נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

>> האם הנחתה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שרית דנה, את ועדות הדיור הלאומי שלא לממש את סמכויותיהן ליצירת דיור בהישג יד? זוהי התמונה העולה מתשובת הפרקליטות שהוגשה באחרונה לבית המשפט המחוזי בירושלים, בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים, בתגובה לעתירה שהגישה הקואליציה לדיור בר השגה נגד וד"ל ירושלים. אם זהו אכן המצב - מדובר בסיכול של אחד מהישגיה הבודדים של מחאת קיץ 2011 בתחום הדיור.

באוגוסט 2011 נחקק חוק הוד"לים, שאף כונה בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו "רפורמת הסופרטנקר". החוק מאפשר קידום מהיר של תוכניות בנייה בהיקף גדול על קרקע מדינה, שלא באמצעות ועדות התכנון הרגילות - אלא באמצעות וד"לים. סעיפים בחוק מאפשרים לוד"לים לקבוע שחלק מיחידות הדיור ישמש לדיור להשכרה לטווח ארוך, במחיר מפוקח.

לאחר שבמשך שנה וחצי לא נעשה בכלי זה שימוש ולו פעם אחת על ידי הוד"לים, עתרה בינואר הקואליציה לבית המשפט. המדינה ביקשה ארכה בכדי לגבש את עמדתה בנושא, ולפני כמה ימים הגישה את תשובתה, שבה נכתב כי "לאחר התייעצות נוספת שנערכה בראשותה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עמדת המדינה, שלפיה קביעת הוראות בנוגע לדיור בהישג יד להשכרה ‏(...‏) מחויבת בהסדר חקיקתי. המדינה סבורה כי בהיעדר חקיקה, וד"ל במחוז מסוים אינה מוסמכת לקבוע הוראות סטטוטוריות מחייבות בנושאים אלה", וכי "קביעת הוראות בתחומים אלה אינה מצויה בתחומי מומחיותן".

"קבלת הפרשנות שמציגות המשיבות, משמעה שהוראות החוק בעניין ייעוד קרקע בתוכנית לדיור לאומי בהישג יד להשכרה - בטלות הלכה למעשה", כתבה בתגובה הקואליציה לבית המשפט. "הפרשנות של המשיבה שגויה, מרוקנת מתוכן את הסמכות לייעד קרקע לדיור בהישג יד להשכרה - והופכת הוראות חוק חברתיות וחשובות, שהן בליבת החוק, לאות מתה".

מחאת 2011צילום: עופר וקנין

לדברי עו"ד גיל גן־מור מהאגודה לזכויות האזרח, שהגיש את העתירות, "בכל הליכי החקיקה לא נאמר ולא נרמז על ידי משרד המשפטים שהסמכויות בעניין דיור בהישג יד אינן אפקטיביות וכי לא ניתן יהיה להפעיל אותן. ההתנהלות של הממשלה מטרידה, ויש תחושה שהממשלה הסכימה לדרישות הכנסת ותיקנה את החוק ללא כוונה אמיתית ליישם את הסמכויות - וקיוותה שהציבור לא ישים לב".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ממשרד המשפטים נמסר כי "בהתייחסו לדיור בהישג יד להשכרה התכוון החוק הראשי כי ההסדרים בעניין יושלמו בדרך של תקנות. התקנות בעניין טרם הותקנו. עם זאת, המדינה הציעה שהדיון בעתירה יידחה לתקופה קצרה, כדי לבחון אפשרות שהמינהל ישווק חלק מיחידות הדיור בשכירות במחיר מפוקח, בהתאם להחלטות מועצת מקרקעי ישראל, ובית המשפט נעתר לבקשת הדחייה.

"למרות טענת הקואליציה כי המשרד מסכל את קידום הנושא, חשוב לציין שהסדרה מפורטת, מפורשת, קוהרנטית ומלאה של דיור בר השגה, ולא רק בשכירות, הוצעה על ידי משרד המשפטים במסגרת הרפורמה לחוק התכנון והבנייה. הכנסת לא אישרה את הרפורמה, ולכן גם לא את ההוראות המלאות לעניין דיור בר השגה שהציע המשרד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker