עיריית תל אביב תגיש התנגדות לתוכנית של עצמה

התוכנית לחיזוק מבנים שאושרה לפני כחודש סותרת את תוכנית הרובעים שהגישה העירייה ■ חברי מועצה זועמים על כך שעקרונות מימוש תמ"א 38 בעיר הפכו את יישומה לבלתי אפשרי, בין היתר מאחר שהיא מסובכת

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

>> התוכנית לחיזוק מבנים שאישרה הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה תל אביב לפני כחודש, נהפכה על ידי הדרג המקצועי בעירייה למסובכת לביצוע. חברי מועצה ואנשי מקצוע מתריעים כי יש חשש שהתוכנית אינה ישימה, שכן היא סותרת תוכניות אחרות מופקדות, ומטילה מגבלות על יזמים שיבקשו לבצעה. בין היתר, אחת התוצאות של התוכנית תהיה התנגדות שהעירייה תגיש לוועדה המחוזית על תוכנית הרובעים שיזמה בעצמה.

"בישיבה שנערכה ביום 7 בנובמבר 2012, שבה נדונה המדיניות של תמ"א 38, דרשתי מחברי הוועדה שהמדיניות תהיה פשוטה, ברורה לכל הדיוט ולא מסורבלת", כתב סגן ראש עיריית תל אביב ויו"ר מפלגת הירוקים, פאר ויסנר, בנוגע לדבר. "לאחר דיון ארוך ומתיש הגענו להסכמות. לצערי, בזמן שעבר מהדיון ועד הוצאת הפרוטוקול הדברים 'נשכחו' והפרוטוקול יצא בצורה לא ברורה ומבולבלת, והתוצאה שקיבלנו היא מדיניות סבוכה ולא ברורה".

תל אביבצילום: דניאל בר און

מכתבו הועבר בימים האחרונים ליו"ר ועדת תכנון והבנייה בעיריית תל אביב, דורון ספיר, שניסח את מסמך המדיניות. גם במהלך הדיון עמדו חברי הוועדה על כך שמסמך המדיניות לא יהיה מסורבל. "הצוותים הגישו לנו תוכנית לארכיטקטים", טען ויסנר כשהוצגה לפניהם לראשונה התוכנית. "אני רוצה שיורידו את זה לשני עמודים, שזה יהיה ברור. הכל סמוי ואנו מקבלים תוספת לפי התמ"א עם הרבה סייגים".

התוכנית שעליה מדבר ויסנר הוכתרה כ"מהפכה", ואיפשרה חיזוק ותוספת בנייה של שתי קומות וחצי במבנים באזור יפו, דרום העיר, ציר אבן גבירול ממתחם גני התערוכה מצפון ועד רחוב שאול המלך מדרום, והמתחם שמערבית למנחם בגין (רובעים 4 ו-6). על פי התוכנית, כל אלה יזכו לחיזוק ובנייה של עד שבע קומות וחצי.

כמו כן, איפשרה התוכנית חיזוק לרובעים 3 ו-5, שהוכרזו כאתרי מורשת עולמית על ידי אונסק"ו. ברובעים אלה, שמתוחמים על ידי רחוב הירקון ממערב, רחוב אבן גבירול ממזרח ורחוב דיזנגוף מדרום, יתאפשר חיזוק מבנים בתנאי של הריסת המבנה הישן והקמת חדש תחתיו. באופן זה תתאפשר בניית שש וחצי עד שבע וחצי קומות, במקום הבנייה כיום של עד חמש קומות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ספק אם התוכנית תצא לפועל

ואולם משהו קרה לתוכנית בדרך להפיכתה ממסמך עקרונות למסמך תכנוני, והתוצאה הסופית שאליה הגיע הדרג המקצועי בעירייה היתה תוכנית מורכבת, שספק אם תצליח לצאת לפועל. עורכי דין ושמאים שבחנו את התוכנית סבורים כי היא בעייתית, וסותרת את תוכנית המתאר לעיר - תא-5000 - ותוכנית הרובעים שהופקדה בחודשים האחרונים להתנגדויות בוועדה המחוזית.

כך למשל, בעוד שתוכנית המתאר איפשרה להגביה מבנים ברובע 3 לשמונה עד עשר קומות, מדיניות תמ"א 38 של העירייה מאפשרת בניית שש-שבע קומות בלבד. כמו כן, בעוד שהתוכנית לחיזוק מבנים בעיר מאפשרת בנייה של עד תשע קומות מדרום לירקון בהריסת המבנה, תוכנית הרבעים מאפשרת בנייה של עד שש קומות וחצי.

כיצד קרה הדבר? ייתכן מאוד שמאחר שתל אביב היא קומפלקס אורבני מסובך שקשה לעשות בו שינוי - מה גם שלעירייה יש חזון מסוים לגבי עתיד העיר, וכפי שכבר הוכח היא אינה נלהבת לשנותו לפי תמ"א 38. "תוכנית המתאר העניקה זכויות בנייה בעיר, אך תוכנית הרובעים שהופקדה לאחרונה וגם תוכנית לחיזוק מבנים מקצצות", מסביר שמאי המקרקעין אריה קמיל, לשעבר שמאי הוועדה המקומית של העירייה.

לדבריו, "בסופו של יום בתל אביב מוענקים זכויות רק בצפון ובדרום, ובשאר חלקי העיר הכל מוגבל. התוכנית המוצעת מעמידה בספק את הכדאיות הכלכלית, היא מורכבת משפטית, מעורפלת, לא ניתנת לניצול ולכן רחוקה מיישום".

עו"ד עפר טויסטר, מומחה בתחום התכנון והבנייה, מסביר: "כל העניין של התמ"א הוא שהיא צריכה להיות ידידותית, פשוטה ומתגמלת. עצם זה שהעירייה הפקידה תוכנית רובעים הנוגדת את מסמך מדיניות חיזוק המבנים, ולכן היא עצמה מתכוונת להגיש התנגדות לתוכנית שהגישה, מראה עד כמה הדברים קשים בתל אביב".

יו"ר ועדת התכנון והבנייה בעיריית תל אביב, דורון ספיר, מסר בתגובה: "תמ"א 38 היא תוכנית ארצית, ולא ניתן ליישם אותה בשדרות ובתל אביב כאחד. צריך להתאים אותה - כל עיר והצרכים שלה. ברור שיש מורכבות וברור שיש דברים שצריך להתייחס אליהם, כמו קווי בנייה ותקני חניה. גם ברור שיש אי התאמות לתוכנית הרובעים. בהקשר זה, הוועדה קיבלה החלטה והיא תגיש התנגדות לתוכנית הרובעים ותעדכן אותה לפי התמ"א. כל מטרת הכניסה לפרטים נועדה לשמור על איכות הבניינים וחיי התושבים, אחרת היינו מנסחים תוכנית גורפת לכל העיר עם שתי קומות וחצי וזהו - זה הכי קל. המגבלה העיקרית של התמ"א היא ההסכמות בין הדיירים - לא התכנון. אם התוכנית ישימה או לא נראה במבחן התוצאה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker