בית המשפט המחוזי בתל אביב ביטל את היתר הבנייה שהוציאה עיריית הרצליה להקמתה של טיילת בחוף זבולון בעיר, זאת בעקבות עתירה שהגישו נגד ההיתר שהוצא כמה תושבים מקומיים, ובראשם נציג מפלגת "הירוקים" במועצת העיר, דרור עזרא, שיוצגו על ידי עו"ד אשר כהנא. מדובר למעשה בשלב השני של טיילת החוף אותה ביקשה עיריית הרצליה לבנות, לאחר שבמקטע הראשון של הטיילת, בחלקה הדרומי של רצועת החוף של הרצליה, כבר החלה הבנייה והיא מבוצעת בימים אלה.

על פי היתר הבנייה שהוציאה ועדת הרישוי של עיריית הרצליה במאי 2012, בקטע שבין מלון דניאל ומלון דירות "הצוק" אמורים היו לקום "טיילת ופארק חופי הכולל שבילים מרוצפים, קירות תמך, תשתיות, גינון והשקייה". אורכם הכולל של השבילים כ-590 מטרים, ושטח הריצוף כ-5,000 מ"ר. מעבר לכך תוכננו להיבנות קירות מדרגות ועוד בשטח כולל של 700 מ"ר.

יעל גרמןצילום: מוטי מילרוד

בפסק הדין שניתן ביום חמישי, קיבלה השופטת רות רונן את טענת העותרים המרכזית, והיא כי היתר הבנייה יצא מכוח היתר שהנפיקה ועדת הרישוי העירונית, מבלי שהתבסס על תוכנית מתאר המייעדת את השטח לטיילת חוף, או על תוכנית מפורטת הכוללת שימושים אלו. בכך למעשה ניתן היתר הבנייה מבלי שוועדה תכנונית כלשהי – מקומית או מחוזית, דנה בתוכניות הבנייה לשטח, שכלל אינן מופיעות בתוכנית המתאר התקפה כיום לאזור.

מפסק הדין עולה כי תוכנית המתאר התקפה כיום לשטח היא תוכנית ישנה משנת 1961, שאינה כוללת הוראות להקמת טיילת, ובתוך כך מציינת כי כל בנייה עתידית בשטח תהיה "לפי תוכנית מפורט. מיוחדת או כפי שתאשר הוועדה המקומית בהסכמת הוועדה המחוזית".

"אני סבורה כי מדובר בתוכנית שאינה מפורטת די הצורך", קבעה רונן, הוסיפה כי החקף הבנייה שתכננה העירייה לבצע באזןר מחייב אותה באישור תוכניות בצורה מסודרת: "מדובר ללא ספק בבנייה ממושכת ונרחבת בהיקף גדול ומשמעותי, בנייה שהיא קבועה ולא פרוביזורית, וששינוי עתידי שלה הוא בעייתי ומסובך", נכתב.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

השופטת סיכמה ופסקה כי "היתר הבנייה לביצוע עבודות הבנייה בחוף זבולון הוא בטל", והוסיפה כי "ככל שבוצעו עבודות מכוח היתר הבנייה, תדאג החברה לפיתוח להסרתן". בנוסף לכל נפסק הוצאות משפט ושכר טרחת עורכי דין בסך 30 אלף שקלים לטובת העותרים".

חבר מועצת העיר מטעם הירוקים דרור עזרא, תקף בעקבות ההחלטה את חברת הכנסת הטרייה יעל גרמן, שעד לפני מספר חודשים עוד כיהנה כראש עיריית הרצליה: "מדובר בכישלון חרוץ שלה ושל מהנדסת העיר לשעבר דניאלה פוסק", אמר, "גרמן שמה על הפרוייקט הזה את כל כובד משקלה וביקשה להשקיע בשדרוג הטיילת כ-16 מיליון שקל לפחות. היתר הבנייה שהוצא בזמנו היה ברשות הרישוי, באישור ראש העיר ומהנדס העיר בלבד, מבלי שנידון בוועדה זו או אחרת, כך שגם חברי מועצת העיר לא ידעו על כך דבר, שלא לדבר על תושבי העיר שבוקר אחד התעוררו לקול עבודות הטרקטורים במקום".

עוד הוסיף עזרא כי "התוכנית שביקשה גרמן לקדם חלה 10-20 מטר מקו החוף ולכן כללה קביעת יסודות בעומק של 12 מטר מתחת לאדמה. פסק הדין עושה צדק לאחר כשנתיים של התדיינות בוועדות ערר ובתי משפט וחושף את התנהלות ראש העיר בזמנו".

מעיריית הרצליה נמסר בתגובה: "עיריית הרצליה מאמינה בצורך בהנגשת חוף הים לכל אחד ובכוונתנו לערער על פסק הדין".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker