המדינה לא מאמינה בדיור להשכרה מחוץ לאזורי ביקוש

סגן הממונה על התקציבים באוצר, ראובן קוגן, בוועידת הנדל"ן בים המלח: "בסופו של דבר כוחות השוק מורכבים יותר והם יקבעו את הכללים; זה מסביר מדוע המכרז ברעננה הצליח והמכרז בבאר שבע נכשל"

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

המדינה אינה מאמינה בדיור להשכרה בפרויקטים שהינם מחוץ לאזורי ביקוש. לדברי סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, ראובן קוגן, כוחות השוק הם שיקבעו את כללי המשחק ולא מאמצי המדינה להוזיל קרקע או להעלות תשואה.

"התשואה שנקבעה באזורי ביקוש, כמו רעננה, הרצליה, כפר סבא וירושלים היא תשואה של כ-7%, שהינה משתלמת ליזמים במקומות אלה. במקומות שהם חזקים פחות מבחינה נדל"נית לא מגיעים לתשואות הללו ושם צריכים להיות יצירתיים יותר כדי להגדיל את התשואה שהנושא ייהפך כלכלי ליזמים ושיכנסו לאותם מקומות שערכי הקרקע נמוכים" - כך אמר קוגן בוועידת הנדל"ן השנתית של מרכז הבנייה הישראלי.

"תוקפים אותי הרבה", המשיך קוגן, "על האמונה ההדוקה שלי בתורת המכרזים, על כך שקרקע צריכה להימכר במכרז ולא במחרי שהמדינה נוקבת. לא משנה כמה חכמה המדינה, ומהם הניסיונות והמאמצים שהיא עושה לנהל את השוק, בסופו של דבר כוחות השוק מורכבים יותר והם יקבעו את הכללים. זה מסביר מדוע המכרז ברעננה הצליח והמכרז בבאר שבע נכשל. המדינה לא יכולה לקבוע כמה שווה פיסת קרקע"

למרות זאת, שיבח קוגן את המכרז לבניית 234 דירות להשכרה שנסגר באחרונה ברעננה. לפי הערכות, חברת רובינשטיין זכתה במכרז לאחר שהציעה מחיר של 21 מיליון שקל. "המכרז הזה נסגר עם ארבעה מציעים", אמר קוגן. "בכך אני רואה התגשמות התחזית שנתנו לפני כשנה. המכרז ברעננה הוא אסטרטגי, זה מבחן דרך משמעותי שמראה לנו כיצד לסלול פרויקטים לדיור בהשכרה, לאחר ששנים רבות הנושא לא עלה או שעלה ונכשל בקונספטים שונים".

בטווח הארוך, בכוונת המדינה לשווק אלפי דירות בהשכרה, מהן 215 דירות בהשכרה בהרצליה, 105 דירות בהשכרה בשכונת רמות בירושלים ויותר מ-1,000 דירות באיזור תל השומר, שם מחייבת תוכנית בניין עיר את היזם לבנות דיור בהשכרה בלבד. "היעד שלנו הוא לראות שכ-15% מהשוק יהיה לדיור בהשכרה", אמר קוגן, "בשנים הקרובות ננסה להגיע לאלפי דירות בשנה להשכרה. אנחנו יודעים שזה לא יהיה פשוט גם בגלל זמינות הקרקעות וגם מבחינת יכולת השוק לספוג את המוצר החדש. החדשות הטובות מגיעות דווקא מהרשויות המקומיות שמבינות שזה מוצר חדש וטוב להן בעיקר ברשויות חזקות, והיום בוועדות מחוזיות יש לחצים של ראשי ערים לקדם תוכניות בניין עיר לדיור בהכשרה. עד כדי כך שביקשנו שלא לאשר בצורה גורפת את התוכניות אלא רק לאחר בדיקות כלכליות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

את התחזיות האופטימיות הללו הצליח לפוצץ מנכ"ל שיכון ובינוי נדל"ן, תמיר דגן, שקבע באופן חד משמעי: "גם אם מחיר הקרקע יהיה אפסי, חברות נדל"ן והמוסדיים לא יתמודדו במכרזים לדיור בהשכרה".

לדברי דגן, המדינה צריכה להיות יצירתית הרבה יותר כדי להפוך את הפרויקטים הללו לכלכליים ליזם, לא בהכרח על ידי התערבות בשוק הנדל"ן באופן ישיר. "אני פחות אופטימי מקוגן", המשיך דגן. "לא צריך להקדים לחלק את מדליות ואני לא מסכים עם קוגן. היום גוף מסחרי נכנס לתשואות של 7%-8% בנכס מניב. לא נראה שניכנס לפחות מזה לדיור בהשכרה. כיום אין היום תרבות לדיור בהשכרה בישראל וזה לא פשוט להיכנס לשם, מדובר בטיפול יומיומי, בתחלופה גדולה ולכן רמת הסיכון בדיור כזה היא גבוהה. במתמטיקה פשוטה, אם רוצים שהמוסדיים או שחברות יקנו את המוצר הזה, יזם יבקש תשואה של 9%. גם קרקע במחיר אפס לא תעזור.

ראובן קוגן, סגן הממונה על התקציבים באוצר, בוועידת הנדל"ןצילום: קרייג אריאב

"צריך להיות יצירתי כדי לקדם את הנושא הזה, כמו למשל לבנות תמהיל מגורים שימשוך את היזם, לאפשר ליזם להשכיר חלק בהשכרה וחלק בשוק החופשי, חבילת הטבות מיסויות, אפשרות למכור את הדירות בטווח קצר. על תוכניות כזו הנחשבת כלכלית, יזם פשוט יתנפל. אם המדינה היתה באה ומציעה לעשות עסקת קומבינציה עם יזם והיתה מציעה ברעננה להשכיר רק 100 דירות ועם השאר שיעשה מה שהוא רוצה, יזמים היו מתנפלים על זה. בפועל ברעננה, המדינה השקיעה המון כסף להשכרה של 230 דירות. זה הרבה מאד. בסופו של יום צריך לראות אם זה עובד כלכלית".

צילום: יניב דרוקר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker