפיו עלות הנזק הנגרם לכל אחד מכ-1,500 אתרי בנייה הפעילים כיום ברחבי הארץ, עומדת על כ-15 אלף שקל בממוצע לאתר.

גניבת בקרשים עצמה מהווה רק חלק מהעלות. לכך מתווספת עלות נזקים שנגרמים לגדרות ההיקפיות של אתרי בנייה ומעיכובי העבודה השוטפת הנגרמת בשל הגניבה.

מלבד הנזקים הכספיים, חוששים הקבלנים גם מפגיעות הגוף להם חשופים ילדים שנכנסים לאתרי הבנייה כתוצאה ממסמרים או מטיפוס על פיגומים. "תאונות אלה עלולות להסתיים באסון. מי שאחראי על הבטיחות באתרים הם הקבלנים שיכולים להיפגע גם הם כתוצאה מתביעות ביטוח בנושא", אמר אליאב בן שמעון, מנכ"ל התאחדות בוני הארץ.

לדבריו, "הנזק שנגרם לענף מדי שנה הוא גדול מאוד. יש להבין כי חברות הבנייה עושות שימוש רב פעמי בקרשים, הן לצורך ביצוע יציקות בטון והן לצורך הקמת פיגומים, וכן לשימושים שונים ברחבי האתר. לכן, גם קרשים שנראים משומשים ולא בעלי ערך - עבור הקבלנים ערכם גבוה במיוחד". בן שמעון הוסיף כי "הקבלנים נענים לפניות ולצד אתרי בנייה רבים ניתן למצוא היום ערימות קרשים לשימוש הציבור".

בהודעה שהוציאה ההתאחדות, התבקשו הקבלנים להקים נקודות לאיסוף קרשים מחוץ לאתרי הבנייה, שבהן ירוכזו קרשים שכבר אין בהם שימוש ולאחר שהוציאו מהם מסמרים. במקביל, המליצו בהתאחדות לקבלנים לתחום היטב את אתרי הבנייה בגדרות שימנעו כניסה לאתר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"מדי שנה אנחנו נתקלים בתופעה המכוערת של גניבת קרשים על ידי ילדים ובני נוער", אמרה עפרה חדד, סמנכ"ל חברת הבניה יורו ישראל. "זה מתחיל בתקופת פסח ומתגבר ככל של"ג בעומר מתקרב. בשנים האחרונות החלטנו להפסיק להילחם בזה, וחשבנו על פתרון יצירתי: אנחנו מציבים ערימת קרשים שאין לנו צורך בהם מחוץ לאתרים, ובכך, למעשה, אנחנו מעודדים את הילדים ליהנות מהרפתקת איסוף הקרשים בלי לגנוב ובלי לסכן עצמם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker