האוצר מתכנן: חלק מהכנסות הרשויות החזקות יעבור לשכנות העניות

האוצר גם מקדם הצעה להגדיל את תקציבי החינוך והרווחה ברשויות העניות על חשבון החזקות ■ במשרד הפנים מתנגדים ליוזמה וטוענים שנועדה רק כדי להימנע מהגדלת המענקים שמעבירה המדינה לרשויות

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

משרד האוצר יוזם מהלך דרמטי בניהול השלטון המקומי בישראל: במסגרת חוק ההסדרים, מתכוון האוצר להכניס תיקון לפקודת העיריות - כך שמעתה ייקבע בחוק מנגנון לחלוקת הכנסות בין רשויות מקומיות.

משמעות התיקון היא שמעתה ההחלטה על חלוקת הכנסות לא תהיה נתונה יותר לשיקול דעתו של שר הפנים, ורשויות מקומיות עשירות רבות - בעיקר מועצות אזוריות - ייאלצו לוותר בכפייה על ההכנסות שלהן. בנוסף, מתכוון האוצר לקדם גם את הצעתו מלפני כמה חודשים, להעברת תקציבי חינוך ורווחה מהרשויות החזקות בישראל לחלשות.

הפגנת מחאה בירוחם, בקיץ 2011צילום: דניאל בר און

ההחלטה להכניס את מנגנון חלוקת ההכנסות בין רשויות מקומיות לחוק נובעת מהצעקה הגדולה שהקימו ראשי רשויות מקומיות בפריפריה, בראשן דימונה וירוחם, לגבי הקיפוח המתמשך של ערי הפריפריה בהכנסות מארנונה לעסקים, בהשוואה למועצות האזוריות החקלאיות המקיפות אותן. כך, 10,000 תושבי ירוחם חיים מהכנסות ארנונה של כ–15 מיליון שקל ב–2012 ללא כל ארנונה ממשלתית, ואילו 5,600 תושבי המועצה האזורית רמת הנגב הסמוכה מקבלים ארנונה בהיקף של 55 מיליון שקל רק מבסיסי צבא - וזאת לפני ההכנסות מעיר הבה"דים, שעומדת להיבנות בשטחה. לאחרונה הגישה ירוחם עתירה לבג"ץ, בדרישה כי עיר הבה"דים תוכפף לה.

המאבקים בין ערי הפריפריה לבין המועצות האזוריות על חלוקת הכנסות מארנונה ביניהן נמשכים כבר עשרות שנים - עד כה ללא מענה מסודר. למשרד הפנים יש אומנם סמכויות בחוק לעודד הסכמי חלוקת הכנסות בין רשויות ואף לאכוף חלוקת הכנסות כזו, אבל בפועל - הסמכויות הללו כמעט לא מנוצלות. מאז שנחקק החוק המאפשר למשרד הפנים לאכוף חלוקת הכנסות, הוא לא מומש אפילו פעם אחת.

לאור זאת, ולנוכח המצוקה הגוברת של ערי הפיתוח וחוסר היכולת של משרד האוצר לסייע להן, הקיצוצים הצפויים בתקציב 2013 לא יאפשרו לאוצר להגדיל את מענק האיזון אל מעבר ל–2.4 מיליארד שקל הקבועים בתקציב, אף שלפי נוסחת האיזון, הרשויות החלשות היו צריכות לקבל מענק איזון של קרוב ל–3 מיליארד שקל. כעת שוקל האוצר לסייע לרשויות החלשות באמצעות העברת תקציב מהרשויות החזקות אליהן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לשם כך צפוי האוצר להציע שני צעדים, במסגרת חוק ההסדרים. האחד הוא כפיית חלוקת הכנסות בין רשויות סמוכות באמצעות הכללת מנגנון חלוקת הכנסות בחוק - ללא סמכות לשר הפנים לערער על כך. לא ידועים עדיין הפרטים של מנגנון חלוקת ההכנסות, פרט לכך שאחד התנאים שלפיהם רשות אחת תהיה זכאית לקבל הכנסות מרשות סמוכה יהיה עמידה ביעד גבייה מינימלי של ארנונה - יעד שנתפש כמקפח את הרשויות הערביות.

הצעד השני יהיה העברת כספים מ–50 הרשויות החזקות ביותר בישראל לערים החלשות מהן, באמצעות השתתפות של הרשויות החזקות בתקציבי הרווחה, החינוך והארנונה הממשלתית של הרשויות החלשות. במקרה זה, זהו צעד שבו המדינה תשנה את נוסחת ההשתתפות העצמית של רשויות מקומיות בתקציבי החינוך והרווחה המועברים להן על ידי המדינה - במקום המצב כיום, שבו כל רשות תהיה חייבת להשתתף ב–25% מהתקציב, הממשלה תדרוש השתתפות עצמית של 50%–75% מהרשויות החזקות, והשתתפות עצמית של 8%–12% בלבד מהרשויות החלשות. כתוצאה מכך, יוסט תקציב של כ–1.2 מיליארד שקל בשנה מהרשויות החזקות אל הרשויות החלשות.

רכבת משא סמוך לדימונה, בתוואי המסילה שכבר קייםצילום: אליהו הרשקוביץ

כל סכסוך הכנסות 
שונה מקודמו

ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי הם מתנגדים בתוקף למנגנון של חלוקת הכנסות בכפייה, מאחר שלא ניתן לקבוע קריטריונים בחוק לחלוקת הכנסות - כל סכסוך הכנסות בין שתי רשויות הוא שונה מקודמו ודורש פתרון ספציפי. לדברי משרד הפנים, הסיבה היחידה שמשרד האוצר יוזם את המהלך היא לנסות לחסוך לעצמו לחצים על הגדלת מענק האיזון.

במשרד הפנים הודו אומנם כי הם כשלו עד היום בטיפול בנושא חלוקת ההכנסות בין רשויות מקומיות, אבל לדבריהם, המשרד מתכנן עתה תוכנית פעולה מקיפה בנושא. בין השאר, מתכוון המשרד ליזום עידוד שיתופי פעולה בין רשויות מקומיות, מהלך שמקודם בשיתוף עם האוצר, כאשר משרד הפנים ילווה את שיתוף הפעולה וגם יעניק עליו תגמול תקציבי. בנוסף, המשרד מתכוון להגביר את הלחצים על חלוקת הכנסות בכפייה, מכיוון ש"המציאות כיום היא בלתי נסבלת, ולא מאפשרת לעיריות בפריפריה להתפתח. יהיו חייבים להתחיל להעביר הכנסות ושטחים מהמועצות האזוריות לערים הסמוכות להן".

למועצות האזוריות יש פחות תושבים - ויותר הכנסות

עם זאת, חלוקת הכנסות כזו תעשה רק לאחר בדיקה כלכלית מפורטת, בהתאם לקריטריונים שגיבש צוות מקצועי במשרד הפנים ולאחר שיוודאו כי העברת ההכנסות אכן משפרת את מצב הרשות המקבלת את ההכנסות. בנוסף, מתכוון המשרד לערוך סקר מקיף של כל השטחים הגליליים במדינת ישראל - שטחים פתוחים שאינם משויכים לאף רשות - ולשייך אותם לרשויות השונות.

בנוגע להעברת תקציבי רווחה, חינוך והכנסות מארנונה של מוסדות ממשלתיים מהרשויות החזקות לחלשות - במשרד הפנים תומכים במהלך, בתנאי שהוא לא יבוא על חשבון קיצוץ במענק האיזון. לכן, דורש המשרד כי על כל שקל שיילקח מהרשויות החזקות ישים האוצר שקל תקציב נוסף, ובכך יתמרץ את המהלך.

תחנת הרכבת בדימונהצילום: אליהו הרשקוביץ
שוב המעטים מנצחים את הרבים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker