מדד Yad2 ו-TheMarker |

מחירי הדיור המשיכו לעלות ב-2012; מחירי השכירות עמדו במקום

סיכום השנה של מדד Yad2 ו-TheMarker מראה כי ב-26 מתוך 31 הערים הנסקרות במדד נרשמו עליות מחירים ■ העיר שבה הכי טוב להיות מוכר דירה היא הרצליה, שבה ההיצע נמוך מאוד לעומת הביקוש

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

מחירי הדירות עלו בשנה החולפת ב-26 מתוך 31 הערים הנסקרות במדד Yad2 ו-TheMarker. רק בחמש ערים נרשמה ירידה. מחירי הדירות עלו ב-2012 בממוצע ב-4% ברוב הערים בהשוואה ל-2011. בחיפה עלו המחירים ב-12%, בכרמיאל ב-15%, בתל אביב ב-9% ואילו ברמת השרון ובהרצליה ב-7%. חמש הערים שבהן ירדו המחירים הן נס ציונה, רעננה, קריית אתא, עכו וכפר סבא.

בניגוד למגמה במחירי הדירות, מחירי השכירות נשארו קבועים למדי. בתל אביב עלו מחירי השכירות ב-240 שקל לחודש - עלייה של 4%. הירושלמים שילמו עבור דירה 5,715 שקל בממוצע - עלייה של 222 שקל בתשלום החודשי. בחיפה המחיר הממוצע הוא 2,779 שקל לחודש - 50 שקל בלבד יותר מבסוף 2011. בבאר שילמו השוכרים 2,579 שקל בחודש - כמעט ללא שינוי.

כרמיאל. תשואה של 4.6%צילום: ירון קמינסקי

באתר Yad2 פיתחו, בנוסף למחירים, את מדד האטרקטיביות של הערים. ככל שהעיר קיבלה ציון גבוה יותר, יש יותר ביקוש מהיצע (יותר מחפשים מאשר מודעות בלוח), כלומר השוק עובד לטובת מוכרי ומשכירי הדירות. כשהציון נמוך יש עדיפות לרוכשים ולשוכרים של דירות. המדד מורכב מחישוב סטטיסטי שמכיל פרמטרים של היחס בין ביקוש (חיפושים באתר) לבין היצע (מודעות באתר).

העיר שבה הכי טוב להיות מוכר דירה היא הרצליה, שבה ההיצע נמוך מאוד לעומת הביקוש. אחריה ובסדר יורד נמצאות גבעתיים, חיפה, תל אביב, חולון, אשדוד, רחובות, ראשון לציון, פתח תקוה, ירושלים, נס ציונה, כפר סבא ובאר שבע.

האטרקטיביות בשוק הדירות לא תואמת בהכרח את האטרקטיביות בשוק השכירות. כך למשל, גבעתיים, שאטרקטיבית מאוד למכירה, אינה אטרקטיבית כל כך להשכרה - משמע יש היצע דירות להשכרה גבוה ביחס לביקוש. בירושלים המגמה הפוכה: היא נמצאת בתחתית רשימת הערים האטרקטיביות למכירה, אך ממוקמת במקום הרביעי ברשימת ההשכרה. באשדוד המגמה דומה לזו של ירושלים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

באתר Yad2 דירגו גם את הביקושים לפרויקטים חדשים מקבלנים. 5.8% מכלל החיפושים ביקשו את פתח תקוה, 5.6% מכלל החיפושים אחרי דירה מקבלן היו בתל אביב, ו-5.1% בראשון לציון. חיפה גרפה 4.7% מהחיפושים, רחובות 4.2%, באר שבע 3.8%, ואילו נתניה וירושלים 3.6%. ביבנה, שב-2011 היתה בין הערים שאת הדירות בהן חיפשו הכי הרבה אנשים (3,000 חיפושים בחודש), חלה ירידה של 80% בכמות החיפושים. הסיבה לכך היא ששיווקה של שכונת יבנה הירוקה בדרום העיר הגיע כמעט לסיום.

בחיפושים אחר פרויקטים ספציפיים הגיע למקום הראשון פרויקט Smart במושב מצליח של חברת אופק בטאן, אשדר בבוכמן במודיעין נמצא במקום השני, ומגדל על הפארק ברמת גן של חברת מגדל טופ נדל"ן נמצא במקום השלישי. במקום הרביעי ניצב פרויקט נוסף במצליח, של חברת פרשקובסקי, ובמקום החמישי פרויקט בשכונת תל גנים בפתח תקוה של חברת קרדן נדל"ן, בשם רמת קרדן. במקום השישי שוב נמצאת מודיעין, הפעם פרויקט בשכונת ציפור - VISION של האחים אום. למקום השביעי הגיע פרויקט של שיכון ובינוי - חלומות תלמי משנה, ובמקום השמיני נמצא פרויקט נוסף של אשדר ושיכון ובינוי ברחובות ההולנדית. במקום התשיעי נמצא פרויקט MORE של חברת דונה ביבנה, ואת העשירייה סוגרת מודיעין (הופעה שלישית ברשימה), עם פרויקט זילברמינץ בשכונת ציפור.

תשואה של 4.8% בבאר שבע

העיר שהניבה את התשואה הגבוהה ביותר מהשכרת דירות היא עכו, עם 5.5%, ואחריה טבריה עם 5%. בדרום אשקלון התשואה השנה היתה 5.2% ואילו בצפון העיר 4.8% - תשואה זהה לזו שנרשמה בבאר שבע ובאשדוד. בלוד ובצפון רחובות התשואה היתה 4.7%, ואת רשימת עשר הערים עם התשואה האטרקטיבית ביותר סוגרות חדרה, חיפה (בעיר התחתית והר הכרמל) וכרמיאל - שבהן התשואה היתה 4.6%. התשואות נמוכות יותר בהרצליה, בדרום ירושלים ובצפון תל אביב - 3.3%. בדרום-מרכז ירושלים התשואה היא 3.2%, ואילו במרכז העיר היא 3.1%. בדרום-מזרח תל אביב התשואה היתה אף נמוכה יותר מהצפון - 3% בלבד.

בעכו וברחובות חלה עלייה של 0.5% בתשואה. באשקלון, ברמלה, ברמת השרון, בירושלים, ברחובות ובאשדוד נרשמה עלייה של 0.2% בתשואה. בצד השני חלו ירידות של 3% בתשואה של חיפה, הוד השרון ודרום-מזרח תל אביב. בהרצליה נרשמה ירידה של 0.4% בתשואה, בבת ים 0.5% ובכרמיאל נרשמה הירידה החדה ביותר, בשיעור של 0.7%. הירידות יכולות להיות מוסברות באמצעות העלייה במחירי הדירות בערים אלה. כך, למשל, בכרמיאל היתה עלייה של 15% ובהרצליה 7% - עליות שמשפיעות לרעה על התשואות.

הצפון עלה בדצמבר

דצמבר 2012 סגר את השנה במגמה של עליות מחירים לעומת נובמבר. העליות החדות ביותר נרשמו בעיקר בערי הצפון. בכרמיאל עלו המחירים ב-3.3%, בקריית אתא ב-2.5%, בעכו ב-2.4% ובנהריה ב-1.6%. בכל הערים האלה נעים מחירי הדירות בין 6,500 ל-7,900 שקל למ"ר.

עליות נרשמו גם ברמלה - 1.8%, שבה המחיר למ"ר בסוף השנה הוא 9,600 שקל. מחיר דירת 2 חדרים בעיר הוא כ-528 אלף שקל בלבד, מחיר דירת 3 חדרים הוא כ-749 אלף שקל, 4 חדרים כ-1.05 מיליון שקל, ומחיר הממוצע של דירת 5 חדרים הוא 1.3 מיליון שקל. בהרצליה נרשמה עלייה של 1.7% - המחיר הממוצע למ"ר הוא 19.4 אלף שקל; ואילו בלוד המחיר ללמ"ר הוא 8,371 אלף שקל - עלייה של 1.6% מנובמבר.

בערים שבהן חלה ירידת מחירים, היא היתה חדה פחות לעומת העליות שנרשמו בערים האחרות ונמוכה מ-1%. באשדוד ירדו מחירי הדירות הממוצעים ב-0.9%, בנתניה ב-0.7% ובחיפה ב-0.5% בלבד.

מחירי הדיור בערים הגדולות: בירושלים נרשמה עלייה זניחה של 0.5% במחירים עד לרמה של כ-18.7 אלף שקל למ"ר. בתל אביב המחיר נותר כמעט ללא שינוי בחודש האחרון - 23.6 אלף שקל למ"ר בממוצע. בחיפה המחיר הממוצע הוא כ-9,200 שקל למ"ר - ירידה של 0.5%; ובבאר שבע כ-7,000 שקל למ"ר - כמעט ללא שינוי לעומת החודש שעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker