המושבים גבו כספים אסורים - המינהל עצר את ההרחבות

מחוז ירושלים של מינהל מקרקעי ישראל החליט לעצור את השיווקים לאחר שבחודשים האחרונים התקבלו תלונות על הקצאת מגרשים למתיישבים חדשים בהרחבות

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מינהל מקרקעי ישראל בוחן גביית כספים אסורים בהרחבות מושבים במחוז ירושלים ושוקל לעצור את ההרחבות. בחודשים האחרונים התקבלו במחוז ירושלים  של מינהל מקרקעי ישראל תלונות הנוגעות  להקצאה של כ-300 מגרשים למתיישבים. התלונות הצביעו כי המושבים מתנהלים בניגוד להוראות המינהל וגובים כספים אסורים. 

מדובר בכ-300 מגרשים המוצעים לשיווק במושבים חלץ במועצה האזורית אשקלון, רווחה וזבדיאל - במועצה האזורית שפיר, במושב נחלה - של המועצה האזורית יואב ובמושב עזריקם של המועצה האזורית טוביה. מבדיקה שנעשתה עולה כי לצורך שיווק המגרשים מפנים המושבים את המתעניינים ליזם פרטי המזוהה בשם "קבוצת רכישה בכפר", בניגוד לכללי המינהל. הקבוצה מציעה למתעניינים בתים על הנייר במחירים שנעים בין 1.6-1.9 מיליון שקל, וגובים דמי פיתוח גבוהים שנעים בין 150-270 אלף שקל, בניגוד לכללי המינהל המחייבים דמי פיתוח שלא יעלו על 100,000 שקל בלבד.

מגרש חקלאי לבנייה במושבצילום: דניאל בר און

"מלבד דמי הפיתוח התחייבו המתעניינים בהסכם לשלם סכומים נוספים על כל מיני שירותים שמסתכמים בסוף בין 180-250 אלף שקל", מסביר עו"ד אביגדור ליבוביץ' ממשרד ליבוביץ' שער ושות', המייצג 13 משפחות שביקשו לרכוש מגרש במושבים נחלה ורווחה ובוחן להגיש תביעה. "במסגרת השירותים התחייבה הקבוצה למתעניינים סיוע בהתנהלות מול מינהל מקרקעי ישראל, הוצאת היתרים, רכישת מגרש ובארגון הקבוצה".

לפי כללי מינהל מקרקעי ישראל, אסור לאגודה שיתופית לארגן קבוצות, לפעול כיזמת, להתקשר עם חברה או לגבות כספים ובכלל זה דמי טרחת עו"ד. כל שהיא רשאים לעשות זה לגבות 100 אלף שקל דמי פיתוח ולהמליץ למינהל רשימה של מועמדים, עליהם יכריע במינהל עצמו. לאחר מכן קובע המינהל דמי היוון על הקרקע, אותו נדרשים לשלם הרוכשים, ומכאן שלא ניתן למכור בתים על הנייר.

במקרים בהם האגודה או מי מטעמה גובים כספים אסורים, כפי שנעשה, נקבע לפי נהלי המינהל כי לא ניתן להמשיך בשיווק מגרשי ההרחבה בפטור ממכרז ובמצב זה המינהל רשאי  לשווק את יתרת מגרשי ההרחבה במכרז פומבי. גם דרישה של אגודה, כי המתיישב יתקשר עם יזם לביצוע עבודות בנייה במגרש וביצוע עבודות פיתוח, מותרת אך ורק באישור המינהל לאחר בדיקה כי הסכומים הנגבים בגין השירותים הינם סבירים. 

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במושב חלץ, שם תיכננו לשווק כ-130 מגרשים, המקרה סבוך עוד יותר ולפני כשנה וחצי הוגשה תביעה נגד אגודת מושב חלץ, המועצה האזורית אשקלון ומינהל מקרקעי ישראל. את התביעה הגישה עו"ד רחל אסל המייצגת שמונה מתושבי המושב שביקשו לקנות מגרשים במקום ומחו על מדיניות המושב לפיה 50% מהמגרשים ישווקו ל"תושבי חוץ". במסגרת התביעה שהוגשה התברר כי גם המגרשים במושב חלץ משווקים בחלקם על-ידי "קבוצת הרכישה בכפר" בסכום של כ-270 אלף שקל דמי פיתוח. לטענת תושבי המקום, הגביה האסורה היא המניע העיקרי שעומד מאחורי הרצון לשלול מאיתם מגרשים בהרחבה.

בתביעה שהוגשה מציינת עו"ד אסל כי כבר ב-2008 התקשר המושב עם היזם "ראו שקט בשקמים", וכבר אז נטען נגד המושב על גביית כספים והתנהלות אסורה. ההתקשרות הופסקה בהתערבות המינהל. כיום הטענות נגד המושב היא בין היתר בהתקשרות מול היזם "קבוצת רכישה בכפר". "נוצר מצב שאגודת מושב חלץ מעדיפה לשווק את המגרשים לתושבי חוץ מאשר לתושבי המקום", מסבירה עו"ד אסל שהגישה את התביעה.

עו"ד חי חיימסון, המייצג את אגודת מושב חלץ, מסר בתגובה: "הדברים הם חסרי בסיס והם תוצאה מניגוח פנימי בתוך המושב. ההחלטה של המינהל להקפיא את השיווק היא החלטה שלא כדין, מבלי לתת לנו הזדמנות להשמיע טענותינו,  ואנחנו נתמודד איתה בקרוב בבית המשפט. היתה בעבר התקשרות עם חברה בשם "ראו שקט בשקמים" בע"מ וההתקשרות הזו בוטלה. הטענה שהאגודה גובה סכומים שעולים על הסכום שמינהל התיר לגבות כדמי פיתוח גם היא חסרת בסיס ואין עליה שום ראיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker