מהפכה בתל אביב |

העירייה תתיר הקמת שבע קומות בעיר הלבנה

ההחלטה התקבלה במסגרת הגרסה הסופית של תוכנית מימוש תמ"א 38 בעיר, שאושרה שלשום בלילה בוועדה המקומית. מהנדס העיר מעריך כי בעקבות אישור התוכנית, תקבל העירייה אלפי פניות לחיזוק מבנים בעיר. כמו כן, התוכנית תשנה את מפת השקעות הנדל"ן בעיר

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

לאחר דיונים ממושכים שהתארכו עד לשעות הערב המאוחרות, אישרה השבוע הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב תוכנית מהפכנית לחיזוק מבנים, ותוספת בנייה של שתי קומות וחצי בכל העיר, ברוח תמ"א 38. התוכנית שאושרה תאפשר חיזוק מבנים באזור יפו, דרום העיר ומזרח העיר בתוספת בנייה של 2.5 קומות לכל מבנה שיחוזק. שתי מהפכות תכנוניות גלומות בתוכנית: האחת, אפשרות לתוספת של עד 7.5 קומות למבנים מחוזקים לאורך ציר אבן גבירול; והשנייה, הריסת מבנים שלא מיועדים לשימור ברובעי העיר הלבנה, והקמת מבנים גבוהים תחתם.

לידת התוכנית לא היתה פשוטה, ועיריית תל אביב הערימה לא מעט קשיים על יזמים ושכנים שהגישו תוכניות לחיזוק מבנים. ההתלהבות לא ממש בקעה מבניין העירייה לנוכח התוכנית, ובכיריה בראשות רון חולדאי הביעו פקפוק באפקטיביות שלה. בשל כך, היתה זו הפתעה גמורה שלאחר דיונים ממושכים בוועדה המקומית לתכנון ובנייה, התקבלה לבסוף החלטה ללכת על חיזוק מבנים ומתן תוספת בנייה של 2.5 קומות בכל חלקי העיר.

שכונת נווה צדק, תל אביבצילום: דן קינן

מהנדס העיר, עודד גבולי, מודה כי לעירייה היה קשה לקבל את התוכנית. "בתחילת הדיון ציינתי בקול רם שחייבים לצאת מכאן עם החלטה סופית כי עד היום דיברנו יותר מדי", הוא מסביר ל-TheMarker. "החלטת הממשלה לתיקון 3 לתוכנית המתאר פורסמה ברשומות ביולי 2012. במשך ארבעה חודשים שקלנו את התוכנית - זמן שלדעתי הוא לגיטימי - וברביעי בערב קיבלנו החלטה. גם התושבים וגם היזמים מחכים לבשורה והתקדמות בנושא הזה, וצריך היה לקבל החלטות קשות גם אם הן סותרות את הרעיונות וחזון העירייה - ולדעתי כך עשינו".

התיקון השלישי לתמ"א 38, שעליו מדבר גבולי, נועד לתמרץ את מימוש התוכנית, שמאז אישורה ב-2005 נתקלה בבעיות רבות. במסגרת תיקון זה, הוגדלו זכויות הבנייה שהוענקו בתוכנית מקומה אחת ל-2.5 קומות וניתנו הקלות נוספות.

לקראת הדיון שהתקיים השבוע בוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב, התכוננו מובילי המהלך - בהם סגן ראש עיריית תל אביב ויו"ר מפלגת הירוקים, פאר ויסנר - למאבק חסר פשרות. ויסנר ניסה בשנתיים האחרונות לקדם כמה תוכניות לחיזוק מבנים בעיר, אך הן נדחו. גם חברת המועצה מיטל להבי לא התכוונה לוותר בעניין, בעיקר לאור מה שהיא ראתה ככשלים רבים שהיו בהצעת העירייה המקורית שהונחה על שולחן הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

השניים מרוצים מהגרסה המאושרת של התוכנית: "הדיון בוועדה המקומית נמשך יותר מארבע שעות, ועיקר הזמן הוקדש להסרת החסמים להצעת העיר התחדשות עירונית", מסביר ויסנר. "מצד שני, התוכנית כללה מגבלות רבות ולא הראתה שום בשורה. חובתנו היתה לפשט את התהליך - וכך עשינו. לאחר דיון ממושך הצלחנו להסיר לפחות 90% מהמגבלות. מדובר בפריצת דרך של התחדשות עירונית, בשורה ליזמים ופריחה שעשויה להיות בתחום חיזוק המבנים והצפת העיר בדירות חדשות".

"הצלחנו לשנות את המלצות הצוות המקצועי באופן יוצא דופן", מסבירה להבי. "היה קרב רציני מאוד. זה הרי לא הדיון הראשון שנעשה בנושא תוכנית המתאר בוועדה, ולכן היתה התעקשות מצד רבים מחברי הוועדה להורדת כל התנאים המרוקנים את התמ"א מתוקף, והם בוטלו".

האם עיריית תל אביב אכן התנגדה באופן גורף לתמ"א 38? מנתונים שהציג בוועדה גבולי, עולה כי עד היום אישרה הוועדה המקומית 190 בקשות לחיזוק מבנים, רובן במרכז וצפון העיר. לדברי מהנדס העירייה ל-TheMarker, 006 פניות נוספות מטופלות על ידי חברת עזרה וביצרון כיום ונמצאות בשלבים שונים. לדברי גבולי, הערכות הן כי בעקבות ההחלטה, תוצף העירייה בבקשות רבות לחיזוק מבנים. "אני מניח שאלפי בקשות עוד יגיעו לפתחה של הוועדה המקומית בתקופה הקרובה", אומר גבולי.

פאר ויסנרצילום: ניר קידר

ואולם לפני שהוועדה ומהנדס העירייה יחלו להתמודד עם הבקשות לחיזוק מבנים שיזרמו לפתחם, הם יידרשו להתמודד קודם כל עם חוסר התאמה שקיים כיום בין תוכניות בניין שאושרו. המרכזית שבהן היא התוכנית לרובע 3, מתחם אונסק"ו, שהופקדה באחרונה להתנגדויות בוועדה המחוזית. התוכנית מגבילה את התיקון השלישי בתוכנית המתאר לחיזוק מבנים, מונעת חיזוק מבנים באזור ומבטלת את התמריצים העיקריים שתמ"א 38 נותנת.

"אם התוכנית הזו מופקדת הרי שאי אפשר להוציא היתרי בנייה בניגוד לה ולבנות יותר מ-6.5 קומות", מסביר שמאי המקרקעין אריה קמיל, לשעבר שמאי הוועדה המקומית ומנהל מחלקת השומה בעיריית תל אביב. "מעבר לכך, יש כיום את תוכנית המתאר לתל אביב - ת"א 5000 - שהומלצה להפקדה במארס 2012. גם תוכנית זו סותרת את שתי התוכניות וקובעת שהבניינים באזור הבאפר - החיץ לעיר הלבנה - יתנשאו עד לגובה של שמונה קומות. צריך להבהיר בבירור לפי איזו תוכנית הולכים, כדי שכל זה לא יעצור את הבנייה בעיר".

"התוכנית שהוצגה בוועדה המקומית לא כללה שום חסמים ומגבלות", מסביר גבולי. "לכל אזור יש חוקים משלו ולכך התייחס הצוות המקצועי בהצעה המקורית. ברוב המקרים הם איפשרו בניית 2.5 קומות, אך בתנאים. בדיון שהתקיים הדגשתי את צו השעה וחשיבות חיזוק המבנים בלי תנאים מוקדמים ובלי לבדוק יתר על המידה. מציגים את העירייה כמי שהתנגדה לתוכנית חיזוק המבנים באופן גורף, וזה לא נכון.

"אותי אישית ציטטו לא נכון בעיתונים בעניין הזה. תמיד אמרתי שכל החלטה שתתקבל צריכה להיות שפויה, ואכן בשנים האחרונות קידמנו באופן מתון כמה פרויקטים. אנו כפופים להוראות ולהחלטות הממשלה, בלי קשר למה שאנו חושבים. יש לנו תפקיד, אחריות לגבי התושבים, וכרגע נלך ונבצע את תוכנית החיזוקים גם ברובעים רגישים. נראה איך נלביש את התמ"א בצורה הטובה ביותר על כל חלקי העיר בשיתוף ארגון אונסק"ו, לאחר שנסביר להם את החשיבות והמצב. לגבי התוכניות השונות (רובע 3, רנ"ה), בכוונתנו להגיש הסתייגויות לתוכנית שהופקדה ונשנה סעיפים רבים, בהם אלה הקשורים לתמ"א".

התוכנית תכניס רוח חיים חדשה לתחום היזמות וההשקעות הנדל"ניות בעיר. הגדלת זכויות הבנייה בציר אבן גבירול, ממתחם גני התערוכה מצפון ועד לרחוב שאול המלך מדרום והמתחם שמערבית למנחם בגין (הרובעים העירוניים 4 ו-6), ובנייה של עד 7.5 קומות; וגם ההיתר לפעול באזור העיר הלבנה, שלגבי יזמים רבים נחשב עד כה מתחם "העיר האסורה", עשוי להביא לשינויים משמעותיים, אם כי לגבי אזור זה הדברים אינם סופיים עדיין. בכוונת העירייה לבצע פנייה מסודרת לארגון אונסק"ו, כדי שיתיר את המהלך שיאפשר בסופו של יום בניית 6.5-7.5 קומות, במקום הבנייה האופיינית באזור זה של עד חמש קומות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker