רשויות התעופה מרחיבות נתיבי טיסה - ותושבי השרון יספגו את הרעש - נדל"ן - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רשויות התעופה מרחיבות נתיבי טיסה - ותושבי השרון יספגו את הרעש

פרויקט לשדרוג מסלולי הנחיתות וההמראות, שיסתיים ב-2014, אמור לאפשר שימוש בכמה מסלולים בו-זמנית - וייאלץ לשנות את נתיבי הטיסה הנוכחיים ■ הנפגעות העיקריות: ראש העין, נתניה ורעננה ■ ראש עיריית ראש העין: "זו ביריונות שלטונית"

35תגובות

ערי השרון נתניה, כפר סבא, כפר קאסם, ובעיקר ראש העין  צפויות לסבול מחשיפה גדולה יותר לתנועת מטוסים בעקבות "מתיחת פנים" אווירית שמתכננת רשות שדות התעופה (רש"ת), שבמסגרתה יורחבו נתיבי הטיסה הבינלאומיים לנתב"ג.

היום תקיים רשות התעופה האזרחית (רת"א) דיון בעניין תבנית התפעול החדשה של נתב"ג. לדיון הוזמנו ראשי הערים והמועצות המקומיות של ראש העין, כפר סבא, נתניה, רעננה, בארות יצחק, חולון, ראשון לציון, אזור, אור יהודה, בית דגן ויהוד.

אבי שרף

מבדיקה של רת"א עולה כי המטוסים שיעברו מעל ראש העין יהיו בגובה של 497 מטר מעל הקרקע, וכתוצאה מכך תושבי העיר עלולים לסבול מרעש בעוצמה בינונית. הבדיקה כללה מעקב אחר כ-1,500 נחיתות, ורק בתשע מהן נמצא כי מפלס הרעש היה גבוה במיוחד. ואולם, ממצאי הבדיקה אינם מרגיעים את ראש עיריית ראש העין, משה סיני. לטענתו, העירייה הוכיחה באמצעות צוות מומחים כי קיימות חלופות לשינוי המתוכנן בנתיבי הטיסה, שיבטלו את הצורך בהארכת המסלול מעל לראש העין, על ידי הסטתו מעל לכביש 6 ("כביש חוצה ישראל"). עם זאת, לדבריו, כל ההצעות שהוגשו על ידי העירייה לרש"ת ולרת"א - נדחו, ולכן עיריית ראש העין מתכוונת להגיש עתירה בעניין נגד הרשויות הממשלתיות, באמצעות משרד עוה"ד דוד ליבאי וגל פלג.

גם עיריות נוספות, בהן נתניה, רעננה וכפר קאסם, מתנגדות להרחבת המסלול האווירי ולהעברתו מעל לשטח עירן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מגדילים את קיבולת התנועה האווירית

ביוני 2010, לאחר חודשים ארוכים של תכנונים, יצא לדרך אחד הפרויקטים הגדולים בתחום התעופה האזרחית בישראל, שעלותו מוערכת ב-900 מיליון שקל. הפרויקט כולל בין היתר שדרוג של מסלולי הטיסה הקיימים, הארכתם, סלילת שטחים נוספים שיאפשרו גישה נוחה יותר למסלולים, והקמת מגדל פיקוח חדש. שינוי נתיבי הטיסה הבינלאומיים לנתב"ג וממנו הוא חלק מההתאמה לשדרוג המסלולים שביצועו כבר החל.

הפרויקט, שביצועו צפוי להסתיים בתחילת 2014, כולל עבודות רחבות היקף שנועדו לשפר את רמת בטיחות הטיסה לישראל וממנה ולהגדיל את קיבולת הטיסות של נתב"ג, על ידי יצירת מבנה מסלולים שיאפשר בו-זמנית המראות ממסלול אחד ונחיתות על המסלול אחר, בניגוד למבנה המסלולים הקיים, שמצריך תיאום בין הטיסות הממריאות והנוחתות.

כיום בנתב"ג נמצא בשימוש רק מסלול אחד מבין שלושת המסלולים הקיימים בשדה התעופה, ועליו מתבצעות ההמראות והנחיתות גם יחד. כך תנועת המטוסים מוגבלת ומצריכה רמת פיקוח הדוקה יותר והפרדה בטיחותית גבוהה יותר בין המטוסים, כדי להימנע ממצבים שעלולים לגרום לקרבה מסוכנת בין מטוסים או לתאונות אוויריות.

עבודות הפיתוח אמורות בין היתר לתת פתרון לגידול הצפוי במספר חברות התעופה הזרות שיפעילו טיסות סדירות לישראל, לאחר שתיושם רפורמת השמים הפתוחים, וכן לאפשר לחברות התעופה לעמוד בסטנדרטים בינלאומיים וטכנולוגיים מתקדמים.

בנתב"ג קיימים בסך הכל שלושה מסלולי המראות ונחיתות מרכזיים: במסלול הראשי (12/30, המסלול היחיד שנמצא בשימוש כיום), שאורכו 3,112 מטר, רוב הנחיתות מתבצעות מכיוון מערב למזרח, כשהטיסות מגיעות מכיוון הים התיכון ועוברות מעל לדרום תל אביב. במקרים שבהם נושבת רוח מערבית חזקה, המטוסים נוחתים בכיוון ההפוך, ממזרח למערב. לפי תוכנית מתאר ארצית, ניתן להאריך את המסלול עד לאורך מרבי של 3,426 מטר.

מסלול נוסף, שנקרא "המסלול השקט", הוא המסלול הארוך ביותר בנתב"ג, שאורכו 3,657 מטר. זהו המסלול הראשי להמראות מכיוון מזרח למערב, והוא מכונה כך מכיוון שמטוסים שממריאים ממנו, ועוברים מעל ליישובים בית דגן, חולון וראשון לציון, גורמים לפחות רעש בסביבה. תוכנית מתאר ארצית מאפשרת את הארכתו של מסלול זה לאורך מרבי של 4,280 מטר.

המסלול השלישי נקרא "המסלול הקצר" ואורכו 1,768 מטר בלבד, אך לפי תוכנית מתאר ארצית ניתן להאריכו עד ל-2,780 מטר. מסלול זה נועד לאפשר נחיתת מטוסים מכיוון צפון, כשיתרונו העיקרי הוא בזמינותו מבחינת תנאי הרוח. נכון להיום אורכו של המסלול אינו מאפשר שימוש של מטוסים כבדים, ולכן הוא אינו פעיל. לפי בדיקות של רת"א, ההארכה של מסלול זה תשפיע על הערים באזור השרון, ובעיקר על ראש העין.

התושבים תובעים פיצוי בגין ירידת ערך

באוגוסט 2010 פסק בית המשפט המחוזי תל אביב כי התושבים המתגוררים בשכונות הסמוכות לנתב"ג, בערים חולון, בת ים, אור יהודה, סביון, שוהם ומודיעין, זכאים לפיצוי בגין ירידת ערך נכסיהם ובשל הפגיעה באיכות חייהם בשל הרחבת שדה התעופה במסגרת פרויקט נתב"ג 2000. גובה הפיצוי טרם נקבע, אך התביעות שהוגשו הסתכמו בכ-5 מיליארד שקל.

התושבים, שהיו חשופים למטרדי רעש ברמות שונות, הגישו תביעה במסגרת סעיף 197 לחוק התכנון והבנייה, שבאמצעותו ניתן לתבוע פיצויים בגין ירידת ערך. בית המשפט התייחס לכך שאין מנוס מהרחבת שדה התעופה לטובת כלל התושבים והתיירים, אם כי הנטל הסביבתי נופל על המתגוררים ביישובי הסביבה, ולכן יש לפצותם. בית המשפט קבע כי גם אם טכנולוגיית המטוסים השקטים מביאה לשיפור במצב התושבים שמתגוררים בסמוך לשדה התעופה, וכתוצאה מכך רמת הרעש הכוללת עולה רק במעט, יש לפצות את התושבים. תושב שלא יעמוד בקריטריונים לפיצוי, קבע בית המשפט, יזכה למימון של מיגון אקוסטי לביתו.

"ברש"ת סימנו לעצמם למטרה להפוך את מסלול הנחיתה מצפון לדרום למסלול של מטוסים כבדים ולהפעילו בכל שעות היממה. זו סטיה מהותית מהוראות התמ"א (תוכנית המתאר הארצית), והתנהלות ביריונית של רשות ממשלתית שמחליטה בהינף קולמוס למרר את חייהם של מאות תושבים", אומר ראש העיר ראש העין. "התמ"א אסרה נחיתה של מטוסים כבדים בעלי ארבעה מנועים, שיוצרים רעש רב. ברש"ת טוענים כי שימוש בארבעה מנועים יפחית את הרעש, ואלה הם המטוסים שהם רוצים להפעיל מעל ראש העין".

סיני מוסיף כי "בעוד שבעולם ניתנת עדיפות לשיקולים של סביבה, והטכנולוגיה מאפשרת להעביר מסלולי נחיתה תוך עקיפת ערים גדולות, בישראל חושבים אחרת. נתב"ג הוא מפלצת נדל"נית רחבת-היקף, ובסופו של דבר משקיעים כספי ציבור כדי לפגוע בחיינו. לא יעלה על הדעת שהרשויות המקומיות יצטרכו לעמוד בתקנים של איכות סביבה, ורשויות ממשלתיות ישתוללו מעלינו".

גם עיריות נתניה, כפר סבא ורעננה מביעות התנגדות לשינוי המסלולים, שעלול לפגוע באיכות חייהם של תושבי האזור. ראשי הערים הודיעו כי בכוונתם לפעול למניעת השינויים הצפויים, בין היתר באמצעות נקיטת הליכים משפטיים. מעיריית נתניה נמסר כי "עיריית נתניה תמשיך לעשות כל שלאל ידה כדי שלא תיפגע איכות החיים של תושביה".

מעיריית רעננה נמסר כי ראש העיר, נחום חופרי, מתנגד לאפשרות של מעבר מטוסים מעל שמי העיר רעננה. "המהלך יהווה מטרד הפוגע באיכות החיים של תושבי העיר רעננה", נמסר מהעירייה.

מעיריית כפר סבא נמסר בתגובה: "מדובר במעבר מעל אזור התעשייה של העיר. עם זאת, עיריית כפר סבא מתנגדת לכל מהלך שעשוי לפגוע בחייהם של תושבי העיר, ותעשה כל שניתן כדי לשנות את תוואי המסלול. עיריית כפר סבא הגישה שורה של נימוקי התנגדות נגד התוכנית, ותילחם ככל שביכולתה למניעת התוכנית, לרבות פנייה לבית המשפט".

מרש"ת נמסר בתגובה: "רשות שדות התעופה פועלת בהתאם למדיניות רשות התעופה האזרחית". ברת"א סירבו להגיב לידיעה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#