חיים ביאור

>> שני שלישים משדרת הניהול במינהל מקרקעי ישראל (ממ"י) הוחלפו או הועברו מתפקידם בחודשים האחרונים, במסגרת הרפורמה ולקראת הפיכתו של המינהל לרשות מקרקעי ישראל החל מינואר 2013. כמו כן, 100 מעובדי המינהל פרשו ב-2012 בתנאים מועדפים ו-100 נוספים צפויים לפרוש בשנתיים הקרובות, עד סוף 2014, בהסכמת הוועד. כיום מועסקים במינהל 480 עובדים.

המשנה למנכ"ל ממ"י, ליאורה טושינסקי, אמרה אתמול כי הפרישה והניוד מקיפים 20 בכירים מבין 30 המכהנים במינהל. בין העוזבים שמאי המינהל עמיחי עפל, מנהל אגף שיווק וכלכלה רונן כהן-שור ומנהלת אגף מחשוב ניבה צוק, שעמם סוכמו הסדרי פרישה מיטיבים. מנהלים של כמה מחוזות הועברו מתפקידים לתחומי עיסוק אחרים במינהל, בעיקר מתפקידים מינהלתיים בכירים שבהם עסקו לתחומים מקצועיים ספציפיים, לאחר שהתברר ש"לא התאימו מספיק למילוי תפקידיהם הקודמים".

בנצי ליברמןצילום: תומר אפלבאום

טושינסקי הודתה כי בקרב עובדי המינהל קיימים חששות עקב השינוי בדפוסי העבודה הכרוך במעבר הצפוי של הארגון למעמד של רשות, אך לטענתה "אין לכך הצדקה". לדבריה, אמנם תהיה בידי הנהלת הרשות "גמישות ניהולית" שתתבטא ביכולת לבצע רוטאציה בין 40% מבעלי התפקידים אחת לחמש שנים, ואולם לדבריה העובדים יכולים להמשיך להרגיש ביטחון תעסוקתי והם מוגנים מפני פיטורים וניוד מתפקיד לתפקיד באופן חד צדדי.

במקביל לפרישת 200 העובדים הצפויה עד סוף 2014 מתכננת הרשות החדשה, בראשות בנצי ליברמן, לקלוט בשנה הקרובה 180 עובדים, רובם אקדמאים, תוך מתן עדיפות לבעלי רקע בנדל"ן.

עם הקמתה של רשות מקרקעי ישראל ייכנס לתוקף מבנה פנימי חדש, שבמסגרתו יפושטו וייועלו הליכי העבודה, ישופר השירות וייקבעו הגדרות מחודשות למשרות שימלאו העובדים. בינואר ייכנס לתוקף הסכם השכר הקיבוצי החדש בין ההנהלה, ועד העובדים בראשות עו"ד גיל אייזנשטיין-קנה וההסתדרות. המבנה החדש, השיבוץ על פי ההגדרות החדשות והסכם השכר יוצגו בפני העובדים על ידי המנכ"ל ליברמן בכינוס מיוחד שייערך בשבוע הבא באיירפורט סיטי. את המבנה החדש גיבשה עבור המינהל חברת מטריקס, שעם בעלי השליטה בה נמנים אביאם סלע ואלכס ברבר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדברי טושינסקי, הסכם השכר כולל בנוסף למרכיב הפרישה מרצון מדרג שכר ספציפי לרשות הנשען לא רק על שכר קבוע, אלא גם על תגמול כספי בגין עמידה ביעדים אישיים וצוותיים, בדומה לשיטת התגמול שהונהגה בחברה הלאומית לדרכים (מע"צ לשעבר). על פי ההסכם, שעבר כמה שינויים מאז נחתם לראשונה ביוני 2011, ברשות החדשה ייכנסו לתוקף סולמות שכר חדשים, משופרים לעומת אלה שהיו קיימים עד כה. העובדים יקבלו עם המעבר למעמד החדש תוספת שכר של 10.5% לפחות.

השכר בדרגה 1, הנמוכה ביותר, ינוע בין 5,500 ל-8,500 שקל. בדרגה 2 השכר יהיה 5,950 עד 9,950 שקל; בדרגה 3 - 6,500 עד 11,200 שקל; בדרגה 4 - 7,450 עד 12,200 שקל; בדרגה 5 - 8,350 עד 13,350 שקל; בדרגה 6 - 9,000 עד 14,500 שקל, ובדרגה 7 10,000 עד 15,850 שקל.

העובדים יעברו לפנסיה צוברת

עובדים שיעמדו ביעדים יקבלו פעם בשנה תגמול כספי בשיעור של 4.8% משכרם השנתי, וסכום זה יהיה קבוע וייחשב כרכיב פנסיוני. ההסכם מכיל גם ויתור של העובדים בנושא הפנסיה - הם יעברו לביטוח במסגרת הקרנות הצוברות ויעזבו את מסלול הפנסיה התקציבית.

"אנחנו גוף חבוט, מכיוון שאזרחים רבים מאסו בהתנהלות הביורוקרטית שלנו", אומרת טושינסקי. "שנים רבות לא היתה בקרב עובדי המינהל מחויבות לתפוקות. יותר מזה: לא היה ניהול אמיתי. כל מחוז במינהל התנהל באופן אוטונומי לגמרי, בלי יד מכוונת מלמעלה. לא היתה סטנדרטיזציה.

"כעת אנו הולכים לעשות קודיפיקציה של ההחלטות, כדי שהן יהיו מובנות לא רק למספר מצומצם של עורכי דין יודעי ח"ן. הכל יהיה ברור יותר. אזרחים לא יצטרכו לנדוד ממחלקה אחת לשנייה כדי להשיג מסמך. הכל יהיה מרוכז. העובדים חרדים מפני השינוי, אבל הם יודעים שאין סיכוי לייצר מינהל אחר בדרך שונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker