רנית נחום-הלוי

>> המלצות ועדת טרכטנברג בנוגע לדיור ממשיכות להתמסמס: לאחר שהממשלה לא הצליחה להסיר חסמים ולקדם תוכניות בנייה במקומות שיועדו לפיתוח מהיר, ולאחר שלא יישמה את ההמלצות על זכאות לדירות מוזלות (מחיר למשתכן), נראה כי גם ההמלצה למסות דירות רפאים לא תיושם.

דירות רפאים הן דירות שעומדות ריקות במרבית ימות השנה משום שבעליהן אינם מתגוררים בהן ואינם משכירים אותן. בפני ועדת טרכטנברג הוצגו נתונים ולפיהם בישראל עומדות כיום כ-47 אלף דירות ריקות, מהן 4,746 בתל אביב, 3,445 בחיפה ו-3,429 בירושלים.

בית נטוש במושבה הגרמנית בירושליםצילום: תומר אפלבאום

רק באחרונה דחתה ועדת הכספים של הכנסת הצעת חוק ממשלתית להטיל חובת ארנונה על מבנים נטושים, הנהנים כיום מפטור מלא מארנונה. לפי ההחלטה שהתקבלה בוועדת הכספים, הנכסים ימשיכו ליהנות מפטור מלא מארנונה למשך שלוש שנים, ולאחר מכן ימוסו בשיעור הנמוך ביותר המותר בכל רשות עירונית.

ואולם למעשה, ההחלטה על חיוב דירות רפאים בארנונה נתונה בידי שר הפנים בלבד, והיא דורשת את חתימתו על תקנה, ללא שינוי חקיקה. גורמים במשרד הפנים אומרים כי "יש קושי ליישם את ההחלטה בגלל היעדר הגדרה ברורה לדירת רפאים. העניין נבחן ונבדק מול אנשי המקצוע בלשכה המשפטית של המשרד. ברגע שהפלונטר ייפתר, נוכל לנסח את התקנה ולהחתים את השר". ההערכות הן כי הדבר לא יושלם בקדנציה של השר הנוכחי, אלי ישי.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "בימים אלה בוחן משרד הפנים דרכי יישום מתאימות להחלטות הממשלה בעניין דירות רפאים ומגבש תיקון לתקנות הרלוונטיות בחוק". הסיפור מזכיר במידה רבה את עקרונות הדיור בר-השגה, שנידונים כבר יותר משנה במחלקות המשפטיות של משרדי הפנים והמשפטים. בפועל, אין הגדרה חוקית לדיור בר השגה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בניגוד להתנהלות האטית של הממשלה, בעיריות ירושלים ותל אביב כבר נערכו לגביית ארנונה מדירות רפאים. לצורך כך הקימה עיריית ירושלים צוות לאיסוף מידע על דירות ריקות בתחומה.

לדברי מירב כהן, חברת מועצת העיר ירושלים, "מדובר בעוד המלצה של ועדת טרכטנברג שמוסמסה. בירושלים יש אלפי נכסים שוממים, שיוצרים מפגע סביבתי קשה ותורמים לעליית מחירי הדיור בעיר. כדי לצמצם את התופעה, הצענו להעלות את המס על בעלי נכסים בתקווה שהדבר יביא להשמשת הנכסים, או לכל הפחות יגדיל את הכנסות העירייה במיליוני שקלים. הצלחנו לעבור את צוות המומחים של טרכטנברג, הצלחנו להעביר החלטת ממשלה, הצלחנו להעביר החלטת מועצת עיר בירושלים. לצערי שר הפנים בולם את כל התהליך".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker