משרד הביטחון מזרז פינוי בסיס גבעת האנטנות; המדינה תקבל כ-150 מ' ש'

במשרד הביטחון החליטו לזרז את פינוי הבסיס הצבאי ולהתחיל אותו כבר בימים אלה ■ לפי הערכות, שווי ההכנסות למשרד משיווק הדירות יגיע ל-150 מיליון שקל ■ בעלים פרטיים של קרוב ל-100 דונם באזור הבסיס עשויים לקבל זכויות לבניית כ-1,000 דירות

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

>> בימים אלה מתכונן משרד הביטחון לפינוי בסיס צה"ל בגבעת האנטנות בחוף תל ברוך בתל אביב. כחלק מהתוכנית החלה במקום (3700) תקודם במקום תוכנית לבנייה של כ-100 יחידות דיור (לפי תחשיב של כ-10 דירות לדונם בתוכנית), בשווי מוערך של 100-150 מיליון שקל. מאות בעלי קרקע, המחזיקים קרוב ל-100 דונם באזור הבסיס הצבאי, עשויים לקבל במסגרת התוכנית זכויות לבנייה של כ-1,000 דירות.

ההחלטה לפינוי הבסיס התקבלה על רקע פסק דין של בית משפט השלום בתל אביב מלפני שנה, שהורה לסילוק יד של משרד הביטחון מקרקע פרטית בשטח שלושה דונם, המשמשת כביש גישה למחנה הצבאי, שבה מחזיק המשרד מאז 1958. את התביעה הגישו 150 בעלי קרקע באמצעות עו"ד מירי דונין. בעלי הקרקע דרשו סילוק יד ותשלום דמי שימוש על שטח של 90 דונם שבבעלותם, שפיתוחם מתעכב בגלל משרד הביטחון.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

חוף תל ברוךצילום: עופר וקנין

בפסק הדין הביע בית המשפט תרעומת על התנהלות המדינה וכינה אותה "מקוממת, מחוסרת תום לב ופוגעת בזכויות קניין". לפי פסק הדין, על משרד הביטחון לפנות את השטח עד ינואר 2013.

למרות פסק הדין, בשנה האחרונה עשה משרד הביטחון כמה ניסיונות לדחות את ביצוע ההחלטה ולהפקיע את הקרקע באישור משרד האוצר עד 2016. ואולם, בישיבות שהתקיימו בוועדה המייעצת לשר האוצר, האחראית לנושא, הבקשת לא אושרה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"בשנה האחרונה נעשו כמה ניסיונות על ידי משרד הביטחון לעשות כל מיני תרגילים שלא לכבד את החלטת בית המשפט", מסבירה עו"ד דונין. "עם זאת, במשרד הפנימו שאין להם קייס משפטי. אני רואה את זה כניצחון - לאחר 15 שנה של מאבקים משפטיים הצלחנו לדחוק את משרד הביטחון ולהוציא אותו. המדינה לא יכולה להתנהל בבריונות ולהשתמש בקרקע פרטית כראות עיניה, בלי לתת דין וחשבון. פסק הדין הראה שאף שצורכי המשרד הם חשובים ו'קדושים' - לא לעולם חוסן".

במשרד הביטחון אישרו את הפרטים. "אכן, בימים אלה פועל משרד הביטחון להחיש את פינוי המחנה, כחלק מהמדיניות האסטרטגית שמוביל המשרד ליציאה היסטורית של מחנות צה"ל ממרכזי העיר, ולקראת מעבר צה"ל דרומה. בהתאם לפסק הדין, משרד הביטחון יחדל משימוש בשטח החנייה עד תום 2012 ויאריך הפקעת השימוש בדרך בלבד, בשטח של 1.2 דונמים, למשך של כחצי שנה כדי להשלים את פינוי המחנה. למותר לציין כי בעלי המקרקעין פוצו ויפוצו כדין בגין שימוש המשרד בדרך עד תום תקופת ההפקעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker