בישראל קיימת מומחיות לגשרים תלויים

תוכניות בניין ערים מורכבות בדרך כלל מוועדות תלת-שכבתיות, מחמישה גופים מאשרי תשתיות וכן מאישורי משרדי ממשלה, ובלבד שהם חפים מהתנגדויות של הירוקים

אבי גולדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי גולדברג

מכתב מאדריכל למזמין תכנון

אבי שלום,

בנייה בתל אביב

במענה למכתבך, הריני להשיבך כדלקמן. ראשית די מתמיהה אותי, אם יותר לי להתבטא בחופשיות נוכח יחסי העבודה הארוכים שנגזרו עלינו, מידת הנאיביות שאותה אתה מגלה בפניותיך אלי. שהרי ידוע וכך גם הבהרתי לך ביום שהתחלנו לטפל בתכנון, שאם אתה מפקיד אצלי פרויקט לתכנון, אך אתה לא משאיר לי טלפון של איש קשר (מאכער) שיכול לדחוף את הפרויקט במסדרונות ועדות התכנון, הרי שזה כאילו ניסית להתקבל לפקולטה לרפואה ללא תעודת בגרות. שנית, ואני הפעם מאריך בתשובתי כדי שלא אצטרך כל שנה להתנצל או להסביר מחדש, אל תצפה לעולם לתשובת הרשויות בטלפון - ובמיוחד לא בחול מועדי ישראל, או בסמוך למועדים אלה, כלומר שבוע שבועיים לפני או אחרי.

ועתה אשיבך באופן ספציפי לעניינינו: בחול המועד סוכות זה הוועדה אינה עונה... (לא חשוב איזו ועדה), וגם לא חשוב אם זה סוכות או פסח חנוכה או ט"ו בשבט או יום הזיכרון או פורים.

אגב באופן מדהים, אף שבישראל אין נהרות גדולים, מפרצים, מיצרים, פיורדים או מקווי מים גדולים, יש בה מומחיות לבניית גשרים תלויים. בשנה ממוצעת נבנים בה שלושה גשרים תלויים: האחד מעל ראש השנה, יום כיפור וסוכות והושענא רבה; השני מעל פסח ויום העצמאות; והשלישי - והמסיבי מכולם - מעל ימי הקיץ החמים. הגשר השלישי מהווה פלא הנדסי ייחודי, מכיוון שהמפתח שלו (האורך) אינו מוגדר ולא ברור על מה הוא נסמך. בנוסף, קיימים גשרי גלגלים או גשרי ביילי המיועדים לגשר בין סופי שבוע מן השורה לימי החגים הרגילים, או גשרי עץ קלים המגשרים בין שביתות ועיצומים או ימים שבהם נאספים העובדים לדיון במצבם המקצועי, לסופי שבוע שלפניהם או אחריהם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

וקיים גשר גמיש חדש מהסוג שתלוי על נהרות בדרום אמריקה - ימי גיבוש לעובדי הוועדה (שצריכים להתרגל אט-אט לשובם לעבודה לאחר שחצו גשר ארוך מהקטגוריה הראשונה של חול המועד).

אם תוסיף לכך את השעות והימים שבהם לא עונים לטלפונים הרגילים של הוועדות (בוועדה הארצית עונים אבל בדרך כלל בשלילה, במחוזיות ברובן לא עונים ובוועדות המקומיות תפוס לעולם). אבל נשוב לעניין הבקשה שהגשנו, ואסביר לך שוב כיצד מורכב הליך הדיון בבקשה. התכנון שביקשת למבנה פשוט לכאורה, אבל רק לכאורה. כל תוכנית בנייה מורכבת מרבדים, משכבות, כך שתוכל להחזיק מעמד, שהרי אם היה די בחתימת אדריכל ומהנדס בניין, אנא אנו באים?

תוכניות בניין ערים מורכבות בדרך כלל מוועדות תלת-שכבתיות, מחמישה גופים מאשרי תשתיות וכן מאישורי משרדי ממשלה, ובלבד שהם חפים מהתנגדויות של הירוקים, השכנים וגוונים אחרים (כל זאת עוד לפני שהזכרנו תוכניות בניין ערים ארבע שכבתיות: מפורטות, מקומיות, מחוזיות וארציות; או נקודתיות או התניות שימור). אדם מאמין וסבלני ממך אמר לי פעם שיש לקבל בנמיכות קומה ובהכנעה את הפרוצדורות, שהרי ישראל היא ארץ קודש, ולא ייתכן שכל דיכפין יבוא ויבנה בה כחפצו בקלות בלתי נסבלת. נגזר שארץ ישראל נקנית בייסורים.

חג שמח.

אדריכל (שמו המלא שמור עמי)

-

ספרו של אבי גולדברג, "חוף בלי ים", יצא באחרונה לאור

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker