אנשי נדל"ן: המחאה השפיעה על הבחירות - לא ברור לאיזה כיוון

בעוד שהיזמים מקווים לצעדים שיביאו להוזלת קרקעות כפתרון מרכזי לבעיית מחירי הדירות מחד, והסרת ההגבלות על משקיעים מאידך, מקווים פעילי הדיור למגוון רחב יותר של אפשרויות דיור בר השגה שיקודמו בעקבות הבחירות

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

עם שקיעת אבק מערכת הבחירות, והסתמנותה של הקואליציה העתידית שתבוסס על מפלגות הליכוד ביתנו ויש עתיד, האווירה בקרב אנשי הנדל"ן אינה חד משמעית. לכולם ברור כי למחאה החברתית שהתמקדה במשבר הדיור ממנו סובלים צעירי מעמד הביניים היה חלק בתוצאות ההצבעה, אך לא ברור באיזה אופן יפעלו הנבחרים.

בעוד שהיזמים מקווים לצעדים שיביאו להוזלת קרקעות כפתרון מרכזי לבעיית מחירי הדירות מחד, והסרת ההגבלות על משקיעים מאידך, מקווים פעילי הדיור למגוון רחב יותר של אפשרויות דיור בר השגה שיקודמו בעקבות הבחירות.

צילום: תומר אפלבאום

אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אמר כי "תוצאות הבחירות הן ביטוי עממי לכך שהסוגיות שבהם עסקה החברה הישראלית בהרחבה בקיץ 2011 לא באו על פתרונן. אנו מקווים שהמסר שקיבלו נבחרי הציבור שלשום יבוא לידי ביטוי בפתרונות מעשיים ומידיים למצוקת הדיור, גם אם זה אומר שהממשלה החדשה תתנער מחלק מהאידיאולוגיה של קודמתה, שעסקה באי התערבות בשוק הדיור ובניהול המלחמה על מחירי הדירות בעיקר באמצעי התקשורת".

עידו חג'ג', מנכ"ל ובעלים משותף בקבוצת חג'ג' הגיב גם הוא לתוצאות ואמר כי "אני מאמין שהכוחות החדשים בממשלה יביאו למספר שינויים שהכרחיים לשוק הנדל"ן בישראל. על הממשלה לפעול לשווק כמה שיותר קרקעות מנהל בו זמנית, בעיקר באזורי הביקוש. צעד זה יוזיל את מחירי הקרקעות ובעקבות כך את מחירי הדירות".

לטענת חג'ג', מצעד זה עשויים כל המעורבים להרוויח: "היזמים ירוויחו מכך כי קל יותר לשווק דירות זולות. גם המדינה תהנה מהכנסות גדולות יותר ממיסים שיתרמו לצמצום הגרעון הממשלתי. בנוסף, על הממשלה החדשה לשפר את מערך התכנון וקבלת ההיתרים לבנייה. לא יכול להיות שבמדינות אחרות ניתנים היתרים בשלושה חודשים ואצלנו הם ניתנים במינימום שנה וחצי".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

יו"ר קרן פייר המתמחה בבניית מגורי יוקרה, שלמה גרופמן, חיווה דעתו ואמר כי על הממשלה החדשה לחדול מלהילחם במשקיעים וברוכשים תושבי חוץ: "לצערי הרב, בקדנציה האחרונה, במקום לעודד את ענף הנדל"ן, ממשלת ישראל עשתה הכל על מנת להבריח את משקיעי החוץ מהשקעות בנדל"ן בישראל. הממשלה חייבת להבין שיש כיום בעולם אלטרנטיביות להשקעה בנדל"ן כמו ארה"ב ואנגליה".

אחד הפעילים הבולטים ביותר למען הזכות לדיור, עו"ד גיל גן-מור, המשמש כראש תחום הזכות לדיור באגודה לזכויות האזרח, נשמע אמביוולנטי לגבי התוצאות: מצד אחד, יש היום הבנה של הצורך ביותר יוזמה ציבורית ורגולציה, ומתן פתרונות מגוונים לאוכלוסיות שונות, לרבות דיור בר השגה ודיור ציבורי, בניגוד לפיתרונות הכושלים שהציעה הממשלה הקודמת, שהתמקדו בהפרטה ותכנון מהיר, במחשבה שזה כל מה שנחוץ כדי להוריד את מחירי הדירות".

"מנגד, סיסמאות שחזרו על עצמן בקמפיינים, גם של הבית היהודי וגם מכיוון יש עתיד, עשויות להתפרש כשלילת הזכות לדיור בר השגה ממי שלא שירת בצבא, וייעוד הפתרונות רק למעמד הביניים. זה עלול להדיר עניים, ערבים, חרדים ואנשים עם מוגבלויות, ולחזק מגמות של סגרגציה במגורים", אמר גן-מור.

הוא המשיך ואמר כי "כדי לקדם שינוי חברתי אמיתי יהיה על המדינה לנקוט בצעדים שונים בתכלית ממה שנעשה עד כה: לקדם חקיקה לדיור בר השגה, לשנות את שיטת המכרזים, לשקם את הדיור הציבורי ולשלבו בשכונות מגורים רגילות, להסדיר את שוק השכירות הפרוע ולאפשר שכירות ארוכת טווח, לבטל את חוק ועדות הקבלה ולמגר אפליה בדיור".

יו"ר דירקטוריון חברת "חלמיש", רחל תורג'מן, העוסקת גם היא בפתרונות דיור, אמרה כי "תוצאות הבחירות הוכיחו שהמחאה החברתית השפיעה על הבוחר הישראלי, אשר דורש שינוי בסדרי העדיפויות הכלכליות-חברתיות. בפני הממשלה החדשה אתגר חברתי-כלכלי ממעלה ראשונה: טיפול ביוקר המחייה, הוזלת מחירי הדיור והפסקת ייבוש הדיור הציבורי. יש להגדיל את ההשקעה בדיור הציבורי ובדיור בר השגה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker