האוצר: זוגות צעירים ממשיכים לרכוש דירות; המשקיעים חוזרים

עלייה של 36% במספר העסקות ברבעון השלישי ■ 42% מהעסקות בוצעו על ידי זוגות צעירים ■ שיעור רכישת הדירות להשקעה מכלל העסקות עלה מ-22% ביוני ל-25% בספטמבר

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

עלייה במספר העסקות בהם מעורבים זוגות צעירים ושובם של המשקיעים לשוק הנדל"ן - אלו שתי המגמות העיקריות שעולות מנתוני סיכום הרבעון השלישי בענף הנדל"ן למגורים שפירסם היום משרד האוצר.

בסך הכל, נרכשו במהלך החודשים יולי-ספטמבר כ-26.7 אלף דירות, עלייה של כ-9% בהשוואה לרבעון השני כאשר גם בין הרבעון הראשון לשני נרשם שיעור עלייה דומה. בהשוואה לרבעון השלישי אשתקד, שעמד בסימן האטה חריפה בשוק על רקע המחאה החברתית, נרשמה עלייה חדה בשיעור של 36% במספר העסקות. בסיכום שלושת הרבעונים הראשונים של 2012 נרשמה עלייה של 9% במספר העסקאות בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

עוד עולה מהנתונים כי במהלך הרבעון נרכשו כ-11.1 אלף דירות על ידי רוכשי דירה ראשונה, רובם זוגות צעירים. כמות זו מהווה גידול של כ-9% בהשוואה לרבעון הקודם. בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, אשר עמד בצל המחאה החברתית, שיעור הגידול מגיע ל-39%. בשיעור מסך העסקות התייצב משקלם של הזוגות הצעירים בארבעת הרבעונים האחרונים על 42%.

צילום: עופר וקנין

יחד עם הגידול ברכישת הדירות על ידי זוגות צעירים, מורגשת גם חזרתם של המשקיעים לשוק. בממוצע, עמד משקל המשקיעים ברבעון השלישי על 23.4% מסך העסקות, עלייה של 0.1% לעומת הרבעון הקודם. בנוסף, מצביעים באוצר על כל שבמהלך הרבעון השלישי הלך והתגבר קצב הרכישה של דירות על ידי משקיעים, וכך עלה משקלם מ-22% מסך העסקות ביוני ל-25% בספטמבר.

"ניתוח מאפייני המשקיעים מלמד כי יתכן שהגידול בפעילותם חל, בין היתר, על רקע ההחלטה על ביטול הארכת משך הזמן הנדרש לקבלת פטור ממס שבח למוכרי 'דירה נוספת'", נכתב, "עדות לכך ניתן למצוא בעלייה במשקלם של המשקיעים 'הכבדים', לאחר ירידה רצופה במשקלם מאז הרבעון השלישי של 2011 ועד לרבעון השני של 2012".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בחלוקה לאזורים, מוביל אזור השפלה את הגידול במספר העסקות ברבעון השלישי עם עלייה בשיעור של כ-18% בהשוואה לרבעון הקודם ועלייה של 77% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. מנגד, באיזור ירושלים נרשמה ירידה שלכ-2% במספר העסקות לעומת הרבעון הקודם. על פי הניתוח, מי שהביאו לירידה במספר העסקות היו הזוגות הצעירים ומשפרי הדיור, שהיקף פעילותם ירד ב-4%, בעוד שמספר הדירות שנרכשו על ידי משקיעים דווקא עלה ב-2%.

חתך השוק, שנפחו ממשיך לרדת בהתמדה מאז הרבעון השלישי של 2011 הוא זה של תושבי החוץ. מתוך כלל העסקות ברבעון עמד משקלם של אלה על 3.1% לעומת 4.8% מסך העסקות ברבעון השלישי של 2011.

איזור ירושלים הוא האיזור היחיד שבו נרשמה עלייה בפעילות תושבי החוץ: בהשוואה לרבעון הקודם נרשמה עלייה של 6%, ובהשוואה לרבעון המקביל אשתקד מגיע שיעור הגידול ל-20%. משקל תושבי החוץ בסך העסקות באזור זה עלה ברבעון השלישי ל-11.2%, גבוה ב-0.7% מהרבעון הקודם ודומה לרמתו ברבעון המקביל אשתקד.

על רקע זה, בולטת הירידה החדה ברכישות תושבי החוץ בתל אביב בחצי השנה האחרונה. משקל תושבי החוץ בסך העסקות בדירות באזור זה עמד ברבעון השלישי של 2012 על 5.1% בלבד, שיעור נמוך משמעותית בהשוואה לרבעון הראשון של 2012, אז עמד משקלם על 9%.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ