המושבים והקיבוצים: "לא ייתכן שנהיה אחרי הבדואים, הדרוזים והמתנחלים"

מזכיר התנועה הקיבוצית, איתן ברושי, בכנס של עמותת אדמתי: "יש גורמים עוינים במינהל ששמו להם למטרה לפגוע בהתיישבות" ■ מינהל מקרקעי ישראל: "אין שום סיבה חוקית, כלכלית ומוסרית להפלות לטובה את הקיבוצים"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"לא יכול להיות שאנחנו נהיה אחרי הדרוזים, הבדואים והמתנחלים בהסדרת שאלות היסוד שלנו. זה מגיע עד כדי התעללות. יש גורמים עוינים במינהל ששמו להם למטרה לפגוע בהתיישבות וחייבים להתמודד עם זה" - כך אמר הבוקר מזכיר התנועה הקיבוצית, איתן ברושי, בכנס שערכה עמותת "אדמתי", אשר חרטה על דגלה שימור זכויות קנייניות ואזרחיות של מגזר ההתיישבות העובדת בקרקע.

ברושי סיפר כי קיים לפני מספר ימים פגישה עם מנהל מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, והציג בפני אומדן, לפיו בנייתן של קרוב ל-1,000 יחידות דיור בקרקעות קיבוצים, הן באזור המרכז והן בפריפריה, מצוייה כיום בהקפאה. "יש משהו מעוות במדינה שמדברת על הורדת מחירי דיור, וחיזוק הפריפריה ומנגד מקפיאה בפתאומיות בנייה של 1,000 יחידות", אמר ברושי. "הודעתי לו שנעמוד על כך ששאלת חידוש היתרי הבנייה תוסדר בתוך ימים ספורים, וכי שאלות נוספות יוסדרו בחודשים הקרובים".

איתן ברושיצילום: דניאל צ'צ'יק

בדברים אלה כיוון ברושי ליחידות שמבקשים הקיבוצים לבנות בתוך משבצות הקרקע שלהם עבור חברים חדשים. המחלוקת בין בקיבוצים למינהל פרצה כאשר, לטענת גורמים במינהל, ביצעו הקיבוצים עסקות בקרקע ישירות מול החברים החדשים, מבלי לדווח על העסקות או לשלם למינהל מקרקעי ישראל הנחשב לבעלים בקרקע.

בכנס, שנערך באולם המופעים של המועצה האזורית דרום השרון, נשא דברים גם רשם האגודות השיתופיות לשעבר, עו"ד אורי זליגמן, שתקף את מדיניות המינהל בשאלת זכויות הבנים בממשיכים ביישובים הכפריים, בהתייחסו למכירת מגרשים הנערכת כיום בראש פינה: "לקנות אדמה ממינהל מקרקעי ישראל לבני המקום זה ממש צחוק ובדיחה. למה הם צריכים לפדות את הקרקע ממינהל מקרקעי ישראל. למה קיבוץ ששוכן ליד כפר ערבי צריך לוותר על האדמות שלו כדי שתהיה הרחבה לכפר הערבי?".

זליגמן תקף גם את הלכי הרוח בפרקליטות: "אנחנו רואים נסיגה במעמד החקלאים והזיקה שלהם לקרקע. ישנן כיום כל מיני עמדות, שמצאו את המקום שלהם בבג"ץ הקשת המזרחית שגורמות נזק רב. משפטנים שרוצים למצוא חן כדי להתקדם קדימה עושים הרבה מאד נזק".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

רו"ח בועז מקלר, קרא במהלך הכנס להידברות בין הממשלה לחקלאים, ואמר כי יש להגיע להבנות בהקדם מול מינהל מקרקעי ישראל: "הבעיה העיקרית מצד הממסד נעוצה בבורות ודעות קדומות בנושא זכויות החקלאים על אדמותיהם. פתיחות ונכונות מצד המדינה כלפי ציבור גדול זה תוביל לשחרור מאות אלפי יחידות מגורים לדיור בר השגה, שייתרמו לרווחת המדינה כולה. מדובר כאן בפיתרון פוטנציאלי לחלק מהבעיות הקיומיות של מדינת ישראל".

בכנס נשא דברים גם ח"כ יואל חסון, העתיד לעמוד בראש הלובי החקלאי בכנסת החדשה, וכן ראש המועצה האזורית המארחת – מוטי דלג'ו.

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "מינהל מקרקעי ישראל מוקיר את תרומתם של הקיבוצים לשימור קרקעות המדינה. איתן ברושי צריך להבין שחוקי המדינה והחלטות מועצת מינהל מקרקעי ישראל שאף אושרו על ידי בג"ץ, מחייבות את כולם, כולל הקיבוצים. המינהל מגלה התחשבות והלך כברת דרך לקראת הקיבוצים, אולם אין שום סיבה חוקית, כלכלית ומוסרית להפלות לטובה את הקיבוצים ולפטור אותם מהחובות המוטלות על כל אזרחי ישראל באשר הם, בבואם לבצע עסקוות בקרקעות המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker