גידל במשכנתאות ב-2012 - 46.6 מיליארד שקל; "הציבור מגלה חוסר אמון מוחלט במנטרות של הורדת מחירי הדיור"

נתוני 2012 נמוכים ב-1.2% מהשיא שנרשם ב-2010 - 47.2 מיליארד שקל ■ בחודש דצמבר 2012 היה היקף המשכנתאות כ-4.66 מיליארד שקל

רנית נחום-הלוי
סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי
סיון איזסקו

היקף המשכנתאות שהעמידו הבנקים בחודש דצמבר 2012 הסתכם בכ-4.66 מיליארד שקל - כך עולה מנתונים רשמיים שפירסם הבוקר (א') בנק ישראל. נתונים אלו מעידים על היקף פעילות הגבוהה בכ-24% מהממוצע בשנת 2011.

בכל 2012 העמידו הבנקים משכנתאות בהיקף של 46.64 מיליארד שקל - גידול של 4.25% בהיקף הפעילות לעומת 2011 בה הסתכם היקף המשכנתאות בכ-44.7 מיליארד שקל. עם זאת נתוני 2012 נמוכים ב-1.2% מהשיא שנרשם ב-2010 - 47.2 מיליארד שקל.

חדרהצילום: איציק בן מלכי

חודש דצמבר היה ההזדמנות האחרונה של המשקיעים לנצל את הוראות המעבר, לפני כניסתן לתוקף של המגבלות על הבנקים למשכנתאות האוסרות על הבנקים להעניק מימון בשיעור גבוה מ-50% משווי הנכס, כאשר מדובר ברכישת דירה להשקעה (ולא למגורים). על כן האפקטיביות של המגבלות שהטיל בנק ישראל על מחירי הדיור יתבררו רק במהלך החודש הנוכחי, עם כניסתם המלאה של המגבלות לתוקף.

עידן אלקבץ, מנכ"ל משותף בחברת עתיד משכנתאות, המתמחה בפתרונות מימון ומחזור משכנתא, אמר בתגובה לנתונים כי "המגבלות של בנק ישראל על נוטלי המשכנתאות ובייחוד על המשקיעים ממשיכות שלא להוכיח את עצמן. אנחנו רואים עלייה של כ-14% בסכומי המשכנתאות בדצמבר לאחר עלייה של כ-21% בנובמבר, וזה לכשעצמו מעיד על כישלון מדיניות בנק ישראל בניסיון לצמצם ביקושים לדירות.

"יתרה מכך, כבחודש שעבר, אנו מעריכים שניתן יהיה לראות גידול הן במספר המשכנתאות שנוטלים המשקיעים בנדל"ן והן בסכומי המשכנתא, כך שבבירור מגזר המשקיעים לא הורתע על ידי המגבלות, נהפוך הוא, הורדת הריבית רק דירבנה את המשקיעים לפנות לאפיק הנדל"ני. נציין שנכון שבבנקים נהוג בסוף שנה לזרז את החתימה על משכנתאות, אך ניתן לראות בבירור שהעלייה הזו חורגת מכך".

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס טען כי "נתוני הגידול בקצב נטילת המשכנתאות בחודש דצמבר ובכל שנת 2010 מלמד יותר מכל על ה'אמון' שרוחש הציבור בישראל להצהרות מנהיגיו וליכולתם של מקבלי ההחלטות לפתור את מצוקת מחירי הדירות המאמירים. הכשל הלוגי של מדיניות אי התערבות מחד עם הצהרות בומבסטיות על ירידות מחירים צפויות מאידך, נפתר על ידי כל מי שיכול לרכוש דירה בפנייה לבנק המשכנתאות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"הממשלה אגב ממשיכה בשלב מבלי להבין שאיש כבר אינו מתייחס ברצינות לדבריה. דיור אינו גבינת  קוטג' וגם לא שוק סלולר. הפחתה או יצוב במחיר של המוצר הנקרא דירת מגורים בישראל דורש התערבות מאסיבית של הממשלה בדרך של בנייה להשכרה. מי שלא יחרוט על דגלו את העשייה הזו ולאלתר צפוי להמשיך את כישלון הממשלות האחרונות בשוק הדיור".

לדברי ד"ר מיקי ורדי, שותף מייסד ומנהל השקעות ראשי בקרן ריאליטי, לשעבר מנהל מינהל מקרקעי ישראל, "הציבור מגלה חוסר אמון מוחלט במנטרות החוזרות ונשנות של הורדת מחירי הדיור ומבין שבמצב הנוכחי בשוק הנדל"ן, אין לו יותר למה לחכות. התנופה בלקיחת המשכנתאות היא לא צעד שלילי כשלעצמה, אך במצב שוק הדיור כיום היא בוודאי שלא תתרום לקידום פתרון הוזלת הדיור. זו מגמה שהחלה כבר לפני מספר חודשים כשהציבור ירד מהגדר וחזר להמשך ההשקעה בבנייה. גם אם המגבלות שהוטלו על גובה המשכנתאות הם בכיוון הנכון, הרי שהם לא הרתיעו את ציבור הקונים שדווקא התעודד ממגמת הורדת הריבית".

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker