הקיבוצים: "השיכון והמינהל מנצלים את יום הזיכרון למחטף"

ישיבת מועצת מקרקעי ישראל שבה צפויים לעלות לדיון נושאים מהותיים להתיישבות העובדת, נקבעה לרביעי, מיד לאחר יום העצמאות ■ התנועה הקיבוצית ועמותת אדמתי עתרו לבג"ץ בטענה שלא ניתן להם מספיק זמן להתכונן - ופרקליטות המדינה הורתה לדחות את מועד ישיבת המועצה בשישה ימים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עמותת אדמתי המייצגת כ-150 קיבוצים ומושבים הגישה הבוקר (ב') עתירה לבג"ץ נגד שר השיכון אורי אריאל המשמש כיו"ר מועצת מקרקעי ישראל, וכן נגד רשות מקרקעי ישראל (לשעבר מינהל מקרקעי ישראל), זאת בשל מה שמכונה על ידי העמותה כ"ניסיון למחטף פסול".

בעקבות הגשת העתירה הורתה פרקליטות המדינה ליועץ המשפטי של מועצת מקרקעי ישראל, עו"ד יעקב קווינט, לדחות את מועד ישיבת המועצה בשישה ימים. לפיכך בשלב זה נדחה הדיון ל-23 באפריל.

בנצי ליברמןצילום: דן קינן

במסגרת עתירתה דרשה העמותה מבג"ץ כי יוציא צו ביניים שיורה על דחיית ישיבת מועצת מקרקעי ישראל הקרובה, המתוכננת להתקיים ביום רביעי, מיד לאחר יום העצמאות, שבה עתידים לדון חברי המועצה בכמה נושאים הנוגעים לנדל"ן במגזר החקלאי.

העתירה הגיעה בעקבות שתי פניות שנעשו בנושא אל אריאל ואל מנהל המינהל בנצי ליברמן, הראשונה ביום שישח מצד מזכיר התנועה הקיבוצית איתן ברושי, והשנייה ביום ראשון על ידי אדמתי, ששתיהן לא זכו לתגובה

הטענה המרכזית שעולה מהעתירה, שאותה הגיש משרד עוה"ד רון רוגין, היא שעצם קיום הישיבה, כמו גם סדר היום שלה, הובא לידיעת הצדדים הנוגעים בדבר ביום חמישי בשעות הערב. זאת בעוד שהדין, כמו גם החלטות מינהל מהעבר, מחייבים שבועיים לפחות כזמן הכנה מינימלי לדיון. בנוסף לכך, נטען, גם במסגרת ששת הימים שהוקצו כמעט שלא היו לטענת העותרים ימי עבודה שאפשר היה לנצל לטובת הנושא.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"במקום קציבת פרק זמן של 14 ימים מראש לצורך מסירת הערות מהציבור, קבעו פקידי מינהל מקרקעי ישראל סד-זמנים מעוות ושרירותי לחלוטין", נכתב בעתירה, "דבר פרסום הצעת ההחלטה נודע לאנשי עמותת אדמתי בלילה שבין חמישי לשישי , למחרת, ה-13 באפריל 2013 הוא יום שבת, לאחר מכן ערב יום הזכרון לחללי מערכות ישראל ולפעולות האיבה ויום הזכרון עצמו ולאחר מכן חל יום העצמאות. כיצד ניתן, איפוא, לממש את זכות הטיעון ואת עיקרון שיתוף הציבור בהליך המינהלי?"

עוד נטען בעתירה כי התנהלות זו מצד מועצת המינהל אינה יוצאת דופן אלא בגדר דבר שבשגרה: "מציאות מעוותת זו, החוזרת על עצמה במינהל מקרקעי ישראל פעם אחר פעם, רוצה לומר: פרסום תוכן ההחלטות סמוך ממש לפני ישיבת המועצה, תוך הכללת מנין ימי המנוחה (כולל שבת) והמועד במנין הימים, מרוקנת מכל תוכן מהותי את הערך של שיתוף הציבור", נכתב ואף נטען להתנהלות צינית בנושא מצד המינהל: " אין מקום לציניות של המוסד כולו. אפילו אדם מותר לו להיות ציני, לגוף ציבורי - מוסד ממלכתי - אסור להיות ציני".

לדברי יו"ר עמותת אדמתי, בארי הולצמן, על סדר היום בישיבה המתוכננת ליום רביעי כמה דיונים העלולים לפגוע בקיבוצים והמושבים, ושמצריכים זמן הכנה ממושך מצדם, ומכאן הפנייה הבהולה לבג"ץ. בין אותם נושאים - כוונה לבטל מתן הנחות בקרקע לרכישת קרקעות למטרות תיירות - נושא העתיד להשפיע בעיקר על יישובים בקרבת ים המלח והכנרת, ביטול הנחות בקרקע ליצירת מיזמים של אנרגיה מתחדשת - נושא שבו עוסקים יישובים באזור הנגב והערבה, וכן קביעת שינויים באפשרויות הבנייה למגורים המותרות כיום ביישובים חקלאיים. "בכל המקרים מדובר בסוגיות קרקעיות סבוכות ואנחנו דורשים שיינתן לנו יותר מיום וחצי של עבודה על מנת להגיב ברצינות", אמר הולצמן.

מלשכת השר נמסר בתגובה כי "בעקבות הפניה ועוד לפני שנודע למשרד השיכון על הגשת הבג"ץ החליט שר השיכון ויו"ר מועצת מקרקעי ישראל אורי אריאל להיענות לבקשת העמותה ולדחות את הדיון ל-23 באפריל. פרק הזמן הנוסף אמור להספיק עבור כל הנוגעים בדבר להיערך".

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "הסמכות לכינוס מועצת מקרקעי ישראל נמצאת בידיו של שר השיכון המכהן כיו"ר המועצה, ולרשות אין כל השפעה על כך. בכל מקרה, ההחלטה על דחיית הישיבה מקובלת על הרשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker