אושר פרויקט הנדל"ן של משפחת עופר בהרצליה

234 דירות, עשרות יחידות מלונאיות ומרכז מסחרי ייבנו במקום חניון חוף הנכים ■ סגן ראש העיר: "התוכנית אינה אידיאלית בהגנה על זכויות הציבור. אני צופה קשיים רבים ביישומה"

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו

>> כמעט 23 שנה לאחר שהוגשה לראשונה, אישרה ביום רביעי האחרון הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז תל אביב את תוכנית הבנייה מרינה־לי, שבמסגרתה ייבנו סמוך לחוף ימה של הרצליה 234 דירות, עשרות יחידות מלונאיות בשטח כולל של 3,000 מ”ר ושטח מסחרי בהיקף של 1,500 מ”ר.

התוכנית, בשטח בנוי של 29 אלף מ”ר, תיבנה על 80 דונם מצפון לשדרות אבא אבן וממזרח לרחוב רמת ים, המשמשים מגרש חניה לחוף הנכים. התוכנית שייכת לחברת עופר השקעות, שבבעלות בני הדודים ליאורה ואייל עופר.

המתחם יכלול שתי שורות מבנים. השורה הצפונית תכלול מבנים צמודי קרקע, ובשורה הדרומית יוקמו בניינים בני חמש קומות, הבניין המערבי יהיה בן 12 קומות, ובסמוך אליו ייבנה מלון בגובה דומה. בין שתי שורות המגורים תעבור שדרה ברוחב 40 מטר של שטח ציבורי פתוח, שתוביל לים. מתחת לפרויקט מתוכנן להיבנות חניון ציבורי ובו כ-500 מקומות חניה.

התוכנית היא גרסה מרוככת של התוכנית המקורית, בת 367 דירות, שהוגשה לראשונה ב-1990, וזכתה להתנגדות גורפת מצד תושבי האזור וגופים סביבתיים. אלה טענו כי לא הביאה בחשבון את הוראות תמ"א 13, האוסרות בנייה מסיבית למגורים בסמוך לחוף.

ב-1999 בוטלה התוכנית על ידי בית המשפט העליון, שביקר בחריפות את הוועדה המקומית הרצליה. "לא התקיים דיון ענייני שבו נשקלה לגופה ובאופן מעמיק הסתירה בין התוכנית לתמ"א 13", כתבה שופטת העליון דאז דליה דורנר בפסק הדין. "הפגם שנפל בהליכי אישור התוכנית מחייב את ביטולם והתחלתם מחדש".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

גם התוכנית החדשה שאושרה גררה ביקורת רבה, בין היתר מצד בכירים בעיריית הרצליה. "מחד גיסא, לאחר שנים רבות של מאבקים, יוצרת התוכנית ודאות בקשר לזכויות היזם, הציבור והשכנים", אומר יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה וסגן ראש עיריית הרצליה, צביקה הדר. "מאידך גיסא, התוכנית אינה אידיאלית בכל הקשור להגנה על זכויות הציבור, ובעיקר בכל הקשור לנגישותו לחוף. אני צופה קשיים רבים ביישומה".

באילו קשיים מדובר?

הדר: "כיום משמש המגרש לחניה של מאות מכוניות של מבקרים בחוף. לא ברור איזה מענה יינתן להם בעתיד. התוכנית אמנם מגדירה חניון תת־קרקעי שאמור לשמש תחליף, אך יש אי בהירות רבה בנושא, ובכלל בכל הקשור למטלות ציבוריות המתערבבות במטלות פרטיות".

גם מנכ"ל עמותת אדם טבע ודין לשעבר, עו"ד ציפי איסר איציק, המשמשת כיום ראש המרכז להגנת הסביבה בביה"ס למשפטים במכללה האקדמית נתניה, מביעה חוסר שביעות רצון מהתוכנית. "לידתה של התוכנית בתקלה שנחשפה, וכיום גם מנוגדת להוראות חוק החופים", אמרה איסר איציק. "בעמותה ניסחנו הצעת חוק שלפיה תוכניות מתאר מיושנות שטרם מומשו ומנוגדות לחוק החופים יעברו תהליך המכונה עיון מחדש, כדי למנוע בנייה המבוססת על תוכניות אנכרוניסטיות המנוגדות לצורך לשמור על משאבי טבע וריאות ירוקות ההולכים ונעלמים".

יעל דרורי, ראש תחום תכנון בעמותת אדם, טבע ודין, שהגישה התנגדות, טוענת כי זו הופכת את אופי השטח הציבורי כיום לפרטי: "במקום היה אמור לעבור ציר ירוק ברוחב 80 מטר, שיחבר את העיר אל הים, שקוצץ כעת ל-40 מטר בלבד. בנוסף, כוללת התוכנית שטח מסחרי ממש על חוף הים, כשבצמוד נמצא קניון ארנה - כך שאין כל הצדקה למסחר במיקום הזה".

ממשרד הפנים נמסר כי “ההחלטה למתן תוקף לתוכנית ניתנה לפני כשנתיים והיתה מותנית באישור לוועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים. ערר שהגישה עיריית הרצליה דחה את פרסום התוכנית”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker