"בטווח הארוך יש סיכון לנפילה במחירי הבתים בישראל"

ביל אוניל, האסטרטג הבכיר של מריל לינץ', הגיע לביקור בישראל ■ בראיון ל-TheMarker, הוא אומר: נפילה במחירי הבתים בישראל היא הסיכון העיקרי להמשך הצמיחה; בטווח הקצר תישמר יציבות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

כלכלת ישראל צפויה להמשיך להפגין צמיחה מכובדת, בקצב של 3% בשנת 2013, כך חוזה ביל אוניל, אסטרטג ההשקעות של זרוע הבנקאות הפרטית של מריל לינץ' באירופה, אפריקה והמזה"ת. בראיון ל-TheMarker הצביע אוניל על אחד הסיכונים העיקריים לצריכה הפרטית בישראל, שהיא לדבריו המנוע לצמיחה.

"מחירי הבתים בישראל התייקרו באופן חריג, והישראלים יותר ויותר מסתמכים על הלוואות", אמר אוניל. אבל המצב יכול להתהפך, לדבריו, כפי שקרה באירופה ובארה"ב. ואם מחירי הבתים יירדו, הצרכנים יפסיקו לקחת הלוואות, יצמצמו צריכה ויגדילו חסכון. התוצאה היא פגיעה בצריכה הפרטית.

אוניל מסייג את האזהרה: "אני לא חושב שזה יקרה בטווח הקצר, והסבירות הגבוהה היא שנראה יציבות בשוק הדיור. אבל בטווח הארוך יש סיכון לתיקון במחירי הבתים, שיוביל לפגיעה בצריכה הפרטית".

לדברי אוניל, יש כמה גורמים שעשויים להביא לנפילה במחירי הדיור: פגיעה בהיצע הבתים וצפי לאינפלציה גבוהה יותר. במצב כזה, בנק ישראל, שלהערכת אוניל ישאיר את הריבית יציבה בתקופה הקרוב, עלול להיאלץ להפוך מגמה ולהעלות ריבית באופן חד, כפי שעשה ב-2010.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עם זאת, בטווח הקצר להערכתו, בשל הריבית הנמוכה והריבית הריאלית השלילית, שוק הדיור ימשיך במגמה של יציבות מחירים, ללא סימנים לצניחה במחירי הבתים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker