שכונת המשתלה בת"א: אפריקה, גינדי וחני הורביץ יבנו 372 דירות

החברות זכו במכרז של מינהל מקרקעי ישראל וישלמו כ-407 מיליון שקל כולל פיתוח, לפי כמיליון שקל בממוצע לקרקע ליחידת דיור

רנית נחום-הלוי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת אפריקה ישראל, גינדי החזקות וקבוצת הרכישה שהקימה חני הורביץ זכו במכרז של מינהל מקרקעי ישראל לרכישת חמישה מגרשים לבנייה של 372 דירות בשכונת המשתלה בתל אביב. החברות ישלמו כ-407 מיליון שקל כולל פיתוח, לפי כמיליון שקל בממוצע לקרקע ליחידת דיור - כך הודיעה היום ועדת המכרזים של מינהל מקרקעי ישראל.

שישה מתחמים שווקו במכרז של המינהל, מהם חמישה כעת לאחר שלמגרש אחד המתוכנן לבנייה של 80 דירות, לא הוגשו הצעות. לפי תוצאות המכרז, מתוך חמישה מכרזים שנסגרו זכתה חברת גינדי החזקות בשלושה לבנייה של 232 דירות. חברת אפריקה ישראל מגורים תבנה 112 דירות וקבוצת הרכישה של חני הורביץ ומציעים נוספים תבנה 28 דירות בלבד.

שכונת המשתלה בתל אביב
שכונת המשתלה בתל אביב, שתוכננה בוול"ל. בעיות צפיפות ומחסור בתשתיותצילום: עופר וקנין

שכונת המשתלה ממוקמת בגבולה הצפוני של תל אביב ורמת השרון וסמוכה לשכונת צהלה. השכונה התפתחה כשכונה צעירה בקרבתן של שכונות צהלה ונווה גן השייכת לרמת השרון. שיווק יחידות הדיור החדשות מתאפשר לאחר שהעירייה והמינהל הגיעו להסכם עם חברת החשמל לפינוי קו המתח העליון העובר בשכונה והעתקתו, מה שמנע עד היום את הרחבת השכונה. גם מבני ציבור בשכונה לא הוקמו מאותה סיבה ועד היום נאלצו התושבים להיעזר בשטחי הציבור של שכונת צהלה.

"על רקע מצוקת הדיור נחשב שיווק משותף זה של המינהל ועיריית תל אביב כשיווק מבוקש שיאפשר פיתוחה של השכונה כפי שתוכננה עם שטחי ציבור, גנים ובית ספר ותהווה הזדמנות לתושבים חדשים להצטרף ולהנות ממנה ומסביבתה", מסרה מתכננת המחוז גילי טסלר.

מהנדס ושמאי המקרקעין גיל וינלס מפנה את תשומת הלב לכך שמי שזכה במכרז הן רק חברות קבלניות גדולות. על פניו המחיר לקרקע משקף שווי סביר של קרקע בסביבה, עם זאת, לדברי וינלס המשחק נותר רק במגרשם של הקבלנים הגדולים, בגלל שהמינהל חייב את המתמודדים לתשלום מלוא התמורה תוך זמן קצר וקצוב, דבר שלא אפשר לקבוצה שאינה הומוגנית להתארגן מול בנק. קבוצת הרכישה היחידה שזכתה לקחה רק 28 דירות מתוך 452 שזה מהווה 6% וזה בגלל שלא התאפשר להתארגן מול בנקים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"התשלום לפי הנחיות המינהל, הוא 30 יום, מיום הזכייה וזה גרם לכך שקבוצות רכישה לא התמודדו כי התקשו לעמוד בתנאים האלה. בכך, המנהל, באופן מלאכותי, העלה את מחיר הקרקע שלא אפשר פרק זמן ארוך (היה צריך לפחות חצי שנה) לתשלום. כמו כן, העובדה ששולם מראש מעל מחיר המינימום, זה יגרור בעתיד למחירים גבוהים של הדירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker