קבוצת חג'ג' הציעה 123.5 מ' ש' לרכישת קרקע בגוש הגדול

החברה, שהגישה את ההצעה הגבוהה ביותר, תערער לבית המשפט על שיטת ההתמחרות: "אחד מהמציעים היה בעלי הקרקע ולא הזדהה כך"

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קבוצת חג'ג', בבעלות האחים צחי ועידו חג'ג' הגישה את ההצעה הגבוהה ביותר לרכישת מגרש בשטח של 2.5 דונם בגוש הגדול לבנייה של 74 דירות תמורת 123.5 מיליון שקל. עם זאת בחברה מביעים הבוקר זעם על התנהלות כונס הנכסים עו"ד יעקב אפרגוט שערך את המכרז במסגרת הליך של שיתוף-פירוק, ובכוונתם לפנות בנושא לבית המשפט. ל-TheMarker נודע כי קבוצת חג'ג' מבקשת להתחיל את ההתמחרות מחדש. בכוונת כונס הנכסים לפנות היום לבית משפט השלום בתל אביב לקבל הוראות בנושא.

מדובר במכרז פרטי למכירת קרקע ברחוב איינשטיין בגוש הגדול לבנייה של 74 דירות וכ-950 מ"ר שטחי מסחר. המכרז פורסם על-ידי כונס הנכסים, עו"ד יעקב אפרגוט לפני מספר חודשים ובתום מועד הגשת ההצעות הגישה קבוצת חג'ג' הגישה את ההצעה הגבוהה ביותר לרכישת השטח בסכום של 76 מיליון שקל. הערכת שמאי שנתן שמאי המקרקעין רון רודיטי לפיה הקרקע שווה 118 מיליוני שקל, הביאה להארכת מועד הגשת ההצעות.

ההתמחרות התקיימה על ידי עו"ד אפרגוט ביום חמישי בבניין בית אמות משפט בתל אביב. לפחות שבעה מציעים התמודדו במכרז, ביניהם קבוצת חג'ג' שהגישה כאמור את ההצעה הגבוהה ביותר, קבוצת דוד שחר הנדסה האשקלונית שהגישה את ההצעה השנייה בגובהה בסכום של 123 מיליון שקל בלבד, היזם רמי שבירו שנתן הצעה בסכום של 120.5 מיליון שקל, קבוצת דוידסון בבעלות עו"ד קרן בן דוד שניגשה למכרז במשותף עם איש העסקים רני צים מבעלי רשת המרכולים כמעט חינם שהגישו הצעה של 117 מיליון שקל. כמו כן, השתתף במכרז משקיע חוץ שיוצג על ידי עו"ד עמי בן יעקב שנתן גם הוא הצעה של 117 מיליון שקל, היהלומן גדי מנחמוב ועו"ד בן סירה שייצג את חברת בוני הארץ.

אל ההתמחרות הגיעו נציגי כל החברות מלווים באנשי מקצוע רבים, אך ההליך לווה בכעס רב מצד החברות המשתתפות ובראשן קבוצת חג'ג'. ל-TheMarker נודע כי שיטת הה,מחרות העניקה לחג'ג' את הקדימות בהגשת ההצעות, כשיתר המשתתפים יכלו להגיש הצעה גבוהה יותר או להשוות את המחיר. בפועל טוענים בקבוצת חג'ג' כי ברגע שהגישה הצעה בסכום של 118 מיליון שקל, יתר המתחרות רק השוו, וכך נוצר מצב שהגיעו לסכום הגבוה של 123.5 מיליון שקל.

במהלך ההתמחרות הסתבר עוד כי דוד שחר, נציג קבוצת דוד שחר הנדסה שהגיע להתמחרות מחזיק בזכויות בקרקע, עובדה שלא צוינה בראשית ההתמחרות. בהתדיינות פנימית שנעשתה בצד בין חג'ג' לשחר, חזר חג'ג' וציין כי אין התרשם בכוונתו של שחר לרכוש את הקרקע גם לא במחיר של118 מיליון שקל. "הוא לא בא לקנות", טען נגד שחר, "הוא בא להעלות מחירים". לאור זאת ביקש חג'ג' כי גם אם יחזור מההצעה שהגיש בסכום של 12.3.5 מיליון שקל, הוא יוכרז כזוכה במגרש. הנושא יתברר היום בבית המשפט.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לצורך השתתפות במכרז הגישו החברות ערבויות בסכומים של 8-9 מיליון שקל. ערבויות אלה לא יוחזרו למשתתפים עד לאחר הבהרת העניינים בבית המשפט.

גורמים שהשתתפו בהתמחרות מציינים היום כי מחיר הקרקע אינו אטרקטיבי ברגע שעלה את סף ה-118 מיליון השקל. העסקה הנוכחית משקפת מחיר לפי 1.7 מיליון שקל כולל מע"מ", מציינת היזמית קרן בן דוד, "ב-2011 רכשתי קרקע דומה בגוש על קו הים לפי מחיר של 1.6 מיליון שקל כולל מע"מ. תוכנית בניין העיר בקרקע זו מאפשרת בנייה של 9-11 קומות כאשר הטופוגרפיה בשטח גם לא מאפשרת נוף לים מהדירות שיבנו. העסקה בשלב הזה חצתה את רף הכדאיות הכלכלית".

מקבוצת חג'ג' נמסר: "בכוונת הקבוצה לערער לבית המשפט על שיטת ההתמחרות שהוכתבה על ידי כונס הנכסים, אשר הביאה לדעת החברה לעיוות במחיר המכרז. אם הינתן החלטת בית המשפט תפרסם החברה פרטים נוספים אודות המכרז, חלק הקבוצה וחלק החברה בקבוצת הרכישה".

צילום: בכר דודו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker