אטיאס: "רשלנות האוצר גרמה לירידה בהתחלות הבנייה"

בתגובה לדבריו של נגיד בנק ישראל מהבוקר לפיהם על הממשלה לפעול להגדלת היצע הדירות, הגיב אטיאס ואמר כי "אי הקמת הקרן להרחבת האשראי לענף הבנייה, עליה התחייב שר האוצר, גרמה לירידה בהתחלות הבנייה ולפגיעה בזוגות הצעירים"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, הגיב לפני שעה קלה לדבריו של נגיד הבנק ישראל סטנלי פישר הבוקר בוועדת הכספים, לפיהם יש צורך בהגדלת היצע הדיור, והטיל את האחריות לקצב הבנייה הנמוך, על ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ. לדברי אטיאס, קצב שיווק הקרקעות אינו המכשול העיקרי העומד בפני הבנייה אלא מצוקת האשראי ממנה סובל הענף, אשר לה לא מצאו השניים פתרון.

"אני עומד ביעדי הממשלה ואנו משווקים מספר שיא של קרקעות, אף יותר מ-2011", אמר אטיאס, "אולם ללא פתרון של מצוקת האשראי שעומדת לפתחם של ראש הממשלה ושר האוצר וללא אשראי זמין לבנייה, שיווק הקרקעות לא יועיל. האשראי הוא חמצן לשוק הנדל"ן".

אטיאס הוסיף כי "ראש הממשלה ושר האוצר מודעים לחריפות הבעיה. במספר ישיבות משותפות שקיימנו העליתי פתרונות, הביצוע שלהם סוכם, אולם עד כה לא נעשה דבר. אני דורש להפעיל באופן מיידי את הקרן להרחבת האשראי לענף הבנייה בעיקר לאור הירידה הנוספת בריבית בנק ישראל שעתידה להעלות את הביקושים כפי שראינו בעבר. רשלנות האוצר ואי הקמת הקרן להרחבת האשראי לענף הבנייה גרמה לירידה בהתחלות הבנייה ולפגיעה בזוגות הצעירים".

לפני כשבועיים פרסם TheMarker כי חודשים ארוכים ממתינים בענף הבנייה היזמים לפתיחתה של הקרן, שעל הקמתה הודיע שר האוצר בחודש יולי האחרון, אך תחילת פעילותה התעכבה עד כה בשל אי הסכמות בתוך משרד האוצר, ובין משרד האוצר ובנק ישראל.

כאמור, נגיד בנק ישראל, פרופסור סטנלי פישר, התייחס היום בוועדת הכספים בכנסת לירידה בקצב התחלות הבנייה ברבעון השלישי, לקצת למעלה מ-8,000 יחידות דיור, והצורך בהגדלת היצע הדירות מצד הממשלה והתחלות הבנייה כדי לעמוד בקצב הביקושים השנתי לדירות חדשות העומד על כ-40 אלף יחידות דיור.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה כי "הממשלה הטילה על משרד השיכון יעד שאפתני של שיווק קרקעות ל-35 אלף יחידות דיור בשנה כדי לצמצם פער של עשור במחסור בקרקעות. בכל אחת משלוש השנים האחרונות עברנו את יעדי הממשלה האלה, כאשר בשנת 2012 צפוי המספר להגיע ל-39 אלף יחידות דיור, עלייה של כ-50% לעומת שיווק הקרקעות בשנת 2008 והנתונים הגבוהים ביותר מאז שנת 1997 - כלומר, שיא של 15 שנים".

בתגובה נמסר ממשרד האוצר: "בכדי להקל על מצוקת האשראי בתחום הנדל"ן והתשתיות, יזם משרד האוצר את הקרן לערבויות המכר להגדלת אשראי בהיקף של 6 מיליארד ש"ח. התהליך התעכב בשל מורכבותו וריבוי הגורמים הקשורים בו. אנו נמצאים לקראת סיומו של ההליך".

מוקדם יותר היום התייחס יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס לצעדיו להורדת הריבית עליה הכריז אתמול הנגיד: "הודעת בנק ישראל מאמש רק ממחישה את ייאושו הגדול של הנגיד מביצועי הממשלה בתחום הדיור. הנגיד הניח בצד, שלא לומר השליך, את שיקול מחירי הדיור ואפילו את יציבות הבנקים, וזאת לטובת החשת הדופק ההולך ונחלש של המשק הישראלי".

דנוס הוסיף כי "אנו מצויים כיום בשילוב תהליכים קטלני. מצד אחד הולכים למיתון ותקציב מדינה שרק יעמיק אותו, ומצד שני מינוף חסר תקדים של 75 אחוז לבעלי דירה ראשונה (זוגות צעירים). ובכן, הללואות צריך להחזיר, וכשמחיר דירת 4 חדרים ממוצעת עומד על מעל מיליון שקל, מדובר בהלוואה של 750 אלף שקל. המבוגר האחראי שלח אתמול בצדק את הציבור לממשלה. המשמעות היא שנותרנו ללא משגיח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker