רנית נחום-הלוי

עיריית רמלה מקדמת תוכנית להתחדשות עירונית שתכלול חיזוק מבנים ותוכנית לעיבוי־בינוי ברחבי העיר. לפי תוכנית העירייה, בבניינים המיועדים לחיזוק יינתנו זכויות בנייה עד כפל הזכויות הקיימות בפועל. במקרים מסוימים תאפשר התוכנית תוספת של עד שלוש קומות וחצי, ובמקרים של הריסת המבנה ובנייתו מחדש תאפשר התוכנית תוספת בנייה של עד ארבע קומות וחצי.

התוכנית אושרה באחרונה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז ונמצאת לקראת הפקדתה לעיון הציבור. בפרויקטים של פינוי־בינוי תבחן העירייה אפשרות לתת ליזמים זכויות בנייה משמעותיות - על כל דירה אחת שתיהרס, ייבנו שמונה תחתיה.

רמלהצילום: צילום: משה גלעד

ברמלה יש אלפי מבנים שנבנו ברובם לפני שנות ה–80, ולכן מרביתם עומדים בקריטריונים לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה ‏(תמ"א 38‏). מדו"ח משרד הפנים שפורסם באחרונה, עולה כי ברמלה חוזק מבנה אחד בלבד לפי התוכנית הארצית, ויזמים רבים רואים את העיר כבלתי כלכלית לביצוע פרויקט מורכב כל כך.

השיקום העירוני ברמלה מקודם בשיתוף משרד הבינוי והשיכון. בסיור שקיימו לאחרונה עיריית רמלה ומשרד הבינוי והשיכון, הוחלט לקדם תוכנית שיקום בשטח של יותר מחצי העיר, לרבות תוכניות לפרויקטים של פינוי־בינוי ביחסים גבוהים.

כיום יזמים המבקשים לקדם פרויקטים לפינוי־בינוי בעיר מבקשים כי על כל דירה שתיהרס, ייבנו שמונה תחתיה. בעירייה בוחנים זאת. לדברי האדריכל צדיק אליקים, שהשתתף בסיור, התכנון בעיר יהיה מודולרי ויתייחס בתחילה לערכי הקרקע הנמוכים. "לפי דרישת היזמים, מגרש שבו יש ארבע יחידות בדונם צריך לקפוץ לכ–32 יחידות בדונם - מכפיל צפיפות גבוה אף מזה של תל אביב - כ–20 יחידות בדונם בלבד", אמר אליקים. "עם זאת, שיטת החשיבה הזו, אם תיושם, תהיה הדרגתית ותתייחס לפחות בשנים הראשונות לערכי הקרקע הנמוכים בעיר. התכנון שייעשה יביא בחשבון את העובדה שערכי הקרקע בעיר יעלו בעוד כחמש שנים, ולכן התכנון יצמצם בהדרגה את זכויות הבנייה. זאת חשיבה תכנונית יצירתית, שמסתכלת על צורכי העיר גם בעוד חמש־שבע שנים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker