סיפור מהחיים

שנת ה-14 לרמונט

בשנה הזו החל הברז המתכתי שהותקן מעל הכיור הזעיר, בשיא חוצפתו, לטפטף

אבי גולדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי גולדברג

אצל היהודים מתחילה הספירה עם בריאת העולם על פי המסורת, הנוצרים מתארכים את ימי חלדם החל מיום הולדת משיחם ישו, ואצל הפולנים מתחילה הספירה עם סיום הרמונט.

לצורך הבנת האמור יש לדעת: פולנים הם לא בני העם הפולני המתגורר במדינה רחבת ידיים במזרח אירופה עם פתח צר לים, אלא תושבי הארץ שמוצא אבותיהם - ובעיקר אמהותיהם - הוא באותה גולה דוויה והם נושאים אותם גנים. ב. רמונט הוא ביטוי שגור בקהילת הפולנים, ומשמעותו שיפוץ יסודי של הבית - בדרך כלל בהדרכת אדריכל, רצוי יקה.

כעת, לאחר הבהרת המונחים היסודיים הדרושים להבנת האמור מטה, אגולל בפניכם את שאירע בשנת ה-14 לרמונט. ובכן, הברז המתכתי שהותקן מעל כיור זעיר בתא השירותים הצפוף, שאמור לשרת את אורחי הבית, החל לטפטף. מין טפטוף מטריד, שאם היה אנושי היה נשלח לד"ר לאורולוגיה, אבל בהיותו מתכתי ברזי אי אפשר היה לשולחו לשום מקום לתיקון. חיפשה גברת הבית הפולנייה ופישפשה בניירות מצהיבים לגלות מי הוא אותו שרברב רשלן, שהרכיב ברז שמיד לאחר 14 שנה מאז הרמונט החל לדלוף. גם לו נמצא אצל הגברת שמו של אותו שרברב או אינסטלטור, כפי שנקרא אותו בעל מקצוע באותם ימים רחוקים שבהם התקין את הברז, לא היה שמץ של סיכוי שיכיר באחריותו למחדל ההתקנה הרשלנית שתוצאותיה מטפטפות מעל הכיור הזעיר.

וכאן הערה לכל אלה שמתכוננים לרמונט הבא שלהם: אל תתקינו כיור זעיר בתא השירותים הצפוף. כשנוטלים ידיים מעליו, ניתזים המים לכל עבר ושלולית מים נקווית בין הכיור לאסלה, ומדרך הנעליים הופך את הכל לעיסת בוץ דביקה. או תא שירותים גדול ומרווח ובו כיור נאות, או שהאורחים ישתינו בגינה בין השיחים.

ובכן, בלית ברירה, פנתה הגברת לצחי. צחי הוא אותו כולבויניק טוב המסתובב בסובארו שאבד עליה הכלח, כזו שרק בשידורי לוויין מבגדד המופגזת נראות אחרות כדוגמתה, חלקה האחורי עמוס בחלקי חילוף לתיקון הבית וכלי עבודה במשקל כולל של עשרה טונות, עד שחלקה הקדמי מזכיר את חזית טנק השרמן המיתולוגי, ואחוריה נשרך נמוך לאורך האספלט. לרוב יתייצב צחי לקריאות החירום הפולניות במהירות הבזק, תוך שבוע בערך, באשר הסובארו מקשה על ניידותו. אבל מי שסבלנותו בידו ויכול להמתין שבוע בחשיכה בגלל נתיך שרוף, יזכה לתיקון במחיר מצחיק של צחי+כוס קפה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אלא שהפעם לא נענתה קריאת החירום. צחי, כך מתברר, יצא בעצמו לתיקון צנרת בבית החולים תל השומר, שם חבר למקצוע השרברבות, בעל תואר דוקטור, שחפר במעלה השופכה שלו ונתקל בהתנגדות, פרץ אותה, ועל כן צחי שוכב כבר זמן מה ומנסה להחלים מהנזקים לצנרת שלו.

לאחר שניסתה להשיג שרברב חליפי לצחי, תוך שהיא מחייגת לכל הטלפונים שעל מדבקות המקרר, מצאה הפולנייה שמחירי השרברבים של השנה ה-14 לרמונט דומים לאלה של מנתחים פלסטיים, יצאה אל חנות טמבור השכונתית לרכוש ברז חליפי לזה שדולף מעל הכיור הזעיר בשירותי האורחים, והציעה לסמי עוזר המוכר, לסור אל ביתה ולהתקין את הברז תמורת 100 שקל - הצעה שהתקבלה בלית ברירה נוכח הלחץ. אלא שסמי לא הגיע באותו יום וגם לא למחרת. הוא התקשר להודיע כי הוא ב"גימלים", אבל המליץ על בן דודו, שהוא שרברב לעת מצוא. בן הדוד העסוק הגיע ב-22:00 שלאחרי מחרתיים. הוא ניגש מיד למלאכה, שהסתיימה כעבור שלוש שעות בתחתית הכיור הזעיר, גבה את שכר עבודתו והסתלק לנצח.

עם בוקר נמצא הברז החדש שהותקן מטפטף כידידו הקשיש בן ה-14 שהוחלף אמש. בינתיים הוחלט פה אחד על ידי גברת הבית להניח דלי פלסטי מתחת לכיור, כדי לקלוט את הדלף עד יימצא אינסטלטור המסוגל להחליפו כך שיעמוד ביובשו לעוד 14 שנה.

ספרו של אבי גולדברג, "חוף בלי ים", יצא באחרונה לאור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker