הירוקים במצע נדל"ני: קרן הלוואות לפרויקטים לחיזוק מבנים

חברי מפלגת הירוקים מציעים כי הכסף לקרן ההלוואות יגיע, בין היתר, מהכנסות המדינה משיווקי קרקע ליזמים פרטיים - סכום שעמד בשנת 2011 על 8.13 מיליארד שקל

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

מפלגת הירוקים החלה להניע את גלגלי המפלגה לקראת הבחירות לכנסת. אף שהמפלגה משתרכת הרחק מיתר המפלגות, היא מציעה אולי את תוכנית הנדל"ן הרצינית ביותר, שתוכל לספק מאות אלפי יחידות דיור במחיר מסובסד.

תיק הבינוי והשיכון, הנחשב לאחד המבוקשים במערכת הבחירות לכנסת ה-19, הניא ראשי מפלגות רבים להצהיר הצהרות ריקות מתוכן. כזו היתה למשל הצהרתו האחרונה של יו"ר מפלגת "יש עתיד", יאיר לפיד, שטען כי מפלגתו תפעל ליצור כ-150 אלף דירות בהשכרה, נושא שנכשל עד עכשיו כי נמצא לא כלכלי ליזמים, גם באזורי ביקוש.

עבודות במסגרת תמ"א 38. "התוכנית משיגה ביטחון חברתי וסביבתי ומציעה פתרון להורדת מחירי הדיור"צילום: עופר וקנין

מפלגת הירוקים מעמידה בראש המצע שלה את נושא הדיור והתחדשות עירונית, כשהיא קוראת באופן חד משמעי להחזרת אחריות המדינה על פרויקטים לחיזוק מבנים. לדעתם, רק באמצעות התערבות כזו ניתן יהיה לייצר מאות אלפי דירות שיימכרו במחיר מסובסד ויהוו פתרון חברתי וסביבתי.

לתפיסתם, המדינה היא זו שהקימה עשרות אלפי מבני שיכונים רעועים שכל כוונתה היתה לספק למשתכנים מגורים ארעיים והיא זו שצריכה לדאוג לתושבים כיום, כשהמבנים מסכנים אותם. "אסור לאפשר כניסתם של מיני טייקונים וגורמי הון לפרויקטים חשובים אלה היות והם חושבים על רווחים בלבד", מסביר עו"ד מלצר ממייסדי המפלגה בישראל. "כל המפלגות מדברות על איתור שטחים לבנייה של עשרות אלפי דירות ואילו אנחנו מדברים על ניצול הקרקע. השטחים קיימים - צריכים רק שהמדינה תהיה אחראית לכך. כיום כל המסרים הנשמעים הם ירוקים, אך אין בהם שום דבר ירוק ומאחוריהם מסתתרים מניעים ואינטרסים זרים שנועדו רק לשרת את ראשי המפלגות והפטרונים שלהם".

מפלגת הירוקים, הנעדרת הכנסות למימון פעילותה, מציעה שהמדינה תעמיד כלים פיננסים משמעותיים לטובת הדיירים באמצעות קרן הלוואות / ערבויות ללא ריבית לטובת דיירי בתים הזכאים לעיבוי בינוי, לפי תמ"א 38. סכום הקרן יעמוד על כ-10 מיליארד שקל למשך 10 שנים והם יחולקו בשיטת כל הקודם זוכה, לדיירים שהוציאו היתרי בנייה. בנוסף תעמיד הממשלה קרן הלוואות גישור בסכום של כחצי מיליארד שקל, שנועדו לסייע בניהול הפרויקטים ובתכנונם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדעת חברי מפלגת הירוקים, מקורות המימון יכולים להגיע בין היתר מהכנסות המדינה משיווקי קרקע ליזמים פרטיים. רק בשנת 2011 היקף הכנסות המינהל משיווק קרקע הגיע ל-8.13 מיליארד שקל. חלק מהכסף הלך לקופת המדינה, חלקו לקק"ל וחלקו לקידום פרויקטים תשתיתיים. חברי המפלגה סבורים כי יש להגדיל את אחוז ההשקעה בפרויקטים ציבוריים, ובכלל זה את ההשקעה בפרויקטים לחיזוק מבנים.

עו"ד עמיר מלצר, שעומד בראש מפלגת הירוקים

לפי התוכנית, הדירות שיבנו בפרויקטים אלה יירשמו על שם ועד הבניין, חלקן יושכרו במחיר מופחת למשך שבע שנים, והיתר ירשמו על שם ועד הבניין וישועבדו לטובת הבנק לצורך החזר ההלוואה. בתום שבע השנים הדיירים יחויבו למכור את הדירות ולהשתמש בתמורה לצורך החזר ההלוואה. הכספים העודפים, במידה ויש, יחולקו בין הדיירים. באחריות הבנק המלווה לדאוג כי הפרויקט הינו בעל פוטנציאל להחזר מלא של ההלוואה, באמצעות חוות דעת שמאית. במקומות בהם יש אוכלוסיות חלשות על המדינה לפעול לסבסוד העלויות.

"התוכנית משיגה ביטחון חברתי וסביבתי ומציעה פתרון להורדת מחירי הדיור", מסביר עו"ד מלצר. "בערי ישראל מסתתרות מאות אלפי דירות שניתן לשפץ בתמ"א 38, ורק צריך להוציא אותן לאור. הדרך לעשות זאת היא באמצאות קרן הלוואות מטעם המדינה, מבלי להזדקק ליזמים / פטרונים. לפי התוכנית הזו הדיירים יהיו היזמים בסיוע המדינה. הדיירים ירוויחו - הן משדרוג נכסיהם והן מרווחים על מכירת הדירות; הסביבה תרוויח - לא יהיו צורך להרוס שטחים יקרים; הציבור ירוויח - מהורדת מחירי השכירות והגדלת מלאי הדירות בתוך הערים; וגם המדינה תרוויח - מחיזוק הבניינים נגד רעידות אדמה והוספת ממ"ד שימנעו אסונות יקרים".

כיום מעמידה המפלגה שישה מועמדים מובילים בראשם עו"ד מלצר, נשוי ואב לארבעה המתגורר במטולה. במקום השני מעמידה המפלגה את חבר מועצת העיר הרצליה וראש הירוקים דרור עזרא. במקום השלישי ניצב רז קינסטליך, בן 34 שהקים ב-2003 את מפלגת הצעירים צ.ב.ר ומשמש כמשנה לראש עיריית ראשון לציון. המקום הרביעי שמור לעו"ד רם פרייס סיטון, בן 28, ראש מפלגת הירוקים בנתניה, המוכר יותר כמי שהשתתף ב-2011 בתוכנית הריאליטי "האח הגדול". יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת בר אילן לירון פוליצר, בן 28, תופס את המקום החמישי ובמקום השישי אורן יגאנה, בן 31, המכהן כיום כחבר מועצת נס ציונה וממקימי ומובילי המאבק להצלת חוף פלמחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker