מגדל G בתל אביב מוביל את עסקות היוקרה

גם בספטמבר המשיכה המגמה של עסקות יוקרה בסכומים נמוכים מאלה שהורגלנו בשנים קודמות ■ שתי העסקות הכי גבוהות נרשמו במגדל G השופטים, בסכומים של 40 ו-14.5 מיליון שקל

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

ספטמבר המשיך את המגמה בחודשים האחרונים, ולא בלט במיוחד בתחום הנדל"ן המגה-יוקרתי. הוא כלל עסקות במחירים נמוכים משמעותית ממחירי השיא של השנים שעברו, שבהם נמכרו נכסים ב-100 מיליון שקל ויותר. השנה, לעומת זאת, העסקות מתקשות לחצות אפילו את רף ה-50 מיליון שקל. העסקה היוקרתית ביותר בספטמבר בוצעה במגדל G במפגש רחובות אבן גבירול-השופטים-שאול המלך בתל אביב, ובמסגרתה נמכרה דירת 5 חדרים, בשטח 370 מ"ר בקומה 28 של המגדל, תמורת 39.8 מיליון שקל.

גם העסקה השנייה בגובהה בספטמבר נרשמה במגדל G, ובמסגרתה דירת 4 חדרים בשטח של 295 מ"ר בקומה 14, נמכרה תמורת 14.5 מיליון שקל. בירושלים נמנו שתי עסקות על רשימת שבע העסקות היקרות ביותר שבוצעו בספטמבר בישראל: דירת 6 חדרים בפרויקט ממילא בשטח של 209 מ"ר נמכרה בכ-14.5 מיליון שקל, בעסקה שהיתה השלישית בגובהה בחודש זה; ודירת 4 חדרים בשטח של 156 מ"ר ברחוב יצחק קריב בעיר, נמכרה ב-10.2 מיליון שקל, והיא היתה החמישית בגובהה. בין שתיהן ניצבת עסקה לרכישה של דירת 5 חדרים בשטח 184 מ"ר ברחוב כהן הרמן בתל אביב, תמורת כ-11.5 מיליון שקל.

פרויקט רובע לב העיר ברחוב מזא"ה בתל אביב הניב את העסקה השישית בגובהה בספטמבר, שעה שדירת גן 5 חדרים בשטח של 226 מ"ר, נמכרה ב-10.1 מיליון שקל. את רשימת השביעייה הפותחת חותם קוטג' חד-משפחתי בסביון, שנמכר ב-9.8 מיליון שקל.

להיכן נעלמו העסקות המגה-יוקרתיות שהגיעו לעתים לרמות של 100 מיליון שקל ויותר? ראשית, גם כשהיו עסקות שכאלה בשנים האחרונות, דובר על עסקה אחת בממוצע בשנה. קשה מאוד למצוא נכס בישראל שיכול להציג שווי אובייקטיבי של 100 מיליון שקל או יותר, וגם אם יזם דורש על פנטהאוז במגדל בתל אביב סכום שכזה או סכום גבוה ממנו, נראה שגם לו ברור שלא יוכל להשיגו, אלא אם יופיע בפניו אוליגרך כזה או אחר, שלא המניעים הכלכליים הם שיקבעו אם הדירה שווה עבורו את הסכום הזה. מקרים שכאלה אירעו בעבר, אבל בהיקף כל כך מצומצם, שאי אפשר להקיש מהם כי קיים בישראל שוק ממשי לנכסים במחירים שכאלה. נכון לעכשיו, לא נמצא ב-2012 האוליגרך שיחתום על עסקה שכזו.

יכול מאוד להיות שזה מתקשר לסיבה השנייה לכך שיש השנה מיעוט בעסקות של עשרות מיליוני שקלים: המשבר העולמי נותן אותותיו, ותושבי חוץ אינם נלהבים כמו פעם לרכוש בישראל דירות במחירים כל כך גבוהים. גם המיליונרים הישראלים, כך נראה, מחפשים יעדים אחרים לכספם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על רקע זה, אין פלא שגם בחיפושים אחרי עסקות יוקרה מקומיות ברחבי המדינה לא מצאנו עסקות גבוהות מידי, אבל חלק מהן הן עסקות מיוחדות בקנה מידה מקומי: דירת 5 חדרים ברחוב אחוזה ברעננה נמכרה בספטמבר ב-5.7 מיליון שקל; ברחוב אח"י דקר במזרח רמת גן נמכר קוטג' ב-5 מיליון שקל בעסקה נדירה יחסית; ברחוב פנחס רוזן בשכונת רמת גולדה בחיפה נמכרה דירת 5 חדרים ב-4.5 מיליון שקל - עסקה מפתיעה מאוד בגובהה, אף שהשכונה היא מהאיכותיות של חיפה; ברחוב חיים לסקוב השקט בהרצליה נמכר קוטג' ב-4.1 מיליון שקל; ופנטהאוז ברחוב מגדל עוז במודיעין נמכר ב-3.4 מיליון שקל - מחיר גבוה מאוד לפנטהאוזים בעיר.

לעומת זאת, העסקה הגבוהה ביותר שבוצעה בספטמבר בנהריה היתה מכירת פנטהאוז בן 6 חדרים ברחוב קרן היסוד ב-2.1. גם כאן העסקה מפתיעה, כי מדובר ברחוב שסמוך לכביש 4 ולא קרוב לנכסי היוקרה של העיר, שממוקמים בדרך כלל בחלקה המערבי.

העסקה האחרונה שלנו להפעם היא וילה חדשה בת 7 חדרים בשכונת נאות אילן הדרומית לנווה זאב בבאר שבע, שנמכרה במחיר דומה לזה של הפנטהאוז בנהריה. גם כאן, מדובר בעסקה לא שגרתית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker