פסק דין: קיבוצים ומושבים זכאים להחזר על השקעות במגרשים בהרחבות

הערכה: ההחזר בגין 30 אלף המגרשים שעברו שינוי יעוד לבנייה בהרחבות והמגרשים, שיהוונו בהפרטת הדיור בקיבוצים ובמושבים, עשוי להגיע ל-3-4 מיליארד שקל

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירם כהן

פסק דין עקרוני שקיבלה השופטת נחמה בצר (כיום שופטת בית המשפט המחוזי) בבית משפט השלום בקריית גת, קבע כי ערך מגרש בהרחבה הקהילתית במושב כפר ורבורג, כולל גם מרכיב של השקעות שהשקיעו חברי המושב והאגודה השיתופית במהלך השנים בהשבחת הקרקע ומרכיב של מוניטין, המתחייב מהמרקם האנושי-קהילתי של המושב.

השופטת בצר הנחתה את השמאי הממשלתי לשום את שוויין של השבחות והמוניטין הללו ועל המינהל להפחית את סכום השומה הזו מערך הקרקע שבבסיס חישוב דמי החכירה המהוונים שדורש המנהל מהתובעים לשלם, או ששולמו ביתר בגין השומה השגויה שנעשתה לתובע ולאגודה השיתופית. התביעה להחזר בגין ההשקעות והמוניטין שצברו המגרשים בהרחבה, התנהלה במהלך עשור שלם מול המנהל וכאמור הגיעה לידי סיום בשבוע שעבר.

צילום: גיל אליהו

בית המשפט גם הביע את מורת רוחו מהתנהלות המינהל על אופן השגת השמאויות בהן השמאי הממשלתי הוא הבודק את השמאות שעשה אחד מעובדיו, כמו כן ביקר בית המשפט את התעלמותו מלתת הסברים לתובעים על דרך קיבעת השומה למגרשים בכפר ורבורג.

בהחלטת בית משפט השלום בקריית גת, קבע לראשונה בית משפט בישראל בפסק דין מורחב כי יש להתחשב במוניטין והשבחות של המתיישבים והאגודה החקלאית שיתופית בקביעת ערך הקרקע בישובם. חשוב לציין כי בית המשפט דחה את עמדת המינהל, כפי עלתה מעדותה של שמאית המחוז, שלדבריה שווי הקרקע על ההשבחות שלה, שייכות לבעלים (המדינה) בלבד.

מינהל מקרקעי ישראל צפוי להגיש ערעור למחוזי על החלטת בית משפט השלום ועד שלא יסתיים הליך הערעור, לא צפויות תביעות נגזרות של חברי מושבים וקיבוצים להחזרים. אם ערעור המינהל יידחה, הערכה היא שהמינהל לא יגיש ערעור לעליון ואז עשויות 7,00 האגודות שיתופיות בהתיישבות ואלפי החברים שבהן, לתבוע החזרים מהמינהל בגין מגרשים ששווקו ב-7 השנים האחרונות (כ-24,000 מגרשים) והפחתת שומות ל-6,000 מגרשים שעברו שינוי יעוד אך עדיין לא שווקו. המגרשים משווקים לציבור במכרזים שמנהל המינהל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

להערכת כלכלנים בהתיישבות, ההחזר המגיע למתיישבים בגין המגרשים ששווקו ב-7 השנים האחרונות עשוי להגיע למיליארד שקלים. הסכום המינימאלי עבור מגרש לבנייה (חצי דונם) בפריפריה, עשוי להסתכם ב-50 אלף שקלים ובאזורי הביקוש ב-150 אלף שקלים. תחשיב כולל מעלה, כי ההחזר הכולל למתיישבים עבור השבחה ומוניטין לכל המגרשים בשינוי יעוד ביחד עם הפחתת דמי ההיוון למבני דיור קיימים במושבים ובקיבוצים שהאגודות השיתופיות מתכוונת להפריט לחבריהן, עשוי להסתכם ב-3-4 מיליארדי שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker