הוועדה המחוזית תכריע בשבוע הבא את עתידו של חוף פלמחים

הוועדה תחליט האם להפקיד את התוכנית להפיכת חוף פלמחים לגן לאומי ולבטל את התוכנית להקמת כפר נופש

רנית נחום-הלוי
רנית נחום-הלוי

לאחר מאבק ארוך שנים למען הצלת חוף פלמחים, בשבוע הבא תתכנס הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של מחוז מרכז לישיבה בה יוכרע האם להפקיד את התוכנית להפיכת חוף פלמחים לגן לאומי ולבטל את התוכנית להקמת כפר נופש במקום.

עתידו של חוף פלמחים הוכרע על-ידי הממשלה ב-2010 כאשר ממשלת ישראל קיבלה החלטה לפיה יש לדון מחדש בתכנית להקמת כפר נופש בחוף פלמחים ולשקול את ביטולה נוכח הזמן הרב שחלף, התמורות שחלו במצב החוקי והאינטרס הציבורי כבד המשקל. בעקבות ההחלטה, הורתה הוועדה המחוזית באותה שנה על ביטול תוכנית כפר הנופש בפלמחים וקבעה כי יימצא שטח חלופי להקמת כפר הנופש, מחוץ לשטח החוף. למרות החלטות אלו, עד היום טרם התקבלה החלטה רשמית על העברת שטח חלופי או פיצוי ליזמים ולכן החוף עדיין נתון בסכנת בנייה.

היות שהקרקע כבר שווקה על-ידי מינהל מקרקעי ישראל לחברת אוולין מיזמי נדל"ן ומעוז דניאל בייעוד של כפר נופש, הגישו אלה עתירה מינהלית נגד הוועדה המחוזית מרכז, רשות הטבע והגנים ומינהל מקרקעי ישראל. בעתירה הם מבקשים שהוועדה תאשר לאלתר את תוכנית הבינוי, או לחלופין שיפוצו בגין הנזק שנגרם להם בהיקף כספי מוערך של כ-150 מיליון שקל לפחות.

על רקע הדיון שיתקיים בוועדה המחוזית, בשבועות האחרונים מנהל ארגון אדם טבע ודין וארגוני סביבה נוספים פעילות רחבת היקף על מנת להביא לביטול כפר הנופש במקום. לאחרונה אף פנתה אדם טבע ודי' לבית המשפט בבקשה להצטרף כידיד בית משפט בעתירה שהגישו היזמים נגד מנהל מקרקעי ישראל. לדברי עו"ד קרן הלפרן מוסרי, מנהלת המחלקה המשפטית באדם טבע ודין: "באיזון בין זכות הקניין של היזמים לבין זכותו החוקית של הציבור ליהנות מחופי הארץ, המיועדים בראש ובראשונה לתועלת הציבור, על האינטרס הציבורי לגבור. על כן, אנו קוראים לוועדה המחוזית להוריד מן הפרק את התוכנית להקמת כפר נופש בחוף פלמחים ולהשיב את החוף לציבור".

חוף פלמחים. הממשלה תצטרף לפצות את יזמי כפר הנופש במיליונים אם תתבטל הקמתו צילום: אילן אסייג
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker