יציבות במדד משכן למצב רוכשי הדירות בחודש ספטמבר 2012

מחירי הדיור עלו יחד עם רמת השכר במשק ומצב נוטלי משכנתאות החדשים נותר יציב בספטמבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מדד משכן למצב רוכשי הדירות, רשם בספטמבר ירידה של 0.1% לרמה של 134.7 (100=ינואר 1996). המשמעות היא, שמצב רוכשי הדירות נותר יציב. השינוי המזערי נוצר כתוצאה מקיזוז של עלייה במחירי הדיור, בעליית השכר.

בנק הפועלים, שעורך את המדד, מסר כי ב-12 החודשים האחרונים עלו מחירי הדירות בישראל, על פי הסקר, בשיעור נומינלי של 1.4% - ירידה במונחים ריאליים של 0.5%. יחד עם זאת, בחמשת החודשים שבו המחירים לעלות בשיעור של 2.8%.

צילום: תומר אפלבאום

לדברי כלכלני בנק הפועלים, הצלחת המגבלות שהטיל בנק ישראל החודש על נוטלי המשכנתאות, שבאות לידי ביטוי בכך שמשקיעים יוכלו מעתה לקבל משכנתא בגובה 50% בלבד משווי הנכס, משפרי דיור עד 70% משווי הנכס, ורוכשי דירה ראשונה עד 75% משווי הנכס בריסון עליות מחירי הדירות, תלויה בשאלה עד כמה הצעד הנ"ל ירחיק משקיעים מהשוק, וצריך לזכור שהגבלות אלה אינן משפיעות על אלו שיש בידם די הון עצמי.

עוד מוסיפים מהבנק, כי היקף העסקות החדשות בחודש ספטמבר הראה אמנם ירידה חדה לעומת חודש קודם, אך אם בוחנים את נתוני החודשיים האחרונים ובניכוי עונתיות, וזאת על מנת לנטרל את השפעת החגים ואת הקדמת הרכישות בשל העלאת המע"מ, מקבלים ירידה של 7.5% בלבד ברכישת דירות חדשות. כלומר קשה עדיין לומר שהביקושים ירדו.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker