תביעה נגד עיריית יבנה והמינהל: התנהלו ברשלנות ומנעו פיתוח מרכז עסקי

חברת סביוני יבנה טוענת כי מאז שנת 1998, אז זכתה במכרז לפיתוח 76 דונם בסמוך לנחל יבנה, לא כובד ההסכם עמה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

חברת סביוני יבנה, שבבעלות משפחות הקבלנים חממי, יצחקי ואחרים, הגישה לבית המשפט המחוזי בלוד תביעה כספית בסכום של 40 מיליון שקל כנגד עירית יבנה, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיר, וכן נגד מנהל מקרקעי ישראל. לטענת החברה, הנתבעים הפרו הסכם, הפרו פסק דין ופגעו באופן רציף ומתמשך 8 שנים בזכות הקניין של התובעת וגרמו לה נזק ואובדן הכנסות מצטבר בשווי של עשרות מיליוני שקלים.

מכתב התביעה שהוגש על ידי עורכי הדין שמואל שוב ושושי בירזון ממשרד שוב ושות', עולה כי בשנת 1998 זכתה סביוני יבנה במכרז של המינהל, מכוחו חתמה על חוזה לפיתוח שטח של כ-76 דונם בסמוך לנחל יבנה, שאמור היה לשמש כמע"ר (מרכז עסקים ראשי). לאחר חילוקי דעות לגבי אופן מימוש ההסכם, הגיעו הצדדים לבית המשפט, ובסופו של דבר נחתם הסכם פשרה, לפיו תהיה סביוני יבנה זכאית לבניית כ-200 יחידות דיור בשטח המתחם.

עוד הוסכם כי הפקדת תוכנית הבינוי לשטח תומלץ להפקדה על ידי הוועדה המקומית בתוך כ-120 יום מרגע חתימת ההסכם, וכי בתוך 30 יום ממועד זה תועבר התוכנית לוועדה המחוזית. מיקום השטח המדובר הוא בחלקו הדרומי של נחל יבנה, מדרום לרחוב שדרות דואני.

"הפרת ההסכם נמשכת מ-2004 ועד עתה על אף פניות רבות והתראות מצד החברה", נטען, "לאורך השנים נפתחה התוכנית שוב ושוב לדיוני סרק עקב חוסר מעש ורשלנות העירייה, הוועדה המקומית, והמינהל, ועל אף נכונות מתמדת לפשרה ולשינויים על מנת לזרז ככל שניתן את קידום התוכנית סיכלה התנהלות הנתבעים את האפשרות לכך".

בשל התנהלות זו, טוענים התובעים, נשללה מהם האפשרות ליהנות מפירות קניינם, ובכלל זה בניית ומכירת 200 יחידות הדיור שהזכויות לבנייתם הוקנו להם בהסכם. לתביעה צרפו חוות דעת שמאית המעריכה את כלל הנזק בכ-49 מיליון שקל וב-38 מיליון שקל על פי שתי שיטות חישוב שונות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

דובר עיריית יבנה מסר בתגובה לטענות כי ''העירייה דוחה מכול וכול את הטענות המופרכות העולות מכתב התביעה והנושא יוברר בבית המשפט. אם היו מחדלים הרי שהם נובעים מהתנהלותה של התובעת. בשנת 1998 ביקשה התובעת לקדם פרויקט החורג באופן מהותי מתנאי המכרז המקורי, ולפיכך לא ניתן היה לקדם את התכנית במתכונת המוצעת. בעקבות הסכם הפשרה שקיבל תוקף של פסק דין, קודמה התכנית בתיאום עם היזם ואף אושרה בוועדה המחוזית בכפוף לעמידה בתנאים. בנוסף, התבקשו מספר שינויים והתאמות אשר יאפשרו קידומה של התכנית והתאמתה לצרכי העיר המתפתחת".

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר כי "אנו לומדים את התביעה ונגיב בבית המשפט".

צילום: אילייה מלניקוב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker