קבוצות הרכישה החילוניות בחריש: כל מה שצריך לדעת לפני שחותמים על צ'ק לדירה

השאלות סביב חריש אינן קשורות לשאלה הכלכלית, אלא לדברים שונים לגמרי - התעלומה סביב צביונו העתידי של היישוב ומידת המקצועיות של קבוצות הרכישה.

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים18
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

נתחיל בשורה התחתונה: הקרקעות בחריש הן המתנה הגדולה ביותר שהמדינה יכולה להעניק לזוג צעיר בישראל. איך אני יודע את זה? משום שתנאי המכרז נתפרו לחרדים, שעסקניהם מקדמים את מזה מספר שנים. אז אם זה המקסימום שהם יכלו להשיג לצאן מרעיתם - זה המקסימום שגם זוג צעיר בישראל יכול לצפות לו.

האם 650 אלף שקל דירת 4 חדרים הוא מחיר סביר? אולי הסיפור הבא יסבר את העין - חברי עמותה חרדית רכשו בשנה שעברה דירות ברמת בית שמש ב-675 אלף שקל. נכון שבית שמש עדיפה מבחינת מיקום על פני חריש, ואולם שם לא היתה כמעט תחרות, ובטח לא כזו שצפויה להיות על הקרקעות בחריש. כמו כן, חייבים לזכור, שעלויות בנייה של דירות לחרדים זולות בכ-50 אלף שקל מעלויות של דירות לחילונים, שכן כל חומרי הגמר לדירות לחדים, כגון סוגי קרמיקות, מרצפות, אביזרי סניטציה, מיזוג, נקודות חשמל ועוד - זולים בהרבה מדירות שמיועדות לחילונים. לעתים, גם שטחי הדירות קטנים יותר.

צילום: נמרוד גליקמן

לפיכך, אם חרדי רכש ב-2011 דירה ברמת בית שמש ב-675 אלף שקל, מחיר של 650 אלף שקל לדירה "חילונית" ב-2012 בחריש נשמע סביר למדי, ואולם הכל בסופו של דבר תלוי בתחרות שתתפתח בין קבוצות הרכישה השונות.

בהמשך לשאלות המחיר, צצו שאלות לגבי העלויות החדשות שיצוצו לזוגות שיוצאים מהמרכז לחריש, וממשיכים לעבוד במרכז הארץ. חריש אמנם סמוכה לכביש 6, ולא רחוקה מכביש 4, אבל אין ספק שאדם שעובד באזור תל אביב יצטרך להתרגל לגמוא מרחקים, שלא הורגל להם עד כה. ואולם מחיר דירה שמגלם הטבה של כ-300 אלף שקל לעומת דירות מקבילות בחדרה ובאריאל, של 600 אלף שקל לעומת דירות 4 חדרים חדשות בנתניה ושל 800 אלף שקל לדירות דומות בפתח תקוה, עונה תשובה מוחצת לשאלה הזו. יתרה מזאת, ההוראות החדשות של בנק ישראל בדבר המשכנתאות מאפשרות לזוג צעיר להסתמך על הון עצמי של כ-160 אלף שקל, בדרך לרכישת דירת 4 חדרים חדשה. גם זה אינו דבר של מה בכך.

השאלות סביב חריש, אם כך, אינן קשורות לשאלה הכלכלית, אלא לדברים שונים לגמרי - התעלומה סביב צביונו העתידי של היישוב ומידת המקצועיות של קבוצות הרכישה. לגבי צביונה העתידי של חריש - אי אפשר להתכחש למה שקרה ביישוב בשנים האחרונות: עסקנים חרדים קידמו באגרסיביות רבה תוכנית שמייעדת את המקום לעיר חרדית. לצורך כך, מונתה ועדה מיוחדת בראשות העסקן החרדי והח"כ לשעבר מטעם ש"ס, נסים דהן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על פי טענה שנכללה בתביעה שהוגשה כנגד הוועדה, אמר דהן על אחת מחברות הוועדה שהתווכחה אתו על סמכות הוועדה, כי "אני הולך להגיש תוכנית גדולה לכל מוסדות השלטון. אם צריך חקיקה ראשית, אעשה חקיקה ראשית ואם צריך לפטר מישהו - אני אפטר מישהו. ואם צריך להכניס מישהו לבית סוהר, אני אכניס מישהו לבית סוהר. אני אעשה הכל כדי שהחלום של עיר חרדית גדולה באזור יקום". ברור שדהן וחבריו לא רואים בעין יפה אפשרות שחילונים יזכו בנתח מהשלל, עליו נלחמו כה הרבה עם המדינה.

העובדה היא כי המכרזים לחריש כוללים קרקעות לכ-4,700 יחידות דיור, בעוד שהחילונים והדתיים לאומיים נאבקים על משבצות של 700-600 יחידות דיור. זה לא אומר, שברוב הקרקעות יזכו חרדים, כי תקלות קרו בעבר, גם כשדובר במכרזים שיועדו להם, ברמות בית שמש ובהר יונה בנצרת עילית. גם כך, לרוכשי דירות במחירים הללו אין הרבה מה להפסיד, ובמקרה הגרוע ביותר ימכרו אותן לחרדים.

את הדבר הבא חשוב לדעת: "בניגוד לדעה הרווחת בציבור החילוני, שהחרדים פועלים בצורה מתואמת, התגלו לא מעט מקרים של בלגן גם בקרב העמותות החרדיות, מאבקים ואינטריגות. יש עמותות שמצהירות על מחירים של חצי מיליון שקל, שקשה לי להבין מהיכן הן לקחו אותם", מספר קבלן.

וזו נקודה שחייבת להילקח בחשבון גם על ידי חברי העמותות האחרות: האם התקשרו כבר עם קבלני ביצוע לקבלת הצעות? האם הצעות המחיר שלהן מבוססות על תחשיב ריאלי או שחברי הקבוצות ייאלצו להוסיף עם הזמן כספים נוספים? האם הן יוכלו להוביל פרויקטים של מאות יחידות דיור, שאינם פשוטים כלל, גם לקבלנים מנוסים? זו השאלה השנייה החשובה הרלבנטית בסיפור של חריש, שהציבור שמצטרף לאחת מהקבוצות חייב להציב בפני המארגנים, לפני שהוא חותם על צ'קים לפקודתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker