חריש: משרד המשפטים תומך בפסילת העמותות החרדיות - נדל"ן - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חריש: משרד המשפטים תומך בפסילת העמותות החרדיות

גם הממונה על ההגבלים טוען כי יש לפסול את 13 העמותות, מכיוון שפעלו תחת אותו ארגון כדי לתאם מחירים ■ ההחלטה הועברה להכרעת מינהל מקרקעי ישראל ■ גורמים במינהל: "כל אחד יעדיף להיפטר מתפוח האדמה הלוהט הזה"

26תגובות

>> במשרד המשפטים סבורים כי יש לפסול את המכרזים למגרשים בחריש שבהם לקחו חלק 13 עמותות חרדיות. מכיוון שכל העמותות מיוצגות על ידי חברת אחת - ועד הדיור החרדי המאוחד - התעורר חשד להטיית מכרזים בהתארגנות עסקית. כעת הטיפול בפרשה מועבר בחזרה למגרשו של של מינהל מקרקעי ישראל. הממונה על ההגבלים העסקיים הביע דעתו בנושא, והוא תומך בדעה שהביע במשרד המשפטים.

לפני כשבוע שלח המינהל מכתבים לראשי ועד הדיור החרדי המאוחד, ל-13 העמותות המעורבות ולקבלני הביצוע שהתקשרו אתן בהסכמי משנה, ובהם נדרשים המכותבים להשיב על הטענות שהועלו נגדם עד 20 בדצמבר. בתום השימוע בכתב, הסוגיה תוכרע על ידי היועץ המשפטי של המינהל, עו"ד יעקב קווינט, בהתייעצות עם משרד המשפטים.

המכרזים בחריש יצאו לדרך לפני כחודשיים וכללו מגרשים לבנייה של כ-4,600 דירות יחד. זמן קצר לאחר מכן פנתה עמותת חריש הירוקה, שהתמודדה במכרז ומאגדת 650 משפחות, לוועדת המכרזים של המינהל במחוז חיפה בדרישה לפסול את הצעותיהן של 13 עמותות חרדיות. לטענתה, העמותות החרדיות מאוגדות תחת ועד הדיור החרדי המאוחד, שפעל כקרטל - וכך לכאורה עברו כל העמותות על הוראות המכרז בחריש, על חוק המכרזים ועל חוק הגבלים עסקיים. בפנייה שהעבירה חריש הירוקה נטען כי בכל ההצעות של העמותות החרדיות היו מחירי הקרקע מתואמים לכאורה.

ועד הדיור החרדי המאוחד הוא חברה בע"מ, בבעלותם של חבר הכנסת ושר הבינוי והשיכון לשעבר, מאיר פרוש, שפעל לקידום חריש החרדית במסגרת תפקידיו; סגן ראש עיריית ירושלים, יוסף דייטש; מזכיר מועצת חכמי התורה של ש"ס, ממייסדי המפלגה ולשעבר ח"כ מטעמה, רפאל פנחסי; איש העסקים וראש עיריית בני ברק לשעבר, מרדכי קרליץ; איש העסקים אברהם סלונים, ונאמן ביתו של הרב עובדיה יוסף, אמיר קריספל.

נמרוד גליקמן ואיציק בן מלכי

כמה מהשמות המוזכרים נכחו בישיבות קודמות לתכנון חריש, ובהם פרוש ודייטש. במודעות פרסום שהופצו בקרב הציבור החרדי נכתב כי מטרת הקמתו של הוועד החרדי המאוחד היא למנוע תחרות בין העמותות שתגרור העלאת מחירים. הדבר תומך בטענה המרכזית של חריש הירוקה על תיאום מחירים.

לפני כשבועיים העביר משרד המשפטים הנחיות למינהל, ובראשן עמדה קיימת אפשרות לפסול את הצעות העמותות החרדיות. לעניין נדרש גם הממונה על ההגבלים העסקיים ובין הצדדים הועלו כמה שאלות, כמו האם התארגנות שאינה עסקית היא בגדר חברות קשורות?; האם ההתארגנות עלולה לגרום כשל שוק, מה שמחייב את התייחסות הממונה?; ומהי ההוכחה המשפטית לכך שהעמותות הסתייעו בוועד הדיור החרדי?

גורמים במינהל מסבירים כי "מדובר בבעיה משפטית קשה לוועד הדיור החרדי, ולא ידוע כיצד ייצא מזה. כל אחד בהחלט יעדיף להעביר את תפוח האדמה הלוהט הזה לטיפולו של אחר".

כך או כך, הפרשה תגיע בוודאי לפתחו של בית המשפט, אם על ידי העמותות החילוניות, או על ידי העמותות החרדיות שיערערו על חוות הדעת. בשל התארכות ההליכים, חברת באמונה, באמצעות עמותות נאות חנן ובית וגן, המייצגות כ-900 משפחות המתמודדות במכרז, הוציאה מכתב למשרד הבינוי והשיכון בבקשה להכריע בנושא עד סוף דצמבר, אחרת בכוונתה לעתור לבית המשפט בשל עיכוב ההליכים.

"העיכוב בפרסום תוצאות המכרז מעלה חשש כבד שגורמים שונים פועלים בדרכים לא דרכים כדי לדחות את פרסום התוצאות עד לאחר הבחירות, וזאת מטעמים פוליטיים ואחרים", כתבו עורכי הדין של שתי העמותות. לפי הערכות, שתי העמותות צפויות לזכות במכרז.

מהממונה על ההגבלים נמסר בתגובה: "למיטב ידיעתנו, הנושא מצוי בטיפול המינהל ומשרד המשפטים, ואין לנו כל מחלוקת אתם בנושא".

משרד הבינוי והשיכון מסר כי "המכרז בחריש נמצא בוועדת המכרזים של מינהל מקרקעי ישראל ועדיין לא התקבלה כל החלטה בעניינו. המינהל והפרקליטות מנהלים את הבדיקה המשפטית ולכשתתקבל החלטה היא תפורסם".

משרד המשפטים מסר: "ועדת המכרזים של מינהל מקרקעי ישראל תקבל החלטה בדבר המשך ההליכים. הסוגיות המשפטיות לובנו בדיונים שקיים משרד המשפטים עם המינהל ומשרד השיכון".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם