ביהמ"ש פסל פרויקט תמ"א 38 בחיפה עקב "הפרעה לנוף"

בית המשפט קיבל את עמדת ועדת הערר המחוזית ■ השופט פסק כי הוועדה בדקה את החלופה שהציעו העותרים ומצאה אותה כלכלית, וכי התוכנית המוצעת חורגת ואינה ראויה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

>> בית המשפט המחוזי בחיפה, בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים, קבע שתוכניות של תמ"א 38 לא מקנות זכות אוטומטית לתוספות בנייה, רק משום שהן מחזקות את המבנים בפני רעידות אדמה. כדי שפרויקט שמתוכנן לפי תמ"א 38 יקבל היתר, יש לבחון את האיזון שבין היתרונות של התוכנית לנזקים שהיא מעלה לסביבתה. עקב כך, פסל בית המשפט תוכנית לחיזוק שני מבנים ברחוב לינקולן 9 ו–11 בחיפה.

בעלי הדירות בשני המבנים, בני שלוש קומות על עמודים, הגישו בעזרת חברה יזמית בקשה לחיזוק שני המבנים לפי תמ"א 38. במסגרת התוכנית, החברה היתה אמורה להוסיף שלוש קומות ושלוש דירות לכל אחד מהמבנים.

בעלי דירות ברחוב הרופא 31, 33 ו–35, שנמצאים מעל שני המבנים, התנגדו באמצעות עו"ד רן פינגרר לתוספת הקומות, בטענה שהדבר יפגע בשווי דירותיהם, יפגע בנוף הנשקף מהדירות, יסתיר את אור השמש ואף יפגע בפרטיות. התנגדויותיהם נדחו בוועדה המקומית חיפה, אך התקבלו בוועדת הערר המחוזית.

הוועדה המחוזית קבעה כי בתוכנית המוצעת אכן טמון נזק פונטציאלי רב, וכי ניתן יהיה לבצע תוספות בנייה בצדי המבנים ולא עליהם, ולהוסיף דירות בחלק נמוך יותר של המגרש ובקומת העמודים של המבנים. בעלי הדירות בלינקולן והיזם הגישו ערעור לבית המשפט המחוזי. השופט אברהם אליקים פסק כי ועדת הערר בדקה את החלופה ומצאה אותה כלכלית, וכי התוכנית המוצעת חורגת ולא ראויה. עוד פסק השופט כי לעומת השכנים שהציגו חוות דעת מקצועיות, בעלי הדירות בלינקולן לא הביאו מומחה שיסתור את טענות השכנים - ודחה את העתירה.

אריק מירובסקי

רחוב הרופא בחיפהצילום: מורן מעיין
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker