סערת בצלאל

"הצוות המקצועי בעיריית ת"א הטעה את ועדת התכנון"

סגנית ראש העיר לשעבר, מיטל להבי, טוענת כי פרויקט שוק בצלאל של אלעד מגורים וצמח המרמן תפח ב-9,000 מ"ר ללא ידיעת חברי המועצה שאישרו אותו ■ הסוחרים חוששים מחיסול השוק: "זה לא יעבור בשקט - יהיו מהומות"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> הצוות המקצועי-תכנוני של עיריית תל אביב הטעה לפני כשנה וחצי את חברי ועדת התכנון המקומית של תל אביב, שעה שלא מסר לה על הגדלת פרויקט הנדל"ן שיוקם בשוק בצלאל ב-10,000 מ"ר - כך טוענת סגנית ראש העיר תל אביב לשעבר וחברת מועצת העיר מטעם מרצ מיטל להבי.

הפרויקט הוא של אלעד ישראל מגורים שבבעלות דלק נדל"ן של יצחק תשובה, וחברת צמח המרמן, שרכשה מאלעד בסוף 2010 מחצית מהפרויקט ב-50 מיליון שקל. אלעד עצמה רכשה ב-2005, כשעוד היתה דנקנר השקעות, את הקרקע מהעירייה תמורת 28 מיליון שקל.

הדמיית פרויקט בצלאלצילום: סטודיו 84

המגרש הוא בן כ-1.3 דונמים בין הרחובות המכבי, טשרניחובסקי ובית לחם, שעליו מתוכננות להיבנות 153 דירות בנות 2-4 חדרים, בשני בניינים בני שבע ושמונה קומות. במרכז הפרויקט מתוכננת כיכר וסביבה אלפי מ"ר של שטח מסחרי, שיכלול בתי קפה וחנויות.

תוכנית הפרויקט מתבססת על תוכנית בת 19 שנים שאישרה הוועדה לבנייה למגורים תל אביב, למגדל מגורים בן 16 קומות, בשטח כולל של כ-25 אלף מ"ר. התוכנית המקורית לא יצאה לפועל, וכשנרכש השטח על ידי אלעד מגורים, החלה החברה בקידום תוכנית בינוי, שעל פי הנאמר לחברי המועצה התבססה על התוכנית הוותיקה, תוך ביצוע התאמות - כמו הפחתת מספר הקומות ופיצול השטח לשני מבנים נפרדים כדי שלא לפגוע במרקם הבנייה באזור. באוגוסט 2010 אישרה הוועדה המקומית את התוכנית המחודשת על כל סעיפיה.

אלא שבדיון בערר שהוגש לפני כחצי שנה על ידי סוחרי שוק בצלאל לוועדה המחוזית נחשף כי 9,000 מ"ר של שטחי שירות נוספו למיזם. "בדקנו את התוכנית בסיועו של אדריכל נתן גרוס, ולתדהמתנו גילינו שהיא כוללת כ-9,000 מ"ר שלא הבנו מאין הגיעו", מספר עורך דינם של הסוחרים, עו"ד עופר יעקב. "מעולם לא הביאו להצבעה תוספת שטח כלשהו, ואף אחד מחברי הוועדה לא זוכר שהתבקש לאשר דבר כזה. כמו כן נוספו 800 מ"ר לשטח העיקרי, מה שכבר מהווה סטייה ניכרת מהתוכניות שמחייב אישור ועדה מחוזית".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מכיוון שעל פי החוק מחייבת כל תוספת של שטחי שירות החלטה תכנונית נפרדת, הורה יו"ר ועדת הערר מיכה גדרון על השבת התוכנית לדיון בוועדה המקומית ביום שני השבוע, לאחר דיון מיוחד שנקבע לבקשת להבי. בין היתר טענה להבי כי זכויות שיועדו לפי התוכנית המקורית לבית קולנוע תת קרקעי ישמשו למרפסות לדירות, כי זכויות בנייה של 500 מ"ר במגרש סמוך הועתקו אל תוך הפרויקט וכי שטח מגורים לאוכלוסיות מיוחדות שנכלל בתוכנית שאושרה אינו מופיע בתוכנית הנוכחית. ואולם מליאת הוועדה אישרה את תוספת השטחים ברוב של 11 מול 9.

עו"ד יעקב ולהבי מבטיחים שהמלה האחרונה בעניין עדיין לא נאמרה, וכי אם לא תשונה התוכנית בוועדת הערר יגישו עתירה לבית המשפט לעניינים מנהליים. גם הסוחרים, שעשרות מהם נכחו בדיון, הגיבו בזעם על האישור."נחלנו הפסד מכיוון שבעירייה מפנקים את הטייקונים", אומר סמי אביזוף, יו"ר ועד הסוחרים. "שיקרו לנו בפנים, ואחר כך הצביעו בלי לשמוע כלום. להבי מראה להם במצגת שחור על גבי לבן איך הטעו את המועצה, והם מתעסקים תוך כדי בפלאפונים".

עוד הוסיף אביזוף כי אתמול סימנו היזמים את התוואי שבו תעבור הגדר בעת העבודות, שמבטל כל אפשרות של הסוחרים להציב דוכנים במקום. "ב-6 בנובמבר הם מתכוונים להגיע לכאן לבנות את הגדר, וקשה לי להאמין שזה יעבור בשקט. יהיו כאן מהומות".

מיטל להביצילום: אייל טואג

מעיריית תל אביב נמסר: "התוכנית תקפה זה כ-17 שנה. בניגוד לנטען, תוספת שטחי השירות שאושרה על ידי הוועדה המקומית אינה הטבה ליזמים אלא עדכון והתאמת כלל שטחי השירות לתוכנית הבינוי המופקדת, המעדכנת את הבינוי שנקבע בתוכנית הראשית.

"הצורך בהגדלת שטחי שירות ביחס לשטחים שאושרו בעבר נובע מכך שב-15 השנים מאז אושרו שטחי השירות לתוכנית, חל שוני גם בתקנות ובצרכים משטחי שירות כדוגמת ממ"דים, דרישות כיבוי אש וגודל מעברים. התוכנית אינה פוגעת בחלקות שבהן ממוקם השוק וכוללת הוראות וזכויות לבנייה עתידית בחלקות אלה. תוספת שטחי השירות אינה קשורה לתפקודו של השוק ואינה מהווה פגיעה בו.

"התחשיב שהוצג לחברי הוועדה על ידי מיטל להבי היה תחשיב שגוי, ולא נוספו שטחים עיקריים לתוכנית. התכנית הראשית אכן התירה בתי קולנוע אך לא חייבה את הקמתם. יש לציין כי התוכנית הראשית אושרה ב-1993 וכיום בתי הקולנוע שינו פניהם ומצריכים תכנון אשר אינו מתאים לתוכנית זו".

סגן ראש העיר מטעם הירוקים, פאר ויסנר, שניהל את הדיון, הוסיף: "מעולם לא אושר פרויקט בעיר שבו נשמעו טענות התושבים והסוחרים יותר מפרויקט בצלאל. אם היה גורם שהטעה או שיקר, ברור שמקומו לא אתנו, אבל הוועדה המקומית קיבלה את אישורה של היועצת המשפטית לכך שהכל כשר, וצריך לזכור שגם להבי בעצמה הרימה יד בעד הפרויקט כשהיתה סגנית ראש העיר. לבוא עכשיו ולספר סיפורים על מה שהיה לפני 20 שנה זה לא רציני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker