הזדמנות אחרונה לדירה זולה: היום האחרון להצטרף למכרזי חריש

השבוע הודיעו קבוצת נאות חנן של הציבור הדתי לאומי וקבוצת חריש שלנו החילונית כי הן מתאחדות - יחד מונה הקבוצה 530 רוכשים

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

ביום ראשון הקרוב ייסגרו המכרזים לשיווק מגרשים בחריש. היום (ג') הוא היום האחרון בו ניתן להירשם בעמותות הרכישה. בשיווק הנוכחי יוצעו למכירה כ-4,700 יח"ד מתוך כ-10,500 שייבנו בעיר החדשה.

שתי הקבוצות הלא חילוניות הגדולות שמתמודדות על המכרזים הן חריש הירוקה - שבשבוע שעבר הודיעה כי תשתף פעולה במירוץ עם הקבוצה בארגונו של מוטי פלד - יחד מונה הקבוצה 600-500 אנשים שנרשמו ושילמו פיקדון כדי להצטרף לפרויקט.

ההערכה אינה סופית שכן בשבוע האחרון ישנו לחץ לסיים את ההרשמה לקראת הגשת המכרז והיום יערך כנס נוסף ואחרון של חריש הירוקה בבית ציוני אמריקה.

השבוע הודיעו שתי קבוצות נוספות כי הן מאחדות כוחות: קבוצת נאות חנן של הציבור הדתי לאומי וקבוצת חריש שלנו החילונית. בקבוצה החילונית נרשמו ושילמו פיקדון 150 רוכשים ובקבוצה הדתית 380 דתיים.

בסך הכל  ישנם 530 רוכשים בשתי הקבוצות. חברת באמונה, המנהלת את נאות חנן, מסרה כי היא מאמינה שתוכל לשווק כמות דירות שתאפשר לה להתמודד אפילו על שני מגרשים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

האיחודים נועדו כדי לגבש קבוצות גדולות מספיק כדי להתמודד על המגרשים הגדולים בחריש, של 500-600 יחידות דיור מתוך 4,700 יחידות, שמוצעות לשיווק בשלב הזה של הקמת חריש.

הדירת שלושה חדרים מוצעת למכירה תמורת כ-590 אלף שקל לדירת ודירת ארבעה בכ-660-630 אלף לדירת 4 חדרים. מדובר בעמותות רכישה ולכן המחיר אינו סופי.

המחירים מפתים אך מגלמים בין היתר סיכון של קניית דירה בשלב כל כך בוסרי של הקמת העיר. בנוסף לסיכון שקיים ברכישת דירה מקבוצת רכישה, בשונה מקבלן שנותן גם ערבויות חוק מכר, ישנו סיכוי שלא יהיה רוב חילוני גדול מספיק ביישוב.

משיחות עם קבלנים עולה כי ישנו סיכון שיווקי שכן מדובר בעיר שלא קיימת, בדומה לשיווק של מודיעין בעבר - אלא שההקמה של מודיעין לוותה במסע הסברה מאוד רחב מטעם הממשלה. במקרה של חריש, הקבלנים יכולים למצוא עצמם עם מגרשים זולים וללא ביקוש.

הבדל נוסף בהשקה של חריש מזו של מודיעין, הוא העדר מנהלת בינמשרדית שיודעת לעבוד עם כל משרדי הממשלה ולפתור את עשרות הבעיות והפערים בתיאום שצצים בפרויקט בסדר גודל כזה כמו תיאום של תחבורה, תשתיות מבני ציבור וכו'.

סיכון נוסף שיש להתחשב בו הוא שכיום אין בחריש וועדה מקומית לתכנון ובנייה שהיא גדולה מספיק להוציא היתרי בנייה לפרויקטים של אלפי יחידות דיור, לבנות את גני הילדים ובתי הספר. על כל אלה תצטרך הממשלה לתת מענה.

ל-TheMarker נודע כי מארגני עמותת הרכישה חריש הירוקה משתייכים לקהילת ההארי קרישנה. חמי בר-אור, מי שהקים ועומד בראש עמותת חריש הירוקה בשנים האחרונות ומארגן את עמותת נמנה על קהילת ההארי קרישנה.

לדבריו, מדובר בקהילה שחיה על פי עקרונות ההארי קרישנה, אחד הזרמים ההינדים הגדולים בהודו. הוא מסר כי בחריש גרות היום כ-15 משפחות שמקיימות אורח חיים של צמחונות ותרגול יוגה. "בחיי הפרטיים אני מתרגל את מה שאני מאמין בו ואני לא מסתיר את זה. אני מנהל את הקואליציה האזורית של מטה חריש כבר כמה שנים וכל השותפים לניהול יודעים מי אני ומה אני ולאמונתי הפרטית אין קשר לפעילות הציבורית.

"אף פעם לא הסתרתי את הזהות שלי. זה לא סוד שלאורך כל הפעילות הציבורית היה להצניע את העניין כי היה ברור שגורמים במגזר החרדי ינסו להשתמש בזה נגדנו ולהפוך את המאבק ל'קרישנה נגד החרדים'".

על השאלה כמה מהאנשים שנרשמו לקבוצה משתייכים לקהילה הוא השיב כי אין קשר בין הקהילה לסוג האנשים שנרשמו לפרויקט או לסוג מבני הציבור שיבנו בשכונה.

השר אטיאס ותוכנית העיר חרישצילום: ששון תירם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker