רוצים 700 אלף שקל במתנה מהמדינה? לכו לגור בביתר עלית - נדל"ן - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רוצים 700 אלף שקל במתנה מהמדינה? לכו לגור בביתר עלית

חרדי, דתי-לאומי וחילוני רוצים דירה מסובסדת. נחשו מי יקבל

110תגובות

התקשורת עקבה בשקיקה אחר חזרתו של אריה דרעי לצמרת ש"ס, על חשבון מי שהנהיג עד כה לבדו את המפלגה - שר הפנים אלי ישי. מעטים הבחינו שלא רק דרעי גזל את הבכורה מידי ישי, אלא גם השושבין שתיווך בחזרתו של דרעי למפלגה - שר השיכון אריאל אטיאס, שהצטרף לשלישייה המובילה של המפלגה.

מי שמכיר את אטיאס לא יכול היה להתפלא פחות על כך שהמתווך בין דרעי לישי יצא המנצח הגדול מהתיווך ביניהם. התחכום שבו ניווט אטיאס את חזרתו של דרעי למפלגה, ובפועל את קידום מעמדו שלו בתוך המפלגה, מאפיין אותו בהתנהלותו הפוליטית לכל הדרך. מעטים זוכרים כי אטיאס היה שר תקשורת חלש, שמיעט לעשות דברים בתחום התקשורת - והותיר אחריו קרקע פורייה למהפכה הצרכנית של ממשיכו בתפקיד, משה כחלון. לעומת זאת, מעטים יכולים שלא להבחין בפעלתנות הרבה שלו כשר השיכון - משרד עתיר משאבים ועתיר יכולת השפעה על מפת הדיור בישראל. קשה לחשוד באטיאס, ללא ספק מהשרים המתוחכמים בממשלה, שהוא אינו מנצל את המנוף שמעניק לו משרד השיכון עד תומו.

אמיל סלמן

המנוף הזה הגיע בחודשים האחרונים לשיא חדש, בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג להגדלת היצע הדירות המסובסדות מטעם המדינה. ועדת טרכטנברג המליצה להוסיף 5,000 דירות, שיימכרו על ידי המדינה במחיר מסובסד במסלול של מחיר למשתכן (הנחה של 50% על מחיר הקרקע, מכרז שהזוכה בו הוא הקבלן שמתחייב למכור את הדירות במחיר הנמוך ביותר).

מי יהיו אותן 5,000 משפחות שיזכו לרכוש דירה בהנחה של מאות אלפי שקלים על מחיר השוק? ועדת טרכטנברג קבעה כי אלה יהיו כמובן משפחות עניות, אך גם דרשה כי אלה יהיו משפחות עובדות. רמז ברור לכך שהמחאה החברתית הונעה על ידי מצוקת הדיור של מעמד הביניים, המשרת בצבא, עובד ומשלם מסים, בעוד שכמעט כל הסיוע בדיור ניתן עד כה דווקא למשפחות חרדיות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אטיאס התנגד בתוקף לדרישה כי רק משפחות עובדות (שיעמדו בקריטריון של "מיצוי כושר השתכרות") יזכו להשתתף במכרזי מחיר למשתכן. התנגדותו צלחה, ובניגוד גמור לרוח ועדת טרכטנברג - הגדלת היצע הדירות המסובסדות על ידי המדינה נעשתה ללא דרישה כי המשפחות יהיו משפחות עובדות. בדיעבד, הנתונים מלמדים כי אטיאס ידע היטב מדוע הוא מתנגד כל כך לדרישה הזאת.

עד לשבוע האחרון הסתיימו חמישה מכרזי מחיר למשתכן תחת ההנחיות החדשות של ועדת טרכטנברג. חמשת המכרזים היו בשכונת הר חומה בירושלים המזרחית (שכונה חרדית בעיקרה), ביתר עילית (עיר חרדית, בשטחים), ההתנחלות אפרת (התנחלות בעלת אופי דתי-לאומי) וכן נשר ויקנעם עילית (חילוניות). TheMarker שאל את משרד השיכון בנוגע להיצע המכרזים - איך זה ששלושה מתוך חמשת המכרזים הראשונים נעשו דווקא בשטחים, ודווקא באזורים דתיים או חרדיים - ונענה על ידי דובר המשרד כי בדרך יש מכרזים רבים נוספים, באזורים חילוניים, וכי חלקם של החרדיים והמתנחלים בסך כל המכרזים לא יעלה בסופו של דבר על 18%. זהו חשבון יפה, כמובן אם מתעלמים מהעובדה הפשוטה שאין דין מכרז שהסתיים כמכרז שעדיין מתנהל (או אפילו לא יצא לדרך).

לא פחות מעניין מההיצע הגיאוגרפי של המכרזים הוא התוצאות הכספיות שלהם. הציפייה המוקדמת, לפני פרסום המכרזים החדשים, היתה כי משפחות יוכלו לרכוש דרכם דירות בהנחה של 200-300 אלף שקל על מחיר השוק, הנחה נכבדת לכל הדעות. עם זאת, תוצאות המכרזים הפתיעו בהנחות שנקבעו בהן בפועל.

כך, ביקנעם נמכרו הדירות (ארבעה חדרים, חדשות) בכ-850 אלף שקל. מדובר בהנחה של 200-300 אלף שקל על מחיר של דירה דומה בשוק, לפי ניתוח של ממוצע מחירי עסקות המתפרסמות באתר של מס רכוש. כלומר, מדובר בהנחה קרובה לציפייה המוקדמת. בנשר, החילונית גם כן, הדירות נמכרו ב-1.1 מיליון שקל - הנחה של 150-200 אלף שקל בלבד על מחיר השוק. אפילו דובר משרד השיכון נאלץ להודות כי בנשר "המסלול לא צלח, ותוצאות המכרז היו גבוהות".

לעומת זאת, שלושת המכרזים האחרים - אוכלוסייה דתית או חרדית בשטחים - הסתיימו בהנחות גדולות הרבה יותר. בהר חומה נמכרו הדירות במחיר ממוצע של כמעט מיליון שקל, לעומת מחיר שוק של 1.4-1.5 מיליון שקל, כלומר הנחה שמתקרבת לחצי מיליון שקל לדירה. באפרת נמכרו הדירות בכ-530 אלף שקל, הנחה של 400-600 אלף שקל על מחיר השוק. בביתר עילית נמכרו הדירות בכ-430 אלף שקל, הנחה של 500-700 אלף שקל לדירה.

איך הגענו להנחות מפליגות כל כך בדירות שנמכרו בשלושת המכרזים האחרים, בעיקר באפרת ובביתר עילית? יש לכך הסבר מקצועי מסובך: מכרזי המחיר למשתכן הם מכרזים שכוללים דירות מסובסדות ודירות הנמכרות במחירי שוק. הקבלן הזוכה נבחר לפי המחיר הנמוך ביותר שהוא מתחייב למכור בו את הדירות המסובסדות, תוך שהוא עושה את חישוב הרווח שינבע לו מהדירות הנמכרות בשוק. במקרה של המכרזים בביתר עילית ובאפרת, המדינה הוציאה את המכרזים תוך שהיא מבטיחה להעניק הנחה גם של מחיר למשתכן (50% מערך הקרקע) וגם הנחת אזור עדיפות לאומית (הנחת אזור) - כלומר הנחה כפולה. לא רק, אלא שחלק מההנחה ניתנה גם לדירות הנמכרות במחירי השוק - דבר שאיפשר לקבלנים להציע הצעות מחיר נמוכות מאוד לדירות המסובסדות.

מקורות בכירים מסרו ל-TheMarker כי מדובר היה בטעות, וכי הכוונה המקורית לא היתה להעניק הנחה גם על הדירות הנמכרות במחירי השוק. לדבריהם, ברגע שהתגלתה הטעות צריך היה לבטל את המכרזים, אלא שמשרד השיכון סירב לעשות כן. דובר המשרד מכחיש כי נפלה טעות, וטוען כי הענקת ההנחה גם לדירות הרגילות נעשתה במכוון.

קשה להבין את ההתעקשות של דובר משרד השיכון, כי אם אכן היה מדובר בהחלטה מכוונת, הרי שהתוצאות מלמדות כי זאת היתה החלטה מאוד לא מושכלת. המדינה הרי לא התכוונה להפוך את מכרזי מחיר למשתכן לזכייה בפיס, כך שמי שזוכה בהם מקבל הנחה של 700 אלף שקל מידי המדינה. זה בפועל מה שקרה ל-211 המשפחות שזכו בדירות בביתר עילית - עיר שמזוהה באופן מבוהק עם אוכלוסיית הבוחרים של ש"ס - הן זכו בפיס, על חשבון משלם המסים הישראלי.

המטריד הוא שהזכייה בפיס היא נחלת משפחות בודדות בלבד, באופן מובהק משפחות דתיות או חרדיות, וכאלה המתגוררות בשטחים. כפל ההנחות היה הסיבה הטכנית שאיפשרה לזה לקרות, אבל לא הסיבה היא שחשובה כאן. חשוב מבחן התוצאה: מי שקנה דירות מוזלות ביקנעם עילית ובנשר קיבל מהמדינה מתנה של 150-300 אלף שקל. מי שקנה דירות מוזלות בביתר עילית קיבל מהמדינה מתנה של 700 אלף שקל. כבר אמרנו שאטיאס הוא השר הכי מתוחכם בממשלה?

במשרד השיכון אומרים בתגובה כי "המכרז בביתר עילית אושר מראש בוועדת הפטור, שבה חברים גם נציגים של משרדי האוצר והמשפטים. לא היתה כל טעות במכרז. המחיר הממוצע לדירה בביתר עילית היה 450 אלף שקל, מחיר השוק של דירות דומות הוא 650 אלף שקל - דירות מכרזי מחיר למשתכן הן דירות קטנות יותר ובסטנדרט נמוך יותר - ובטח לא מיליון שקל. ההנחה הגדולה ביותר התקבלה דווקא ברעננה - הנחה של 800 אלף שקל על מחיר הקרקע (מדובר במכרז של דיור להשכרה, שעדיין לא הסתיים, ובכל מקרה לא ניתן להקיש מהנחה על מחיר הקרקע להנחה שתהיה במחיר הסופי של הדירה, מ.א.). שר השיכון פעל להוריד את מחירי המינימום במכרזים באזורי עדיפות לאומית ובאזורי ביקוש, ואכן הדבר גרם לירידה משמעותית במחירי הקרקעות ששווקו - עובדה שכנראה היתה לצנינים בעיני גורמים שונים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#