נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

זמן קצר לאחר הפרסום אודות הדיונים בין משרדי האוצר והשיכון אודות מתן פטור ממע"מ לזוגות צעירים רוכשי דירה ראשונה, הביע גורם באוצר התנגדות חריפה למהלך: "מתן פטור ממע"מ לזוגות צעירים רוכשי דירה ראשונה צפוי להפחית הכנסות המדינה ממסים ב-3 מיליארד שקל", אמר הגורם, והוסיף כי יישומו של צעד שכזה דווקא בתקופה בה מבקש המשרד למצוא דרכים לצמצום הגרעון הנו בעייתי.

אורי אריאלצילום: טס שפלן

"בנוסף לכך, מדובר בצעד שעלול ליצור הגברת ביקוש בתקופה הקרובה לדירות, ובהתחשב בכך שההיצע הוא אותו ההיצע, עשוי הדבר להתבטא בעליית מחירים, אשר בסופו של דבר לא תאפשר לזוגות הצעירים לחוש בהטכה בכיסם", הוסיף.

את הכוונה ליישם פטור ממע"מ, בסך 17%, עבור זוגות צעירים ברכישת דירה ראשונה, חשף לאחרונה שר השיכון בעיצומם של ימי דיונים אינטנסיביים לגיבושה של תוכנית שתובא להצעת מחליטים, בהם לוקחים חלק אנשי האוצר והשיכון, על מנת לגבש במשותף צעדים להורדת מחירי הדיור, אשר יבואו לידי ביטוי בין היתר בתקציב המדינה הקרוב. נושא הפטור ממע"מ אינו נקודת המחלוקת היחידה בין הצדדים.

כך למשל, גם בנושא הדיור הציבורי ישנן אי הסכמות. בעוד ששר השיכון הטרי אריאל מבקש לקדם את הקו שהחל קודמו בתפקיד אריאל אטיאס, ולהגדיל את מספר הדירות בדיור הציבורי, במשרד האוצר מתנגדים ומבקשים להמשיך בעיקר בסיוע בשכר דירה לזכאים. גם בנושא הקריטריונים לזכאות לדיור בר השגה ישנן אי הסכמות.

עם זאת, בין הצדדים כבר התגבשו מספר הסכמות, בעיקר כאלה אשר אינן מצריכות הוצאות נוספות מצד המדינה. כך למשל, במטרה לזרז את הליכי התכנון והגדלת היצע הדירות, קיימת הסכמה עקרונית בין הצדדים על הרחבת סמכויותיהן של ועדות התכנון המקומיות לאשר למתן תוקף תוכניות בנייה של עד כ-100 דירות. באופן זה מקווים הצדדים להביא להפחתת העומס על הוועדות המחוזיות. הסכמה נוספת הקיימת בין הצדדים היא כי ועדות הערר המחוזיות יוסמכו להעניק היתרי בנייה, במקרים שבהן הרשויות המקומיות מתעכבות בצורה חריגה במתן ההיתר. עוד מוסכם בשלב זה על הצדדים להרחיב את סמכויותיהן של ועדות הדיור הלאומיות (וד"לים).

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

נציגי הקבלנים ברכו על יוזמת שר השיכון לפטור ממע"מ. "הקבלנים בונים היום דירות בידיעה שמרבית הזוגות הצעירים לא יוכלו לרכוש אותן בשל עליית המחירים ובשל המגבלות על המשכנתאות", אמר נשיא התאחדות בוני הארץ נסים בובליל, "לכן התאחדות בוני הארץ הודיעה מספר פעמים כי היא תומכת בקביעת מע"מ 0 על דירות חדשות לרוכשי דירה ראשונה ובהקלה בריבית על המשכנתאות כאמצעים לסיוע לזוגות הצעירים".

יו"ר לשכת השמאים אוהד דנוס נשמע מסוייג יותר: "התכנית שתובא להצעת מחליטים, כפי שזו עולה מהפרסומים בתקשורת, אינה מספקת, אך מהווה צעד בכיוון הנכון", אמר יו"ר לשכת השמאים אוהד דנוס. "יישום קריטריון 'כושר השתכרות' לדיור בר השגה הינו מתבקש והגיוני וכך גם עניין הגדלת צפיפות היחידות בבנייה להשכרה, אך ביתר התחומים לא נראה שניתנה הדעת להשלכות השינויים המוצעים. בנייה להשכרה מבלי לתקן את חוקי ההשכרה הקיימים ומבלי שהמדינה תתחיל לבנות בעצמה, לא תצלח".

"המוסדיים יודעים לעשות עסקות תשואה ולא לבנות בעצמם. בנוסף, בניה למסחר בפרויקטים להשכרה – תייצר מוצר שהוא שונה במהותו ממרבית הנכסים המוצעים כיום להשכרה ושאינם ממוקמים מעל לפרויקטי מסחר. בכך קיימת סכנה כי יונצח פער בין מחירי השכירות בשוק החופשי לאלה שבבעלות המדינה/גופים מוסדיים".

עופר אלבוים, שותף בכיר במשרד המיסוי שקל ושות', סבור כי הערכות האוצר לגבי היקף המע"מ שייגרע מופרזות במעט, "בשנה האחרונה הסתיימה בנייתן של כ-37 אלף דירות אשר שוויין הממוצע כמיליון שקל, כך שהמע"מ הצבור בהם מסתכם בכ-5.3 מיליארד שקל. עם זאת, יש להניח כי עיקר רוכשי הדירות כלל אינם מקרב הזוגות הצעירים, כך שהמע"מ יהיה בקירוב מחצית מסכום זה - 2.7-2.6 מיליארד שקל. כמו כן, רבים מהזוגות הצעירים כלל אינם רוכשים דירה מקבלן כי אם דירה יד שנייה, אשר גם היום אינה חייבת במע"מ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker