יוסי בכר: המדינה לא פועלת - המהפכה החברתית עוד תתפרץ

יו"ר בנק דיסקונט, יוסי בכר, שיבח את המערכת הכלכלית האיתנה בישראל אך ביקר את מדיניות הממשלה בנושאים החברתיים ■ "בנק ישראל משתגע כי הוא חושש מבועת נדל"ן והמדינה לא מטפלת היכן שצריך", אמר בכר

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

יו"ר בנק דיסקונט יוסי בכר, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר, חתם את היום השני של ועידת הנדל"ן לעסקים של מרכז הבנייה הישראלי המתקיימת בים המלח באמירה פסימית. בכר ביקר את מדיניות הממשלה ואמר כי אינה פועלת בנושאים חברתיים, מה שיביא לפרוץ המחאה החברתית פעם נוספת. כמו כן, אמר כי לדעתו המעמד הבינוני לא יחזיק מעמד זמן רב. בפתח דבריו שיבח בכר שיבח את המערכת הכלכלית האיתנה בישראל, לעומת מדינות העולם.

"בנק ישראל משתגע כי הוא חושש מבועת נדל"ן והמדינה לא מטפלת היכן שצריך. נושא הרגולציה והריבית, עם כל הרצון הטוב, לא יביא פתרונות. כל הסיפור הוא שאין היצע. הפתרונות הם ידועים - רק צריכים לבוא לפתחם של הממשלה. המדינה היא ששולטת בהיצע הקרקעות וביכולת לצמצם את הבירוקטיה. כל הנושא של התחלות הבנייה מתעכב. שום פריצת דרך לא נעשתה בנושא הזה. צריך רק רצון. כשרצו לעשות דברים בישראל, הרבה פעמים פעלו במהירות הנכונה. צריך להתייחס לנושא החברתי כמו שמתייחסים לנושא הביטחוני - הוא לא פחות חשוב".

גם על בנק ישראל העביר בכר ביקורת. "אחד השחקנים המובילים בתחום הנדל"ן הוא המערכת הבנקאית. נראה כי במקרה זה המערכת נלחצת מהמצב ולכן מגיבה בהוראות רגולציה שהופכות את המקורות שלה ליקרים יותר. כשהמערכת הזו נלחצת, היא מצמצמת את האשראי. לבנק ישראל אין בעיית נזילות, ולכן גם פה יש לי את התחושה שכל אחד עובד בחלקת האלוהים הקטנה שלו. יש צורך שהרגולטור יבחן את הדברים ברמת המקרו".

יוסי בכר, מנכ"ל דיסקונט. "לא ניתן להשאיר את מעמד הביניים ללא פתרונות לאורך זמן"צילום: תומר אפלבאום

מדי שנה סוקר בכר את ההצלחות של כלכלת ישראל לעומת כלכלות העולם. "חלק גדול מעוצמת המשק הישראלי זה יכולתו של הציבור הישראלי להתמודד טוב יותר ממשקים אחרים" - הינו אחד המשפטים שנוהג בכר לחזור עליהם מדי שנה. "אנחנו טובים יותר מהמדינות המתפתחות, מהאמריקאים ומשוק היורו", המשיך בכר. "הפכנו אור לגויים", משפט נוסף שנוהג בכר להתגאות ולהדגיש. כך גם, "למה אנחנו טובים? כי מדינת ישראל, לפחות בעשור האחרון, מנהלת מדיניות מקרו-כלכלית אחראית".

"לפחות בעשור האחרון", כדאי להדגיש. מדבריו של בכר עולה כי בדברים מסוימים בהחלט ישראל ראויה לציון, אם כי היא צריכה לפקוח את עיניה במהירות כדי למנוע הידרדרות. אם בשנים האחרונות נהנתה ישראל מצמיחה של המשק בשיעור של 5%, בכר צופה שבשנת 2013 שיעור הצמיחה יהיה של 2.5%-3% בלבד.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"שלא נטעה, אנו הולכים לבחירות על חוסר יכולתה של הממשלה לבנות תקציב ברמת גירעון סביר. זו בסך הכל דחייה של הבעיה שעדיין עומדת לפתחנו. בסופו של דבר כשאין תקציב והממשלה לא מספקת שירותים, יש לכך עלות, ממנה יסבלו השכבות חלשות".

לדברי בכר, האינדיקטור לירידה בצמיחה הינם נתוני הירידה בגבייה ממסים. "כשרמת הפעילות במשק יורדת והמסים יורדים ולכן אין סיכוי שהמדינה תקל על מישהו בנושא המיסוי".

עוד הוסיף בכר כי "היכולת של הממשלה לתת פתרונות באמצעות מנגנוני המס כמו הטבות מיסוי לא קיימים. ההצעות עליהן מדברים כמו הטבות במשכנתא, ניקוי שכרן של עוזרות ומטפלות הן במקרה הטוב הבל. הן לא יפתרו שום בעיה. ההוצאות כיום של המדינה הן די קשיחות. המערכת הפוליטית נמצאת אחרי מבצע צבאי שעלותו לא טריוויאלית ויש גם סכנות נוספות - לכן יש דרישה להגדיל את תקציב הביטחון. אחת הטענות היא שתקציב 2013 ייפתח בגירעון, ואם כך, יהיו גזירות כלכליות קשות - גם בצד המסים, מה שיוריד עוד יותר את רמת הפעילות במשק".

בכר אמר עוד כי הממשלה הבאה לא תוכל להימנע מלטפל בנושאים החברתיים בשני רבדים: דו"ח העוני, ונושא התעסוקה. "בשנת 2002 הגענו לקו אדום כש-7% מהייצור במשק הלך לקצבאות לאנשים בגיל עבודה. בהמשך היה קיצוץ אגרסיבי בקצבאות ופתאום הבינו שאנשים כן יכולים ללכת לעבוד. גם היום, הסיפור של החרדים והערבים יוצר פערים חברתיים וזה אחד האתגרים של הממשלה. גם כאן הפתרונות הם ידועים ורק צריך להחליט לעשות".

בהקשר למעמד הבינוני אמר בכר כי יש לתקן את רמת ההשתכרות הנמוכה של מעמד הביניים, אחד הגורמים למחאה החברתית. "אחת הבעיות המרכזיות של המחאה החברתית היא שהם לא היו ברורים, הם נפלו בפח במסרים שלה. כל פעם שאחד מהם עלה לראיון ושאלו אותם 'מה אתם מציעים?', הם היום משיבים: 'אנחנו לא פותרים בעיות, אלה רק מציגים אותן'. כך המחאה הלכה והתמסמסה'. עם זאת, המחאה החברתית נשארה בתודעה ודברים יפרצו ביתר שאת כי לא ניתן להשאיר את מעמד הביניים ללא פתרונות לאורך זמן, כשאוכלוסיות אחרות כן מקבלות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker