בעקבות התלונות

מכרזי חריש הועברו לבחינה של משרד המשפטים

זאת, לאחר שהועלה חשש כי החרדים הקימו חברה שאיחדה את פעילות כל העמותות החרדיות בחריש כדי למנוע תחרות מחירים

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים33
רנית נחום-הלוי

החומר הקשור במכרזים לרכישת קרקעות המיועדות לבניית 4,600 דירות ביישוב חריש, שפירסם מינהל מקרקעי ישראל, הועבר לבחינה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה במשרד המשפטים, אבי ליכט.

צעד זה ננקט בשל החשש להטיית המכרזים באמצעות הקמת גוף־על חרדי, שאירגן את הפעילות של 13 העמותות החרדיות שהשתתפו במכרזים, במטרה להוזיל את מחירי המגרשים - כך נודע ל-TheMarker

הפגנה של תנועת חריש הירוקהצילום: נמרוד גליקמן ואיציק בן מלכי

בשבוע שעבר פנתה עמותת חריש הירוקה, המאגדת 650 משפחות חילוניות שהתמודדו על רכישת אחד מהמגרשים בחריש, לוועדת המכרזים של מינהל מקרקעי ישראל במחוז חיפה בדרישה לפסול את הצעותיהן של 13 עמותות חרדיות במכרזי הקרקע.

לטענת אנשי חריש הירוקה, העמותות החרדיות מאוגדות בחברה בע”מ הנקראת ועד הדיור החרדי המאוחד, שפעלה כקרטל כדי למנוע תחרות מחירים בין העמותות על רכישת המגרשים. בחריש הירוקה טוענים כי בכך לכאורה עברו העמותות החרדיות על הוראות על חוק המכרזים ועל חוק ההגבלים העסקיים.

מבדיקה עולה כי ועד הדיור החרדי המאוחד הוא חברה בע”מ בבעלותם של אישים בכירים מפלגים שונים בעדה החרדית: חבר הכנסת לשעבר מטעם יהדות התורה וסגן שר הבינוי והשיכון לשעבר, מאיר פרוש, שפעל לקידום חריש החרדית בתפקידיו; סגן ראש העיר ירושלים, יוסף דייטש; מזכיר מועצת חכמי התורה של ש”ס, ממייסדי המפלגה ולשעבר ח”כ מטעמה, רפאל פנחסי; איש העסקים וראש עיריית בני ברק לשעבר, מרדכי קרליץ; איש העסקים אברהם סלונים; ואמיר קריספל, הנחשב למקורב לרב עובדיה יוסף.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ממודעות פרסום שיצאו לציבור החרדי עולה במפורש כי הקמת הוועד החרדי המאוחד נועדה למנוע תחרות והעלאת מחירים בין עמותות. בפורומים ובעיתונים חרדיים מצוין כי הוועד הוא שמטפל בכל שיווק הדירות בחריש והוא שמרכז את כל ההצעות של כל הקבוצות במגזר החרדי.

“מן הניסיון למדנו”, נכתב במודעת פרסום בשם “תקנת השוק”, “שאופן בניית העיר תהווה הצלה, אך ורק על ידי שכל הציבור יתאגד יחד ולא יתחלקו לקבוצות קטנות. כוח הרבים המאוחדים נותן האפשרות רבות של הוזלה".

משרד המשפטים אישר כי הנושא הועבר לטיפולו. את תגובת ועד דיור החרדי לא היה ניתן להשיג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker