מתרכזים במרכז |

דו"ח משרד הפנים: תמ"א 38 פוסחת על הפריפריה

880 מבנים אושרו לחיזוק מ-2005 ועד היום ■ התוכנית זוכה להצלחה יחסית במספר מצומצם של ערים, בראשן ת"א ור"ג, אך ברוב היישובים כמעט לא יושמה ■ גורמים מקצועיים: להקים קרנות שיסייעו לחיזוק מבנים גם בפריפריה

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

ממאי 2005 ועד היום הוגשו 1,415 בקשות להיתרי בנייה מכוח תוכנית המתאר הארצית 38 לחיזוק מבנים, ומתוכן 880 אושרו בוועדות התכנון. עיקר הפרויקטים מבוצעים במספר מצומצם של ערים, בראשן תל אביב, רמת גן, חיפה ורעננה, ואילו יישובי הפריפריה נעדרים כמעט לגמרי מהרשימה - כך עולה מדו"ח סיכום של יישום תוכנית תמ"א 38, שפירסם משרד הפנים.

תמ"א 38 היא תוכנית לחיזוק של יסודות מבנים קיימים בפני רעידת אדמה, שמלווה בזכויות בנייה נלוות - בנייה על הגג ותוספות של חדרים ומעליות לדירות הקיימות. מעבודת מחקר שנעשתה עבור משרד הבינוי והשיכון עולה כי יש בישראל 810 אלף דירות הזקוקות לחיזוק, מהן כ-70 אלף דירות באזורי סיכון.

שיפוץ בבניין ברמת גן, במסגרת תמ"א 38צילום: תומר אפלבאום

הדו"ח הנוכחי מלמד כי בשנותיה הראשונות של התוכנית, 2005-2010, הוקמו מעט מאוד פרויקטים על בסיסה, אך בשנתיים-שלוש האחרונות יש גידול ניכר - ונראה כי התוכנית מתחילה להיטמע בנוף התכנון הישראלי. ואולם, הבעיה העיקרית של התוכנית היתה ונותרה המפתח להצלחתה - כדאיות כלכלית.

היתכנות זו מניעה יזמים פרטיים להתקשר עם דיירי בניינים בעסקה של חיזוק מבנים והגדלת הדירות הקיימות, בתמורה לבניית דירות חדשות על הגג. היא קיימת בערי המרכז ובאזורי הביקוש, אך לא בפריפריה. כך, בתל אביב אושרו מאז 2005 181 בקשות לביצוע פרויקטים לפי תמ"א 38 וברמת גן 149 בקשות, ואילו שמותיהן של באר שבע, אילת, דימונה, קרית שמונה, טבריה, בית שאן וצפת נפקדים לגמרי מהרשימה. הדבר נובע, כפי שמצוין בדו"ח, משיקולים כלכליים של יזמים, עקב ערכי הקרקע באזורים אלה.

מהדו"ח עולה כי ב-2009-2012 ניתן לזהות מגמת עלייה ברורה בכמות הבקשות להיתר המוגשות לפי התמ"א: ב-2009 הוגשו 119 בקשות, ב-2010 הוגשו 161 בקשות, ב-2011 הוגשו 324 בקשות - וב-2012 כבר הוגשו 556 בקשות. עלייה נוספת שחלה עם השנים היא במספר הוועדות המקומיות שבהן מוגשות בקשות להיתר לפי תמ"א 38: ב-2009 הוגשו בקשות להיתר ב-17 ועדות, ב-2010 הוגשו בקשות ב-19 ועדות תכנון, ב-2011 23 ועדות היו מעורבות בנושא - וב-2012 הוגשו בקשות לתמ"א 38 ב-30 ועדות תכנון.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
אלופות התמ"א

כאמור, הערים המובילות ביישום התמ"א הן תל אביב, שמחזיקה ב-287 בקשות ו-181 אישורים מאז 2005; העיר רמת גן, שהוגשו בה 237 בקשות וניתנו 149 אישורים מאז 2005; וחיפה עם 83 אישורים מאז 2005.

"לא שוקטים על זרי הדו"ח הראשון"

"במבחן המעשה - התוכנית נכשלה", מציין יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס. "ברגע שהפריטו את נושא חיזוק המבנים בישראל, גילגלו את האחריות לאזרחים. מהדו"ח עולה כי בעיקר באזור הצפון והדרום, שם קיים חשש לפעילות ססמית גבוהה, המדינה מהמרת על חיי התושבים. המדינה נשענת על הסטטיסטיקה שלפיה רעידת אדמה מתרחשת פעם ב-100 שנה. היה נכון אילו המדינה היתה מעמידה קרן הלוואות ללא ריבית לטובת העניין, או נותנת מענקים כדי לקדם את יישום התוכנית ביתר שאת, בעיקר באזורים שאינם כלכליים. עם זאת, לא נראה שתקציב המדינה ל-2013, שמדבר על קיצוצים אדירים, יביא בחשבון את העניין החשוב הזה".

ד"ר אבי שפירא, יו"ר ועדת ההיגוי הבין-משרדית להיערכות לרעידות אדמה, אומר כי "אנחנו בהחלט בדרך הנכונה, אבל אנחנו לא שוקטים על זרי הדו"ח הראשון, שמראה שהתמ"א מתקדמת יפה, ולכן בודקים גם בתוך המערכות השונות כיצד ניתן ליישם את זה גם באזורים שהם פחות כלכליים. בין היתר, אנחנו בוחנים אופציה של מתן הלוואות לפרויקטים הללו. כך עובדים פרויקטים ציבוריים בעולם. הנושא עוד לא נבחן, ולכן בשלב הזה לא יחולקו כספים ואין עדיין פתרון לאזורים שבהם התמ"א לא תקפה".

"הקמת כלים פיננסיים משמעותיים לטובת הדיירים - זה הבסיס להצלחת התמ"א באזורים שאינם כלכליים", מוסיף סגן ראש עיריית תל אביב, פאר ויסנר (הירוקים). "הנושא הזה נמצא בבסיס מסגרת המצע שלנו, והוא משיג פתרון חברתי וסביבתי. זו האחריות של המדינה - ואסור שתעבור לידיים פרטיות, לידי יזמים או פטרונים".

יישום תמ"א 38 תורם רבות להתחדשות עירונית באזורים אורבניים ותיקים, וגורם לתוספת משמעותית של יחידות דיור חדשות באזורי הביקוש. יותר מ-50 אלף דירות עתידות להיבנות בשנים הקרובות בבת ים, בראשון לציון, ברמת גן ובמרכז תל אביב במסגרת הפרויקט. תוכניות אלה כבר מאושרות, והבנייה מבוצעת בפועל. עם זאת, מהדו"ח עולים בשלב זה נתונים מעודדים פחות, שלפיהם מאז 2005 נבנו במסגרת התוכנית רק 3,855 דירות חדשות.

לאור העיכוב, בחודשים האחרונים מכין מבקר המדינה דו"ח הבוחן את תפקוד הרשויות המקומיות בנוגע ליישום תוכנית תמ"א 38. "מרבית המומחים לרעידות אדמה סבורים כי התרחשותו של אסון רעידת אדמה בישראל היא כמעט ודאית", נכתב בדו"ח של מבקר המדינה, מיכה לינדשטראוס, שיצא ב-2011 ועסק בנושא עמידות המבנים והתשתיות במקרה של רעידת אדמה. "לדאבון הלב, מוצא את עצמו משרד מבקר המדינה מתריע בשער כ-20 שנה, בסדרה ארוכה של דו"חות, בנושא מחדל ההיערכות לרעידות אדמה בישראל. תקצוב חסר וקיצוצי תקציב במשך שנים, שנעשו בלא שנבחנה באורח מקיף השפעתם על ההיערכות לחירום, הביאו לפגיעה קשה בתחום זה. ההתרעה העולה מדו"ח מיוחד זה היא בבחינת 'דגל אדום' בפני ראש הממשלה וממשלת ישראל, המצביע על מחדל חמור ומתמשך, שמונח בראש ובראשונה לפתחה של הממשלה".

ראש מינהל תכנון במשרד הפנים, בינת שורץ, מסרה בתגובה כי "תוכנית תמ"א 38 היא כלי תכנוני לעידוד חיזוק מבנים. מכיוון שבמקומות שבהם ערכי הקרקע נמוכים התמ"א איננה מהווה תמריץ לחיזוק מבנים, המועצה הארצית לתכנון ובנייה הודיעה כי על הממשלה לקדם כלים לא תכנוניים כדי לעודד חיזוק מבנים בפריפריה ובמקומות שבהם ערכי הקרקע אינן גבוהים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker