אושר ההסכם: המינהל ישלם לרשויות המקומיות מיליארד שקל

בית המשפט העליון אישר הסכם הפשרה בתביעה של 200 רשויות מקומיות נגד המינהל, שהוגשה לפני למעלה מעשור בגין אי תשלום חלף היטל השבחה מצד המדינה ■ סכום של 650 מיליון שקל יועבר כבר ב-45 הימים הקרובים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בית המשפט העליון נתן אתמול (ה') תוקף להסכם הפשרה שנחתם בין מינהל מקרקעי ישראל למרכז השלטון המקומי ומרכז המועצות האזוריות. לפי ההסכם, יעביר המינהל מיליארד שקל בסך הכל לכלל הרשויות המקומיות בישראל, מתוכם 830 מיליון שקל לכ-200 רשויות שנכללו בתביעה נגד המינהל, 120 מיליון שקל לרשויות מקומיות לפי מבחנים סוציו-אקונומיים, ו-50 מיליון שקל לרשויות מקומיות שלא נכללו בתביעה. את ההחלטה על מתן התוקף להסכם קיבל הרכב בן שלושה שופטים בהם נשיא העליון אשר גרוניס, המשנה לנשיא מרים נאור ואסתר חיות.

את התביעה הגישו הרשויות נגד המינהל לפני למעלה מעשור, בגין טענות אי העברת חלף היטל השבחה - סכום של כ-10% משווי עסקות מכירת הקרקע שמבצע המינהל, אותו מחוייבת המדינה על פי חוק להעביר לידי הרשות המקומית. פסק דין שניתן בתחילת 2007 על ידי השופטת רות רונן מבית המשפט המחוזי בתל אביב, קיבל את רוב טענות הרשויות המקומיות. המדינה ערערה על ההחלטה. לאחר משא ומתן ארוך בין המדינה לרשויות, אותו ניהלו ראש עיריית מודיעין מכבים רעות חיים ביבס ועו"ד כפיר כהן ממרכז השלטון המקומי מטעם הרשויות, וסגף ראש אגף התקציבים ראובן קוגן, ואושיק בן עטר, סגן החשב הכללי מטעם המדינה, הגיעו הצדדים להסכמה ב-21 באוקטובר 2012. הסכם הפשרה התנה בין השאר כי כל הרשויות המקומיות שבתביעה, יאשרו את הצטרפותן להסכם זה.

אתר בנייה באשדודצילום: יובל טבול

על פי ההסכם, כמחצית מסכומי הפשרה יועברו כעת בתוך 45 יום לרשויות המקומיות שתבעו את המינהל. מדובר בסכום המוערך בכ-450 מיליון שקל. עוד קובע ההסכם כי המינהל יחדל לעכב את העברת סכומי חלף היטל ההשבחה המגיעים לרשויות באופן שוטף, ויעבירם לרשויות מידי חודש בחודשו. משמעות הוראה זו היא שכ-200 מיליון שקל המעוכבים לרשויות המקומיות עבור שנת 2012/13 יועברו גם הם בתוך 45 יום ממועד מתן ההחלטה הנוכחית. ולבסוף, נקבע במסגרת ההסכם, על העלאת שיעור חלף היטל ההשבחה שעל המדינה לשלם לרשויות, משיעור של 10% משווי העסקות כפי שהיה בעבר, לשיעור של 12%.

רו"ח בועז מקלר, אשר טיפל בהיבטים הכלכליים של כ-140 רשויות מקומיות במסגרת התביעה, אמר בעקבות ההחלטה כי "מתן תוקף פסק הדיון לפשרה, מהווה צעד משמעותי להשגת יעדי הצדק החלוקתי מתוך משאבי המדינה לטובת כלל הרשויות המקומיות בישראל ותושביהן, לפיתוח תשתיות למגורים ומקורות תעסוקה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker